خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > حقوق آکادمیک  >  پرونده واژگونی اتوبوس دانشگاه آزاد؛ تعیین زمان و شعبه دادگاه تجدید نظر

پرونده واژگونی اتوبوس دانشگاه آزاد؛ تعیین زمان و شعبه دادگاه تجدید نظر

خبرگزاری هرانا – جلسه دادگاه تجدیدنظر پرونده «واژگونی اتوبوس دانشگاه آزاد»، ساعت ۱۰ صبح روز دوشنبه ۱۲ اسفندماه، با حضور خانواده مصدومین و متوفیان حادثه برگزار خواهد شد. بر اساس رای صادره توسط دادگاه بدوی، ۲۲ متهم این پرونده از جمله پیمانکار این دانشگاه توسط دادگاه کیفری دو تهران به حبس محکوم شده بودند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از فارس، جلسه دادگاه تجدیدنظر پرونده «واژگونی اتوبوس دانشگاه آزاد»، ساعت ۱۰ صبح روز دوشنبه ۱۲ اسفندماه برگزار خواهد شد.

بر اساس این گزارش، جلسه دادگاه با حضور خانواده مصدومین و متوفیان حادثه تشکیل می شود.

روز ۴ دی‌ماه ۹۷، حادثه هولناکی در دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات در غرب تهران اتفاق افتاد که هنوز داغ آن بر دل بازماندگان مانده است. جمعی از دانشجویان سوار بر اتوبوس داخلی دانشگاه به سوی درِ خروجی در حرکت بودند که در بخشی از مسیر که شیبِ تند و پیچِ خطرناکی دارد ناگهان کنترل اتوبوس از دست راننده خارج شد. راننده تلاش کرد اتوبوس را متوقف کند، اما در نهایت اتوبوس پس از انحراف وارد فضای سبز و واژگون شد. شدت این حادثه به حدی بود که ۱۰نفر از سرنشینان اتوبوس جان خود را از دست دادند و ۲۸ نفر دیگر به‌شدت مصدوم شدند.

این حادثه هولناک بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌ها داشت و افکار عمومی را جریحه دار کرد. پس از تحقیقات مقدماتی، پرونده این حادثه به مجتمع قضایی کارکنان دولت فرستاده و در نهایت با رأی شعبه ۱۰۵۷، ۲۲ متهم از جمله پیمانکار این دانشگاه در دادگاه کیفری دو تهران به حبس محکوم شدند. همچنین شرکت پیمانکار حمل‌ونقل داخلی دانشگاه، برای همیشه از عقد قرارداد برای نقل ‌و انتقالات داخلی مراکز آموزشی، نظامی، فرهنگی و فضاهای عمومی منع شد. از سوی دیگر، دانشگاه نیز موظف شد تا ۵ سال قراردادهای حمل و نقل را با تأیید نماینده دادستان کل کشور و شهرداری انجام دهد.

روز سه شنبه ۲۸ خردادماه ۱۳۹۸، کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی گزارش خود در خصوص حادثه واژگونی اتوبوس در دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات را ارائه داد. در گزارش این کمیسیون آمده است که اتوبوس حامل دانشجویان نقص فنی داشته و راننده علیرغم آگاهی نسبت به این نقص توقف نکرده است. از طرفی دانشگاه آزاد نیز در بکارگیری وسیله نقلیه دارای نقص فنی و پیمانکار به خاطر تخلف از قرارداد خود با دانشگاه مبنی بر بکارگیری وسیله نقلیه اسکانیا و بکارگیری وسائل نقلیه ارزانتر مقصر شناخته شدند.

روز پنجشنبه ۵ دی‌ماه ۹۸، مصادف با سالگرد حادثه واژگونی اتوبوس واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد، ماموران حراست این دانشگاه از حضور خانواده‌های قربانیان در محل وقوع این حادثه که برای برگزاری سالگرد درگذشت دانشجویان گرد هم آمده بودند، ممانعت کردند. این مراسم در داخل دانشگاه در شرایطی برگزار شد که مأموران حراست، برای مدتی یک خبرنگار را بازداشت و در نهایت از دانشگاه اخراج کردند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید