خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, زندانیان  >  عدم رسیدگی پزشکی به وضعیت سهیل عربی در زندان تهران بزرگ

عدم رسیدگی پزشکی به وضعیت سهیل عربی در زندان تهران بزرگ

خبرگزاری هرانا – سهیل عربی، زندانی عقیدتی در زندان تهران بزرگ علیرغم سرفه‌های شدید و درد شدید ناشی از “ترومای بلانت” و ایجاد عفونت در بدن، از اعزام به بیمارستان و انجام مراحل درمان محروم مانده است. شیوع ویروس کرونا در زندان نیز مزید بر علت شده و هیچ پزشک و یا پرستاری در زندان برای معاینه و یا تزریق آمپول مسکن هم حضور ندارد. آقای عربی در اردیبهشت ماه سال جاری به دلیل درد شدید ناشی از “ترومای بلانت” به بیمارستان اعزام شده و بدون رسیدگی کافی پزشکی به زندان بازگردانده شده بود. وی در حال حاضر با توجه به صدمه فیزیکی و درد شدید نیازمند رسیدگی درمانی و انجام عمل جراحی است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، سهیل عربی، زندانی عقیدتی در زندان تهران بزرگ علیرغم درد شدید ناشی از “ترومای بلانت” و ایجاد عفونت در بدن، از اعزام به بیمارستان و انجام مراحل درمان محروم است.

به دلیل شیوع ویروس کرونا در زندان پزشکان و پرستاران از آمدن به بهداری تیپ ۵ زندان تهران بزرگ امتناع می‌کنند و مسئول بهداری که خود نیز یکی از زندانیان است، توانایی تزریق آمپول برای تسکین درد را هم ندارد.

یک منبع مطلع در گفت و گو با گزارشگر هرانا درباره وضعیت سلامت آقای عربی گفت: “به دلیل آسیب  ناشی از “ترومای بلانت” سیستم دفاعی بدن سهیل عربی تضعیف شده و مدتی است که بدنش هم کاملا عفونت کرده است. حتی چند روزی است سرفه‌های شدید می‌کند و تنها خلط عفونی استفراغ می‌کند. با این حال از اعزامش به بیمارستان هم اجتناب می‌کنند. با وجود انتشار بخشنامه در خصوص اعطای مرخصی به زندانیان، گفته‌اند که آن هم شامل حال زندانیان سیاسی نمی‌شود”.

سهیل عربی در آبان‌ماه امسال به بهانه امتناع از پوشیدن لباس زندان و اعزام با دستبند و پابند از اعزام به بیمارستان محروم شده بود. همچنین بر خلاف قوانین زندان ها، به وی گفته شده که هزینه عمل جراحی “ترومای بلانت” را به مبلغ ۶۰ میلیون تومان باید شخصا بپردازد. این در حالی است که بر اساس آیین نامه سازمان زندانها هزینه درمان زندانیان بر عهده این سازمان خواهد بود.

آقای عربی در تاریخ ۹ اردیبهشت ماه سال جاری به دلیل درد شدید به بیمارستان فیروزآبادی تهران اعزام شد و به دلیل عدم هماهنگی قبلی با بیمارستان به دلیل نبود تخت خالی پس از انجام معاینات ابتدایی بدون رسیدگی پزشکی به زندان بازگردانده شده بود.

لازم به ذکر است سهیل عربی از ۱۶ آبان ماه ۱۳۹۲ در بازداشت و زندان به سر می‌برد و تمام این مدت از مرخصی نیز محروم بوده است. وی در تاریخ ۱ بهمن ماه ۱۳۹۸، از زندان اوین به زندان تهران بزرگ منتقل شد.

وی همزمان با اینکه پس از تغییرات بسیار در روند دادرسی و احکام صادره در حال تحمل دوران محکومیت ۷ سال و شش ماهه خود در زندان تهران بزرگ بود، از بابت پرونده ای جدید که در زندان علیه وی مفتوح شده بود در تاریخ ۳۱ شهریور ۹۷ توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به اتهامات “فعالیت تبلیغی علیه نظام” و “تشویش اذهان عمومی” به ۳ سال حبس، ۳ سال تبعید و جزای نقدی محکوم شد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید