خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۸, 9th of May 2021      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۸/۱۲/۰۳ ساعت ۲۲:۱۹:۵۹

    خانه  > سایر گروهها  >  مصدومیت یک کولبر بر اثر سقوط از ارتفاعات مرزی در مریوان

مصدومیت یک کولبر بر اثر سقوط از ارتفاعات مرزی در مریوان

خبرگزاری هرانا – امروز شنبه ۳ اسفندماه، یک کولبر ۲۱ ساله از ارتفاعات اورامانات، در مرز تە تە مریوان سقوط کرد و مصدوم شد. وی پس از این حادثه به بیمارستانی در سنندج منتقل شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از رکنا، ساعت ۶ صبح امروز ۳  اسفندماه، سیوان صیفی، کولبر ۲۱ ساله ای که از روستای یوژنان راهی ارتفاعات اورامانات شده بود در مرز تە تە مریوان سقوط کرد.

لازم بە ذکر است کە در اثر این حادثه، کولبر جوان به شدت دچار جراحت شده و با حضور نیروهای امداد هوایی به  ای سی یو بیمارستان کوثر سنندج منتقل شد.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، پیشتر با انتشار یک گزارش مشترک به بررسی عملکرد نیروهای نظامی و تلفات وارده به شهروندان به خصوص در نقاط مرزی کشور در محدوده زمانی سال ۲۰۱۸ پرداخته است.

بر اساس این گزارش به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، قتل ۴۸ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۱۰۴ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی در محدوده غرب و شمال غربی کشور مستند شده است.

مطابق این آمار، در کنار افرادی که هویت آنان به عنوان کولبر روشن شده، ۳۰۰ شهروند در ۱۱ استان کشور به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به واسطه عمل قوای نظامی دچار حادثه شدند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید