خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  اجرای حکم اعدام ۲ زندانی در زندان قم

اجرای حکم اعدام ۲ زندانی در زندان قم

خبرگزاری هرانا – سحرگاه روز چهارشنبه ۲۳ بهمن ماه، حکم اعدام دو زندانی که پیشتر با اتهامات مربوط به “مواد مخدر” به اعدام محکوم شده بودند در زندان قم به اجرا درآمده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از سازمان حقوق بشر ایران، سحرگاه روز چهارشنبه ۲۳ بهمن ماه ۹۸، دو زندانی در زندان لنگرود قم اعدام شدند.

هویت این دو زندانی که با اتهامات مربوط به «مواد مخدر» به اعدام محکوم شده بودند “نعیم زواره” و “علی دادخواه” احراز شده است.

در این گزارش به نقل از یک منبع مطلع آمده است: “نعیم زواره و علی دادخواه سه سال پیش در یک پرونده مشترک و به همراه یک نفر دیگر بازداشت شدند. دادگاه به نعیم و علی اعدام داد و نفر سوم را به یازده سال زندان محکوم کرد”.

اعدام این دو زندانی با وجود گذشت ده روز، از سوی رسانه‌های داخل ایران و منابع رسمی اعلان نشده است.

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۱۹ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۱۹) دستکم ۲۴۸ شهروند اعدام شدند و ۱۰۸ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۴ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۱۳ حکم اعدام که در ملا عام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۵ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید