خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اندیشه و بیان, زندانیان  >  اعتراف‌ گیری سپاه با شکنجه و تهدید جنسی؛ تجربیات مشابه سپیده کاشانی و نیلوفر بیانی

اعتراف‌ گیری سپاه با شکنجه و تهدید جنسی؛ تجربیات مشابه سپیده کاشانی و نیلوفر بیانی

خبرگزاری هرانا – کاظم حسینی، وکیل مدافع تعدادی از متهمان پرونده فعالان محیط زیستی در خصوص نامه منتشر شده منتسب به نیلوفر بیانی اعلام کرد که در مورد موکلش، سپیده کاشانی نیز مسائل مشابه “نیلوفر بیانی” دیگر متهم این پرونده مطرح بوده که تمامی موارد به صورت کتبی به دادگاه ارائه شده است. نیلوفر بیانی، متهم ردیف دوم پرونده زندانیان محیط زیستی، طی نامه‌ ای در شرح حالی از وضعیت خود نوشته که بازجویان اطلاعات سپاه، برای گرفتن اعترافات ساختگی، او را طی “دستکم ۱۲۰۰ ساعت بازجویی” در معرض “شدیدترین شکنجه های روحی و روانی، تهدید به شکنجه فیزیکی و تهدیدهای جنسی” قرار داده اند. خبرگزاری هرانا برای نخستین بار در گزارشی از آزار جنسی، شکنجه و تهدید برخی متهمین این پرونده از جمله نیلوفر بیانی جهت اخذ اعتراف اجباری پرده برداشته بود. در پی بازجویی ها و اخذ اعترافات اجباری و روند غیرقانونی در سیر پرونده، سپیده کاشانی و نیلوفر بیانی به همراه ۶ متهم دیگر این پرونده محاکمه و اخیرا توسط دادگاه انقلاب تهران مجموعا به ۵۸ سال حبس تعزیری محکوم شدند. این حکم در مرحله تجدید نظر نیز عینا تائید شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از انصاف نیوز، کاظم حسینی، وکیل تعدادی از متهمان «پرونده زندانیان محیط زیستی» در خصوص این پرونده توضیحاتی را ارائه کرد.

کاظم حسینی، وکیل تعدادی از متهمان محیط زیستی، درخصوص موارد طرح شده در نامه‌ی‌های منتسب به نیلوفر بیانی گفت: “درباره‌ خانم بیانی یکسری مسایل در جلسه دادگاه مطرح و به این موارد نیز بعضا اشاره‌ شد. در جلسات دیگر رسیدگی و آن چند جلسه‌ای که کیفرخواست قرائت می‌شد، ایشان نبودند و فقط خانم سپیده کاشانی حضور داشت. خانم بیانی در جلسه‌ اول به مواردی اشاره کرد اما وسط دادگاه او را بردند و ما هم دیگر ایشان را ندیدیم”.

حسینی در خصوص موکلش سپیده کاشانی، از متهمان دیگر «پرونده زندانیان محیط زیستی» اعلام کرد: “من در مورد خانم بیانی نمی‌توانم اظهار نظری کنم، اما موکلم سپیده کاشانی، هم به صورت مکتوب تمامی موارد را به دادگاه ارائه داد و هم به صورت شفاهی آن‌ها را بیان کرد. من نیز به‌ عنوان وکیل تمام این‌ها را در لوایحی که تقدیم دادگاه کردم، ارائه دادم که برخی اتفاقات افتاده که اساس تحقیقات را به‌طور کامل زیر سوال می‌برد”.

بنابر گفته این وکیل دادگستری، موارد ارائه شده به دادگاه در خصوص موکلش با توجه به اینکه این دو موارد مشترکی در جریان تحقیقات پرونده داشته‌اند، شبیه به همان مسایلی است که در نامه‌ی منتسب به نیلوفر بیانی آمده است.

وکیل مدافع سپیده کاشانی در خصوص تجدید نظر خواهی در این پرونده افرود: “هفته‌ قبل جلسه‌ای با رییس دادگاه تجدیدنظر شعبه‌ی ۳۶ داشتیم؛ در این جلسه آقای زرگر فرمودند «من پرونده را اصلا ندیدم» و به ما قول داد پرونده را شخصا مطالعه کرده و در این خصوص اظهارنظر کند. ما درخواست داشتیم که جلسه‌ رسیدگی گذاشته شود و مجددا از طریق دادگاه تجدیدنظر، رسیدگی با حضور وکلای متهمان برگزار شود”.

حسینی همچنین در ارتباط با حق دسترسی به وکیل برای متهمان در روند رسیدگی به پرونده اعلام کرد: “در جریان دادگاه انقلاب، در تمامی جلسات دادگاه‌ها، به‌صورت انفرادی وکیل هر متهم حضور داشت و ما شاهد جلسه‌ دادگاه‌های مرسوم به آن صورت نبودیم. در آن جلسه ما وکلا اصرار داشتیم که با حضور تمامی متهمان و وکلایشان جلسه‌ رسیدگی تشکیل دهند و اظهارات شنیده شود. چون خیلی از مواردی که مطرح می‌شد منتسب به صحبت‌های متهمان دیگر بود و ما دسترسی به متهمان نداشتیم”.

وی در پایان گفت: “متاسفانه بعد از اینکه جلسه تمام شد دیدیدم می‌گویند رای تایید شد! نمی‌دانم در این فرصت کوتاه آیا واقعا جناب آقای زرگر، ریاست محترم دادگاه، پرونده را دید و مطالعه کرد؟ البته تا الان هیچ رایی به ما ابلاغ نشده است”.

لازم به ذکر است که نیلوفر بیانی، متهم ردیف دوم پرونده زندانیان محیط زیستی، طی نامه‌ای که در اواسط بهمن‌ماه سال جاری تنظیم شده، در شرح حالی از وضعیت خود نوشته که بازجویان اطلاعات سپاه، برای گرفتن اعترافات ساختگی، او را طی “دستکم ۱۲۰۰ ساعت بازجویی” در معرض “شدیدترین شکنجه های روحی و روانی، تهدید به شکنجه فیزیکی و تهدیدهای جنسی” قرار داده اند.

لازم به ذکر است در تاریخ ۲۸ فروردین ماه ۹۸، خبرگزاری هرانا برای نخستین بار در گزارشی از آزار جنسی، شکنجه و تهدید برخی متهمین این پرونده از جمله نیلوفر بیانی جهت اخذ اعتراف اجباری پرده برداشته بود.

در این گزارش هرانا گفته بود که نیلوفر بیانی، جهت اخذ اعترافات اجباری علیه خود و سایر متهمان پرونده تحت فشار قرار گرفته است. او برای بیان این اعترافات مورد آزار و اذیت از جمله آزار جنسی قرار گرفته است.

هرانا به واسطه منابع خود مطلع شده بود که در دوران بازجویی که توسط بازجویان اطلاعات سپاه صورت گرفته است در مواردی این فعال محیط زیست به صورت کاملا برهنه، همراه با تعرض و لمس اندام‌های جنسی و تهدید به تجاوز مورد بدرفتاری و آزار قرار گرفته است.

مراد طاهباز، نیلوفر بیانی، هومن جوکار، طاهر قدیریان، حمیده کاشانی، امیرحسین خالقی، سام رجبی و عبدالرضا کوهپایه، متهمان پرونده فعالان محیط زیستی هستند که سازمان اطلاعات سپاه، در بهمن و اسفند ۱۳۹۷ آنها را به اتهام جاسوسی دستگیر کرد. وزارت اطلاعات دیگر دستگاه اطلاعاتی ایران، که خود را تنها مرجع تشخیص جرم جاسوسی می داند، اتهام جاسوسی علیه متهمان این پرونده را بی‌مبنا دانسته بود.

احکام دادگاه تجدیدنظر این هشت نفر، روز سه شنبه ۲۹ بهمن اعلام شد و در عمل، چیزی جز تایید حکم ۸ آبان ۱۳۹۸ دادگاه بدوی آمده نبود. به گفته غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه، مراد طاهباز و نیلوفر بیانی به خاطر “همکاری با آمریکا به عنوان دولت مخاصم به ۱۰ سال حبس و رد وجوه ماخوذه “، هومن جوکارو طاهر قدیریان به خاطر “همکاری با دولت مخاصم آمریکا” به ۸ سال حبس، سام رجبی و سپیده (حمیده) کاشانی به خاطر “همکاری با دولت مخاصم آمریکا” به ۶ سال حبس، امیرحسین خالقی برای “جاسوسی” به ۶ سال حبس و عبدالرضا کوهپایه برای “اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت” به ۴ سال حبس محکوم شده اند.

در تیرماه گذشته خانواده‌های این هشت نفر در نامه‌ای به ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضاییه، به قرار گرفتن این زندانیان تحت “ارعاب و فشار و شکنجه برای گرفتن اعتراف” و ارائه نشدن “هیچ سند و مدرکی از سوی دادسرا و اطلاعات سپاه” برای اثبات اتهامات وارده اعتراض کرده بودند.

گفتنی است این شهروندان، پیشتر توسط دادگاه انقلاب تهران محاکمه شده و حکم محکومیت بدوی متهمان این پرونده در زندان به آنان ابلاغ شده بود.

گفتنی است پس از برگزاری جلسات اول، دوم، سوم،چهارم و پنجم دادگاه این فعالان محیط زیستی در تاریخ ۱۰، ۱۳، ۲۳، ۲۴ و ۲۹ بهمن ۱۳۹۷ در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی ادامه جلسات دادگاه رسیدگی به این پرونده به سال جاری موکول شده بود.

مراد طاهباز، سام رجبی، امیرحسین خالقی، هومن جوکار، سپیده کاشانی، نیلوفر بیانی، طاهر قدیریان و عبدالرضا کوهپایه، فعالان محیط زیست در ایران بیش از ۲ سال گذشته را در بازداشت و در زندان اوین به سر برده اند.

هرانا پیشتر در گزارشی مفصل به آخرین وضعیت این متهمین در زندان اوین پرداخته بود. در این گزارش اشاره شده بود که برخی از این متهمان از جمله یکی از زنان، به قصد اخذ اعترافات اجباری در ایام بازجویی مورد بدرفتاری و آزار جنسی قرار گرفته است. او تهدید به تجاوز شده و وضعیت بسیار بحرانی را در زندان سپری می‌کند. این زندانیان بعضا بیمار هستند و با شرایط روحی نامناسبی دست و پنجه نرم می‌کنند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید