خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اندیشه و بیان  >  امضا کنندگان درخواست استعفای رهبر؛ جواد لعل محمدی به ۹ سال حبس محکوم شد

امضا کنندگان درخواست استعفای رهبر؛ جواد لعل محمدی به ۹ سال حبس محکوم شد

خبرگزاری هرانا – جواد لعل محمدی، فعال صنفی و عضو کانون صنفی معلمان به تحمل ۹ سال حبس محکوم شد. او روز سه شنبه ۱۵ بهمن ماه، در پی احضار تلفنی به اداره اطلاعات مشهد مجدد بازداشت شده است. جواد لعل محمدی از جمله کنشگران مدنی است که تابستان امسال با نوشتن نامه‌ای خواستار استعفای آیت الله خامنه‌ای شده بودند. روز دوشنبه ۱۴ بهمن ماه نیز عبدالرسول مرتضوی، دیگر امضا کننده این نامه بار دیگر توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز سه شنبه ۱۵ بهمن ماه ۱۳۹۸، جواد لعل محمدی، فعال مدنی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

یک منبع نزدیک به خانواده آقای لعل محمدی ضمن تایید این خبر به گزارشگر هرانا گفت “بازداشت آقای محمدی در پی احضار تلفنی در محل اداره اطلاعات مشهد صورت گرفته است.”

آقای لعل محمدی در تماس کوتاهی با خانواده پس از بازداشت از ابلاغ شفاهی حکم ۹ سال حبس خود خبر داده است.

گفتنی است، ۱۵ شهروند در تاریخ ۲۰ مردادماه امسال، همراه با تعداد دیگری از فعالین صنفی و مدنی در مقابل محل برگزاری دادگاه تجدید نظر کمال جعفری یزدی، استاد دانشگاه، محبوس در زندان مشهد، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

در مهر ماه سال جاری بر اساس دادنامه صادره توسط شعبه سوم دادگاه عمومی بخش سرخرود، اتهامات مطروحه علیه این شهروندان “اخلال در نظم و آسایش عمومی” از طریق تجمع در آن محل و “فعالیت تبلیغی به نفع گروه های مخالف نظام” عنوان شد.

جواد لعل محمدی نهایتا در تاریخ ۱ آبان ماه ۹۸ با تودیع قرار وثیقه و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شد.

روز شنبه ۱۲ بهمن ماه، هاشم خواستار، محمد نوریزاد، عبدالرسول مرتضوی، محمد حسین سپهری، فاطمه سپهری، هاشم رجایی، محمد حسین پور و مرتضی قاسمی هشت تن دیگر از بازداشت شدگان و امضا کنندگان نامه استعفای آیت الله خامنه‌ای، توسط شعبه ۴ دادگاه انقلاب مشهد مجموعا به ۷۲ سال حبس تعزیری، ۶ سال ممنوعیت خروج از کشور و ۶ سال تبعید محکوم شدند. گفته می‌شود احکام صادره از بابت اتهامات “تشکیل گروه غیرقانونی و تبلیغ علیه نظام” صادر شده و در خصوص اتهامات “توهین به بنیانگذار جمهوری اسلامی و توهین به رهبری” پرونده ای کماکان در دست بررسی است.

در تاریخ ۱۶ بهمن ماه نیز شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری ۲ آران و بیدگل محمد مهدوی فر، فعال مدنی و از امضا کنندگان این نامه را نیز به ۹ سال حبس تعزیری محکوم کرد.

همچنین روز دوشنبه ۱۴ بهمن ماه عبدالرسول مرتضوی، یکی دیگر از امضاکنندگان این بیانیه نیز بار دیگر بازداشت شده است.

در اواسط مردادماه امسال نامه ای با امضای ۱۴ تن از کنشگران مدنی مبنی بر استعفای آیت الله خامنه ای منتشر شده بود. با انتشار این نامه شماری از امضاکنندگان بازداشت و برخی دیگر نیز تحت فشار قرار گرفتند. علاوه بر جواد لعل محمدی و عبدالرسول مرتضوی هم اکنون محمد نوری زاد، هاشم خواستار، محمد حسین سپهری و فاطمه سپهری از امضاکنندگان این بیانیه در بازداشت بسر می‌برند و تعدادی نیز با قرار وثیقه آزاد شده‌اند.

در ادامه این نامه، نامه دیگری با محتوای مشابه تحت عنوان ۱۴ فعال مدنی زن منتشر شد.

آبان ماه سال جاری نرگس منصوری، فعال مدنی و از امضا کنندگان بیانیه ۱۴ فعال مدنی زن نیز توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری از بابت اتهام “اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی” به ۵ سال حبس تعزیری و از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام” به یک سال حبس تعزیری محکوم شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید