خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > بهداشت و محیط زیست, سایر گروهها  >  صدور ۶ حکم جایگزین در استان های همدان و چهارمحال و بختیاری

صدور ۶ حکم جایگزین در استان های همدان و چهارمحال و بختیاری

خبرگزاری هرانا – رییس اداره حفاظت محیط زیست ملایر از صدور حکم جایگزین حبس برای یک متخلف شکار در این شهرستان خبر داد. بنا بر گفته وی این متهم به ۵۴۰ ساعت فعالیت در راستای جمع‌آوری پسماندهای حاشیه جاده بدل از ۶ ماه حبس، محکوم شد. همچنین در خبری دیگر، مدیـرکـل حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری اعلام کرد که برای ۵ شکارچی متخلف در این استان که پیشتر در دو پرونده جداگانه به حبس و شلاق محکوم شده بودند، مجازات جایگزین صادر شد. بر اساس احکام صادره، این افراد به پاکسازی طبیعت و مطالعه مقاله محیط زیستی محکوم شدند. همچنین به گفته معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان جنوبی، از ابتدای سال جاری تا پایان دی ماه ۹۰۲ حکم جایگزین حبس در این استان صادر شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایرنا، عباس نجاری، رییس اداره حفاظت محیط زیست ملایر گفت: “با حکم شعبه اول دادگاه عمومی جوکار این شهرستان، یک شکارچی متخلف به ۵۴۰ ساعت فعالیت در راستای جمع‌آوری پسماندهای حاشیه جاده محکوم شد”.

وی افزود: “چندی پیش یک جوان حدود ۲۵ ساله اقدام به شکار خرگوش و قرار دادن عکس شکار در شبکه اجتماعی اینستاگرام کرده بود که ماموران یگان حفاظت محیط زیست ملایر، شکارچی متخلف را شناسایی و پس از تشکیل پرونده وی را به مراجع قضایی ارجاع دادند”.

نجاری ادامه داد: “این جوان فاقد سابقه شکار غیرمجاز بود و در اراضی ازندریان یعنی خارج از مناطق شکار ممنوع، اقدام به شکار کرده بود”.

نجاری با بیان اینکه برای این متخلف ۶ ماه حبس تعزیری پیش بینی شده بود اضافه کرد: “این حبس تعزیری در ادامه به حکم زیست محیطی بدل شده و متخلف ملزم به جمع‌آوری پسماندهای حاشیه جاده به جای تحمل حبس شد”.

صدور حکم جایگزین برای ۵ شکارچی غیرمجاز در چهارمحال و بختیاری

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، متخلفان شکار غیرمجاز در چهارمحال و بختیاری به پاکسازی طبیعت و مطالعه مقاله محیط زیستی محکوم شدند.

شهرام احمدی، مدیـرکـل حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری با اعلام این خبر گـفت: “در یک پرونده سه متخلف شکار غیرمجاز هفت قطعه کبک در شهرستان شهرکرد، به پرداخت جزای نقدی و هر کدام به تحمل چهار ماه حبس تعزیری محکوم شدند”.

وی افزود: “پس از بررسی این پرونده، دستگاه قضا حبس این متهمان را به انجام خدمت عمومی رایگان از طریق پاکسازی و جمع‌آوری زباله‌های موجود در محیط زیست منطقه چشمه مایک، دره سیر و دره باد اطراف شهر سورشجان هر کدام به میزان ۲۷۰ ساعت تبدیل کرد”.

احمدی ادامه داد: “در پرونده‌ای دیگر دو متخلف شکار در منطقه حفاظت شده تنگ صیاد به تحمل ۷۴ ضربه شلاق تعزیری محکوم شدند که با توجه به بررسی پرونده و با تصمیم دستگاه قضا متخلفین به جای شلاق محکوم به مطالعه یک مقاله محیط زیستی شدند. متهمان باید ظرف مدت شش ماه از زمان صدور رأی، این مقاله را به دقت مطالعه و با حضور در دستگاه قضا به سؤالات طرح شده، پاسخ دهند”.

بنابر گفته مدیـرکـل حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری، این متهمان باید به ۵۰ درصد سؤالات پاسخ درست بدهند، در غیر این صورت تخلف از دستور مقام قضایی است و مجازات‌های لازم برای آن‌ها در نظر گرفته خواهد شد.

صدور ۹۰۲ حکم جایگزین حبس از ابتدای سال در خراسان‌جنوبی

به گزارش مهر، یدالله وحدانی‌نیا معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان جنوبی گفت:”۹۰۲ فقره مجازات جایگزین حبس از ابتدای سال تا پایان دی ماه در خراسان جنوبی صادر شد”.

گفتنی است با تصویب قانون مجازات اسلامی جدید در فصل نهم آن به مجازات‌های جایگزین اشاره شده است.

بر اساس این قانون قضات می‌توانند با توجه به شرایط متهم و داشتن برخی شروط از مجازات‌های جایگزین حبس استفاده کنند؛ به عنوان مثال یکی از شروط اجرای این قانون رضایت داشتن فرد محکوم است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید