خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اقلیت های دینی  >  چهار شهروند بهایی در کرج مجموعا به ۴ سال حبس تعزیری محکوم شدند/ متن دادنامه

چهار شهروند بهایی در کرج مجموعا به ۴ سال حبس تعزیری محکوم شدند/ متن دادنامه

خبرگزاری هرانا – ابوالفضل انصاری، روح الله زیبایی، روئین کهنسال و محمدصادق رضایی، چهار شهروند بهایی، توسط دادگاه انقلاب کرج از بابت اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام و به نفع بهائیت” مجموعا به ۴ سال حبس محکوم شدند. این حکم امروز یکشنبه ۶ بهمن ماه به آنها ابلاغ شده است. دادگاه برای صدور حکم به مواردی ازجمله “دفاع متهمان مبنی بر اینکه تبلیغ بهائیت یک امر دینی است” استناد کرده است. این رای در حالی صادر شده که سال گذشته شعبه‌ای از دادگاه تجدید نظر استان البرز، با استناد به اینکه اساسا تبلیغ آئین بهایی تبلیغ علیه نظام نیست یک شهروند بهایی را از این اتهام تبرئه کرده بود. جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات این شهروندان پیشتر بدون حضور وکلای انتخابی آنها برگزار شد و متهمان در اعتراض به این امر در زمان برگزاری دادگاه سکوت کرده بودند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، دادگاه انقلاب کرج چهار شهروند بهایی را مجموعا به ۴ سال حبس تعزیری محکوم کرد.

بر اساس حکم صادره توسط شعبه اول دادگاه انقلاب کرج به ریاست قاضی عاصف الحسینی، ابوالفضل انصاری، روح الله زیبایی، روئین کهنسال و محمد صادق رضایی هر کدام از بابت اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام به نفع فرقه ضاله بهائیت” به یک سال حبس تعزیری محکوم شده‌اند.

در متن دادنامه صادره در خصوص این افراد آمده است: “درخصوص اتهام آقای روئین کهنسال فرزند محمدعلی، محمدصادق رضایی فرزند علی اکبر، ابوالفضل انصاری فرزند ابوالحسن و روح الله زیبائی فرزند غلام، مبنی بر فعالیت تبلیغی علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و به نفع فرقه ضاله بهائیت با توجه به گزارش اداره کل اطلاعات استان البرز و دفاع بلاوجه آنان و توجیه بلاوجه متهمان مبنی بر اینکه تبلیغ بهائیت یک امر دینی است با استفاده از اظهارنظر بعضی از همکاران ما که با مسائل امنیتی آشنایی ندارند یا مسائل دینی و اعتقادی را خوب نمی‌شناسند یا در رابطه با بیت العدل یعنی مرکز بهائیت که مولود نامشروع انگلیسی این روباه پیر که در اسرائیل مستقر است، آشنائی ندارند و با توجه به مجموع محتویات پرونده بزه انتسابی نامبردگان محرز و مسلم بوده و به استناد ماده ۵۰۰ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۷۵ هر یک از نامبردگان را به تحمل یک سال حبس محکوم می‌نماید. رای صادره حضوری بوده و ظرف مدت بیست روز پس از ابلاغ قابل اعتراض و تجدیدنظرخواهی در دادگاه تجدیدنظر استان البرز می‌باشد”.

این رای در حالی صادر شده که سال گذشته شعبه‌ای از دادگاه تجدید نظر استان البرز، با استناد به اینکه اساسا تبلیغ آئین بهایی تبلیغ علیه نظام نیست یک شهروند بهایی را از این اتهام تبرئه کرده بود.

این حکم امروز یکشنبه ۶ بهمن ماه ۱۳۹۸ به آنها ابلاغ شده است. گفته می‌شود صدور این حکم از طریق پیامک به متهمان اعلام شده و پس از حضور این چهار شهروند بهائی در شعبه اول دادگاه انقلاب متوجه رای صادره که رونوشت شده است می‌شوند. این شعبه از ارائه اصل جکم خودداری کرده و تنها اجازه رونوشت را به آنان داده است.

جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات این شهروندان در تاریخ ۲۸ دیماه ۱۳۹۸ بدون حضور وکلای انتخابی آنها در شعبه اول دادگاه انقلاب کرج برگزار شده بود. متهمان در اعتراض به این امر در زمان برگزاری دادگاه سکوت کرده بودند.

یک منبع نزدیک به خانواده یکی از این شهروندان پیشتر در این خصوص به هرانا گفته بود: “پس از مراجعه وکلای این شهروندان به دادگاه، رئیس شعبه اول دادگاه انقلاب کرج اجازه مطالعه پرونده متهمان را به آنها نداد؛ قاضی دادگاه با زبان تهدید از وکلا خواسته تا از وکالت آنها دست بردارند تا وکلای تسخیری جایگزین آنها شوند و در غیر اینصورت اجازه حضور در دادگاه را نخواهند داشت”.

این منبع مطلع در ادامه گفته بود: “آقای انصاری از نارسایی قلبی رنج می برد و قلب ایشان با باطری کار می کند. از همین رو فشارهای روانی و عصبی می تواند عواقب جبران ناپذیری برای سلامتی ایشان به بار بیاورد. همچنین آقای زیبایی به دلیل وجود ترکش‌های بازمانده از دوران جنگ ایران و عراق در بدنش، قطع یکی از پاها و از دست دادن یک کلیه و بخشی از کبد باید به طور مداوم تحت درمان و رسیدگی پزشکی باشد. آقای زیبایی نیز با وجود نقص‌های جسمی شدید و نداشتن یک پا و یک کلیه و یک پرده گوش و آمبولی ریه با کتفی شکسته و یک پای بدون پوست و ۳۸۱ بخیه بیش از یک ماه در سلول‌های انفرادی تحت شکنجه روحی روانی به جهت اعترافات اجباری قرار گرفته بودند”.

ابوالفضل انصاری و روح الله زیبایی در تاریخ ۱۲ مردادماه ۹۸ و روئین کهنسال در تاریخ ۱۳ مردادماه امسال توسط نیروهای امنیتی در منازل خود در کرج بازداشت و به سلول های انفرادی اندرزگاه ۸ زندان رجایی شهر کرج موسوم به بازداشتگاه اطلاعات سپاه منتقل شده بودند.

بازداشت آقای زیبایی توسط هفت تن از نیروهای امنیتی و در منزل شخصی وی در باغستان کرج صورت گرفته بود. مامورین پس از بازداشت ضمن تفتیش منزل، تلفن همراه و کامپیوتر شخصی ایشان را نیز ضبط کرده و با خود برده بودند. بازداشت آقای انصاری نیز توسط افرادی صورت گرفت که با ارائه کارت شناسایی خود را ماموران نیروی انتظامی معرفی کرده بودند.

این شهروندان بهایی طی مراحل بازجویی به “فعالیت تبلیغی علیه نظام” متهم شده و در شهریورماه امسال با پایان مراحل بازجویی با تودیع قرار وثیقه، به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شده بودند.

گفتنی است منزل روح الله زیبایی پیشتر در دی ماه سال ۸۹ نیز توسط نیروهای امنیتی مورد تفتیش و ضبط  وسایل شخصی قرار گرفته و خود او نیز احضار شده بود.

شهروندان بهایی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید