خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  اجرای حکم اعدام یک زندانی در بندرعباس/ انتقال یک زندانی جهت اجرای حکم اعدام در رشت

اجرای حکم اعدام یک زندانی در بندرعباس/ انتقال یک زندانی جهت اجرای حکم اعدام در رشت

خبرگزاری هرانا – سحرگاه روز پنج شنبه ۳ بهمن ماه، حکم اعدام یک زندانی که پیشتر از بابت اتهامات “مرتبط با مواد مخدر” به اعدام محکوم شده بود در زندان بندرعباس اجرا شد. همچنین در خبری دیگر، طی روزهای گذشته یک زندانی در زندان لاکان رشت که پیشتر از بابت اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بود، جهت اجرای حکم به سلول های انفرادی این زندان منتقل شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از سازمان حقوق بشر ایران، صبح روز پنج‌شنبه ۳ بهمن ماه، حکم اعدام یک زندانی در زندان بندرعباس به اجرا درآمد. هویت این زندانی که با اتهامات مربوط به «مواد مخدر» به اعدام محکوم شده بود، “جواد علی‌لو” احراز شده است.

در این گزارش به نقل از یک منبع مطلع آمده است: «جواد علی‌لو ۳۸ساله و اهل دهبارز، به اتهام حمل ۱۲۵ کیلوگرم شیشه در سال ۹۴ بازداشت و به اعدام محکوم شد».

لازم به ذکر است که امروز شنبه ۵ بهمن ماه، خبرگزاری میزان نیز بدون ذکر نام، از اعدام این زندانی و هم پروند‌ه‌ای وی که پیشتر هویتش توسط هرانا “مسیح حاتمی” احراز شده بود، خبر داده است. مسیح حاتمی نیز روز پنج‌شنبه ۳ بهمن، در زندان بندرعباس اعدام شده بود.

همچنین طی روزهای گذشته یک زندانی محکوم به اعدام در زندان لاکان رشت، جهت اجرای حکم به سلول انفرادی منتقل شد. هویت این زندانی که با اتهام «قتل» به اعدام محکوم شده، “محسن خجسته” احراز شده است.

محسن خجسته آبان ماه سال ۱۳۹۸ نیز، یکبار جهت اجرای حکم به سلول انفرادی منتقل شده بود، ولی توانست از شکات پرونده مهلت بگیرد. گفته می‌شود، در صورت عدم رضایت شکات، حکم این زندانی روز پنج‌شنبه به اجرا در می‌آید.

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۱۹ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۱۹) دستکم ۲۴۸ شهروند اعدام شدند و ۱۰۸ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۴ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۱۳ حکم اعدام که در ملا عام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۵ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید