خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۸, 13th of June 2021      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۸/۱۱/۰۵ ساعت ۱۱:۰۷:۲۳

    خانه  > slide, اندیشه و بیان  >  چهلم جان باختگان اعتراضات آبان؛منوچهر و آصف بختیاری آزاد شدند

چهلم جان باختگان اعتراضات آبان؛منوچهر و آصف بختیاری آزاد شدند

خبرگزاری هرانا – شب چهارشنبه ۲ بهمن ماه منوچهر بختیاری و آصف بختیاری، پدر و عموی پویا بختیاری، از جان باختگان اعتراضات آبان ماه امسال از زندان رجایی شهر کرج آزاد شدند. نیروهای امنیتی روز سه شنبه ۳ دی ماه، در کرج اقدام به بازداشت والدین و تعدادی از بستگان نزدیک پویا بختیاری کرده بودند. در تاریخ ۱۷ دیماه، ناهید شیرپیشه، مونا و مهرداد بختیاری، مادر، خواهر و عموی دیگر وی نیز آزاد شده بودند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، شب چهارشنبه ۲ بهمن ماه ۱۳۹۸، منوچهر بختیاری و آصف بختیاری، پدر و عموی پویا بختیاری، از جان باختگان اعتراضات آبان ماه امسال از زندان رجایی شهر کرج آزاد شدند.

روز سه‌شنبه ۱۷ دیماه نیز ناهید شیرپیشه، مونا و مهرداد بختیاری، مادر، خواهر و عموی دیگر پویا بختیاری آزاد شده بودند.

یک هفته پس از بازداشت این خانواده، غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه،  با “ضدانقلاب” خواندن آنها مدعی شده بود: “در این قضیه ما کاری به این که آنها خانواده چه کسی هستند نداریم”.

وی در ادامه اتهام این شهروندان را ” اقدام علیه امنیت کشور” عنوان داشته و افزوده بود: “در ارتباط با این موضوع شورای تامین استان نظر دادند که این اقدام علیه امنیت کشور است و قوه قضاییه به نظر شورای تامین استان احترام گذاشت و هم به جهت اتهاماتی که متوجه بود و هم به جهت پیشگیری از این که امنیت به مخاطره نیفتد قوه قضاییه وارد عمل شد”.

شب سه شنبه ۳ دیماه هرانا از بازداشت خانواده پویا بختیاری و  تعدادی از مراجعه کنندگان به منزل آنها در مسیر برگشت خبر داده بود. علاوه بر خانواده برخی از بستگان همچون پدربزرگ مادری و مادربزرگ پدری و عموهای پویا به نام‌های آصف و مهرداد بختیاری و جلیل (آرین) شیرپیشه، دایی پویا نیز بازداشت شدند. چندی بعد دایی، مادربزرگ و پدربزرگ وی آزاد شده اما سایر اعضای خانواده در بازداشت مانده بودند.

یک منبع مطلع در این رابطه به گزارشگر هرانا گفته بود “امشب سه ماشین و حدود ده نفر از فعالان مدنی و همینطور تعدادی از وکلا به منزل خانواده بختیاری برای عرض تسلیت و دیدار رفته بودند، پس از پایان دیدار مراجعه کنندگان سوار بر سه ماشین در حال برگشت از کرج به تهران بودند که نیروهای امنیتی یکی از خودروها را متوقف کردند و سرنشینان آنها را بازداشت کردند.”

خبرگزاری مهر با تایید خبر بازداشت خانواده پویا بختیاری آن را تحت عنوان “عناصر فعال در پروژه استمرار اغتشاشات و کشته سازی بازداشت شدند” بازتاب داد.

پدر پویا بختیاری با هدف برگزاری مراسم چهلم پویا، که مصادف با ۵ دی ماه بود فراخوانی را برای یادبود کشته شدگان اعتراضات ۱۳۹۸ پیشنهاد داد. این فراخوان که با استقبال گسترده ای روبرو شده بود منجر به احضار آقای بختیاری به اداره اطلاعات در روز شنبه شد، نیروهای امنیتی از او خواستند تا مراسم خود را لغو یا محدود کند اما آقای بختیاری این خواسته را نپذیرفت.

پویا بختیاری (زاده ۱۹ شهریور ۱۳۷۱ – درگذشتهٔ ۲۵ آبان ۱۳۹۸ در مهرشهر کرج) یکی از کشته‌شدگان اعتراضات سراسری ۱۳۹۸ ایران بود.

منوچهر بختیاری، پدر پویا بختیاری اعلام نمود که پسر ۲۷ ساله‌اش در روز ۲۵ آبان ۱۳۹۸، در فاز ۴ مهرشهر کرج به ضرب گلوله کشته شد. به گفتهٔ او، پویا به همراه خواهر و مادرش در دومین روز از اعتراضات مردمی به افزایش قیمت بنزین به راهپیمایی معترضان پیوست که جمجمه‌اش هدف گلوله قرار گرفت و پیش از رسیدن به بیمارستان جان باخت.

لازم به ذکر است که در روز ۵ دی ماه، مصادف با چهلم تعدادی از جان باختگان اعتراضات آبان ماه، جو شدید امنیتی در اطراف آرامستان بهشت سکینه کرج، محل دفن پویا بختیاری، شکل گرفته بود. شماری از شرکت کنندگان در مراسم چهلم جان‌باختگان در شهرهای کرج، تهران، قزوین، رشت و شهریار توسط نهادهای امنیتی بازداشت شده و برخی نیز توسط ماموران مورد ضرب و شتم قرار گرفتند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید