خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  رهایی ۳ زندانی از اعدام در گرگان و تهران/ طی سال جاری؛ رهایی ۱۲ زندانی از اعدام در گلستان

رهایی ۳ زندانی از اعدام در گرگان و تهران/ طی سال جاری؛ رهایی ۱۲ زندانی از اعدام در گلستان

خبرگزاری هرانا – سه زندانی در گرگان و تهران که پیشتر در پرونده هایی جداگانه از بابت اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بودند، با گذشت اولیای دم از مرگ رهایی یافتند. همچنین طی سال جاری ۱۲ محکوم به اعدام در استان گلستان با گذشت اولیای دم از اعدام رهایی یافتند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از میزان، احمد جعفری، رئیس شورا‌های حل اختلاف گلستان از بخشش ۲ محکوم به اعدام در این استان خبر داد.

وی گفت:‌ “یکی از محکومانی که بخشیده شد فردی است که پنج سال پیش زمانی که ۳۳ ساله بود در مراسم عروسی پس از یک دعوای لفظی، مرگ دوست ۳۲ ساله اش را رقم زد”.

جعفری افزود: “با قطعی شدن حکم اعدام، اعضای شورای حل اختلاف شعبه صلحی ویژه زندان گرگان در چند مرحله از معتمدان و ریش‌سفیدان محلی برای میانجیگری دعوت کردند که سرانجام در روز اجرای حکم اعدام پادرمیانی‌ها نتیجه داد و خانواده مقتول، طناب دار را از گردن متهم برداشتند و او را بخشیدند”.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: “دومین پرونده رضایت نیز مربوط به جوانی است که سال ۹۳ به دنبال اختلافات خانوادگی و مصرف مواد مخدر روان‌گردان، همسرش را به قتل رسانده بود”.

رئیس شورا‌های حل اختلاف گلستان افزود: “پس از گذشت پنج سال از آن اتفاق تلخ، اعضای شعبه سازش ویژه قتل و زندان گرگان برای بررسی سراغ این پرونده رفتند و با مشاهده آثار ندامت و اصلاح متهم به قتل چندین بار با خانواده مقتول دیدار و برای بخشش متهم با آنان گفتگو کردند که پس از چندین نشست، خانواده مقتول از حق قانونی خود گذشتند و دامادشان را بخشیدند”.

در این گزارش آمده است، امسال ۱۲ محکوم به اعدام در استان گلستان با گذشت خانواده‌های داغدار و پادرمیانی شعب ویژه صلحی شورای حل اختلاف، بخشیده شدند.

رهایی از اعدام یک زندانی در تهران

به گزارش روزنامه ایران، یک متهم که ۵ سال قبل زن جوانی را در خانه‌اش به قتل رسانده بود با رضایت خانواده مقتول از مجازات اعدام رهایی یافت.

بر اساس این گزارش،‌ شامگاه ۱۰ آبان ماه۹۳ خبر قتل زنی جوان در خانه‌اش واقع در خیابان مجیدیه تهران به پلیس اعلام شد.

نخستین بررسی‌ها نشان می‌داد این زن خفه شده و طلاها و پول‌هایش به سرقت رفته است که با بررسی تماس‌های تلفنی مقتول کارآگاهان به یک مرد تبعه افغانستان رسیدند که آخرین بار با این زن در تماس بوده است و با شناسایی و دستگیری متهم وی به قتل اعتراف کرد.

پس‌از اعترافات متهم خانواده مقتول برای وی درخواست اعدام کردند اما با گذشت ۵ سال از این ماجرا سرانجام اولیای دم حاضر شدند در قبال دریافت دیه از اعدام متهم گذشت کنند.

در جلسه‌ای که صبح روز سه شنبه ۱ بهمن ماه ۹۸، در شعبه دوم دادگاه کیفری یک استان تهران برگزار شد با توجه به رضایت خانواده مقتول، متهم از جنبه عمومی جرم محاکمه شد و در حالی که بار دیگر به قتل زن جوان با انگیزه سرقت اعتراف می‌کرد در پایان جلسه قضات از صدور حکم در آینده نزدیک برای وی خبر دادند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید