خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اقلیت های ملی, اندیشه و بیان  >  دادگاه تجدید نظر چهار شهروند را مجموعا به ۸ سال حبس و تبعید محکوم کرد

دادگاه تجدید نظر چهار شهروند را مجموعا به ۸ سال حبس و تبعید محکوم کرد

خبرگزاری هرانا – شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر استان تهران، بهنام شیخی، اکبر آزاد، علیرضا فرشی و حمید منافی را مجموعا به ۸ سال حبس تعزیری و ۸ سال تبعید محکوم کرد. این حکم امروز دوشنبه ۳۰ دی ماه به وکیل مدافع این افراد ابلاغ شده است. این شهروندان در سال ۹۲ به دلیل شرکت در مراسم بزرگداشت روز جهانی زبان مادری در در نسیم شهر تهران بازداشت و پس از مدتی با تودیع قرار وثیقه آزاد شده بودند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ریاست قاضی بابایی، بهنام شیخی، اکبر آزاد، علیرضا فرشی و حمید منافی چهار فعال ترک (آذربایجانی) را به حبس و تبعید محکوم کرد.

بر اساس رای صادره، بهنام شیخی، اکبر آزاد، علیرضا فرشی و حمید منافی هر کدام به تحمل ۲ سال حبس تعزیری و ۲ سال تبعید محکوم شدند.

این حکم امروز دوشنبه ۳۰ دی ماه ۱۳۹٨ به محمدرضا فقیهی وکیل مدافع آنها ابلاغ شده است.

جلسه دادگاه تجدیدنظر این افراد روز دوشنبه ۲ دی ماه ۹۸ در این شعبه و با حضور وکیل مدافع آنان برگزار شده بود.

در این جلسه جلسه دادگاه متهمان پرونده و وکیل مدافع آنها ضمن رد اتهامات وارده اساس تشکیل پرونده و سیر قضایی را غیرقانونی خوانده و گفته بودند:« هر حکمی که فارغ از کم و کیف آن در این دادگاه صادر شود طرز نگاه حاکمیت جمهوری اسلامی ایران به مسئله زبان مادری اقوام غیرفارس قلمداد و در تاریخ ثبت خواهد شد».

روز چهارشنبه ۱٨ دی ماه، دو هفته پس از برگزاری جلسه این دادگاه، علیرضا فرشی، شهروند اهل مرند و یکی از محکومین این پرونده توسط نیروهای امنیتی در محل کار خود در تهران بازداشت و به بازداشتگاه وزارت اطلاعات موسوم به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شده است.

علیرضا فرشی، اکبر آزاد، بهنام شیخی و حمید منافی در سال ۱۳۹۵ مرحله بدوی توسط شعبه یک دادگاه انقلاب شهرستان بهارستان  از بابت اتهام “مشارکت در تشکیل جمعیت به منظور برهم زدن امنیت کشور” به ترتیب به ۱۵ سال حبس تعزیری و دو سال تبعید به باغملک از توابع استان خوزستان ، ۱۰ سال حبس تعزیری و دو سال تبعید به دره‌شهر از توابع استان ایلام، ۱۰ سال حبس تعزیری و دو سال تبعید به مسجد سلیمان از توابع استان خوزستان و ۱۰ سال حبس تعزیری و دو سال تبعید به ازنا از توابع استان لرستان محکوم شده بودند.

از دلایل صدور حکم برای آقای فرشی مواردی از جمله: شرکت در مراسم‌ها خصوصی بزرگداشت روز جهانی زبان مادری در سالهای ۱۳۹۳ و ۱۳۹۴، ارتباط با فعالان شهرهای مختلف برای سازماندهی مراسم بزرگداشت روز جهانی زبان مادری و راه‌اندازی یک دادخواست آنلاین که از مقامات ‌می‌خواهد زمینه برگزاری مراسم بزرگداشت روز جهانی زبان مادری را فراهم کنند. همچنین ارسال نامه‌ای به دبیرکل یونسکو در تهران و درخواست کمک از این نهاد برای کسب مجوز برگزاری مراسم بزرگداشت روز جهانی زبانی مادری در تهران عنوان شده است.

در اسفندماه سال ۹۶ نیز سازمان عفو بین الملل خواهان لغو حکم زندان و تبعید علیرضا فرشی شده بود. به گفته این نهاد آقای فرشی به خاطر فعالیت‌های صلح آمیزش از جمله حمایت از حقوق زبانی اقلیت‌ها بازداشت و به ۱۵ سال زندان و ۲ سال تبعید محکوم شد. این نهاد مدافع حقوق بشر که مقر آن در لندن است در بیانیه خود گفت؛ مدافع حقوق بشر علیرضا فرشی سه سال پیش در چنین روزی به خاطر فعالیت‌های صلحآمیزش از جمله حمایت از حقوق زبانی اقلیت‌ها بازداشت شد. او اکنون به خاطر فعالیت‌های مسالمت آمیزش با یک حکم زندان طولانی مدت روبرو شده است.

این شهروندان به همراه سه تن دیگر به دلیل شرکت در مراسم بزرگداشت روز جهانی زبان مادری در اسفندماه ۱۳۹۲ در نسیم شهر تهران بازداشت و پس از مدتی با تودیع قرار وثیقه به صورت موقت و تا پایان زمان دادرسی آزاد شده بودند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید