خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اندیشه و بیان  >  اعتراضات دیماه ۹۸؛ احراز هویت دو تن از دانشجویان بازداشتی در کرمانشاه همزمان با آزادی دانشجویان بازداشتی در تبریز

اعتراضات دیماه ۹۸؛ احراز هویت دو تن از دانشجویان بازداشتی در کرمانشاه همزمان با آزادی دانشجویان بازداشتی در تبریز

خبرگزاری هرانا – در پی اطلاعیه ستاد کل نیروهای مسلح و پذیرفتن مسئولیت ساقط کردن هواپیمای مسافربری تهران – کیف، بر فراز آسمان استان تهران طی روزهای گذشته تجمعاتی در یادبود جانباختگان این واقعه در شهرهای مختلف کشور برگزار شد. در جریان تجمعات روز گذشته شماری از تجمع کنندگان در چند شهر کشور بازداشت شدند. هویت دو تن از دانشجویان معترض دانشگاه رازی کرمانشاه که عصر روز یکشنبه ۲۲ دی ماه در مقابل این دانشگاه بازداشت شده بودند احراز شد. دانشجویان بازداشت شده در جریان تجمع روز گذشته در تبریز نیز امروز دوشنبه ۲۳ دی ماه با اخذ تعهد آزاد شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز دوشنبه ۲۳ دی ماه ۱۳۹۸، هویت دو تن از دانشجویان معترض دانشگاه رازی کرمانشاه که عصر روز یکشنبه ۲۲ دی ماه، در مقابل این دانشگاه بازداشت شده بودند احراز شد.

هویت این افراد “صلاح غریبی دانشجوی دامپزشکی دانشگاه رازی کرمانشاه” و “نبی تردست دانشجوی کارشناسی ارشد جامعه شناسی دانشگاه رازی کرمانشاه” احراز شده است.

روز یکشنبه ۲۲ دی ماه ۹۸ فعالان دانشجویی در دانشگاه رازی کرمانشاه از بازداشت دستکم ۴ تن از دانشجویان این دانشگاه در جریان اعتراضات مردمی نسبت به هدف قرار دادن هواپیمای مسافربری اکراین در تهران خبر داده و گفته بودند یکی از این دانشجویان آزاد شده است.

از وضعیت این شهروندان و محل نگهداری آنها تا لحظه تنظیم این گزارش اطلاعی در دست نیست. هویت و آخرین وضعیت سایر بازداشت شدگان نیز کماکان توسط هرانا در دست بررسی است.

در خبری دیگر دانشجویان بازداشت شده در جریان تجمعات روز گذشته در تبریز نیز امروز دوشنبه ۲۳ دی ماه با اخذ تعهد آزاد شدند.

روز یکشنبه ۲۲ دی ماه منابع محلی در تبریز نیز از بازداشت دستکم ۷ تن از دانشجویان دانشگاه تبریز در جریان تجمعات در این شهر خبر دادند. هویت ۳ تن از این افراد به نام‌های “کیوان انبری (دانشجوی رشته مهندسی برق)، محمد سفیدجامه (دانشجوی رشته مهندسی عمران) و نیما احمدیان پور (دانشجوی رشته مهندسی عمران) احراز شده بود.

صبح امروز دوشنبه ۲۳ دی ماه هرانا در گزارشی هویت دو تن از دانشجویان بازداشت شده به نام‌های محمد امین حسینی و محمد اسماعیلی را احراز کرده بود.

در نخستین ساعات روز چهارشنبه ۱۸ دی ماه ۹۸، پرواز شماره ۷۵۲ خطوط هوایی اوکراین با ۱۷۶ سرنشین، توسط پدافند هوایی ساقط شده بود. از ساعات اولیه دلایل این سقوط مورد گمانه‌زنی‌های برخی از کارشناسان قرار گرفت. همچنین تصاویر و ویدئوهایی از اصابت موشک به هواپیما در فضای مجازی منتشر شد. جاستین ترودر، نخست وزیر کانادا یک روز پس از حادثه طی یک کنفرانس مطبوعاتی از وجود شواهدی جدی مبنی بر اصابت موشک‌های ایرانی به این هواپیما خبر داده بود. گفتنی است ۶۳ تن از سرنشینان این هواپیما شهروند ایرانی-کانادایی بودند.

سرانجام صبح شنبه ۲۱ دی ماه، ستاد کل نیروهای مسلح با انتشار اطلاعیه‌ای این واقعه را تایید کرده و مدعی شد که هدف گیری هواپیمای مسافربری غیرعمدی و ناشی از خطای عامل انسانی بوده است.

در پی اطلاعیه ستاد کل نیروهای مسلح و پذیرفتن مسئولیت ساقط کردن هواپیمای مسافربری تهران – کیف، بر فراز آسمان استان تهران تجمعاتی در یادبود جانباختگان این حادثه در شهرهای مختلف کشور، از جمله تهران، ساری، یزد، گرگان، اراک، شهر قدس، یزد، سمنان، شیراز، رشت، بابل، آمل، مشهد، زنجان، اهواز، کرمانشاه، سنندج، قزوین و در دانشگاه‌های اراک، دامغان، پردیس کرج، صنعتی اصفهان، علامه طباطبایی، خواجه نصیر، الزهرا، علم و صنعت و دانشگاه شهید بهشتی” شکل گرفت.

تجمع کنندگان با سر دادن شعارهایی خواستار استعفای مسئولین این واقعه از جمله آیت الله خامنه‌ای به عنوان فرمانده کل قوا شدند. همچنین گزارش شده است شماری از تجمع کنندگان در شهرهای تهران، تبریز، اهواز، اصفهان، زنجان، سنندج و آمل بازداشت شده‌اند.

هرانا پیشتر طی گزارشاتی به اعتراضات روزهای گذشته در این خصوص پرداخته بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید