خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  دانشجویان در اعتراضات؛ محمدامین حسینی و محمد اسماعیلی بازداشت شدند

دانشجویان در اعتراضات؛ محمدامین حسینی و محمد اسماعیلی بازداشت شدند

خبرگزاری هرانا – شب یک‌شنبه ۲۲ دی ماه، محمد امین حسینی، دانشجوی حقوق دانشگاه گرگان و محمد اسماعیلی دانشجوی دانشگاه تهران توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده و به مکان نامعلومی منتقل شده اند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از شوراهای صنفی دانشجویان کشور، شب یک‌شنبه ۲۲ دی ماه ۱۳۹۸، محمد امین حسینی، دبیر سابق شورای صنفی دانشگاه نوشیروانی بابل و دانشجوی حقوق دانشگاه گرگان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده است.

هرچند از دلایل بازداشت وی اطلاع دقیق در دست نیست با این حال با توجه به بازداشت تعدادی از دانشجویان در جریان اعتراضات مردمی دو روز گذشته در پی فاجعه هواپیمای اوکراینی، احتمال میرود بازداشت وی نیز در این رابطه صورت گرفته باشد.

محمد امین حسینی، پیشتر نیز در جریان اعتراضات مردمی آبان ماه بازداشت شده بود.

همچنین محمد اسماعیلی، دانشجوی ارشد عکاسی دانشگاه تهران شب گذشته حوالی میدان آزادی تهران در جریان اعتراضات مردمی در پی فاجعه هواپیمایی، بازداشت شده است.

لازم به ذکر است روز گذشته و در خلال این اعتراضات فعالان دانشجویی در دانشگاه رازی کرمانشاه به گزارشگر هرانا گفته بودند تا پایان روز ۲۲ دیماه، جمعا ۴ تن از دانشجویان معترض این دانشگاه بازداشت شدند که یک تن از آنان تا پایان وقت آزاد شد اما بازداشت سه فرد دیگر ادامه یافته است. منابع محلی در تبریز نیز از بازداشت دستکم ۷ تن از دانشجویان دانشگاه تبریز در جریان تجمعات در این شهر خبر داده‌اند.

گفتنی است، در نخستین ساعات روز چهارشنبه ۱۸ دی ماه ۹۸، پرواز شماره ۷۵۲ خطوط هوایی اوکراین با ۱۷۶ سرنشین، توسط پدافند هوایی ساقط شده بود. از ساعات اولیه دلایل این سقوط مورد گمانه‌زنی‌های برخی از کارشناسان قرار گرفت. همچنین تصاویر و ویدئوهایی از اصابت موشک به هواپیما در فضای مجازی منتشر شد. جاستین ترودر، نخست وزیر کانادا یک روز پس از حادثه طی یک کنفرانس مطبوعاتی از وجود شواهدی جدی مبنی بر اصابت موشک‌های ایرانی به این هواپیما خبر داده بود. گفتنی است ۶۳ تن از سرنشینان این هواپیما شهروند ایرانی-کانادایی بودند.

سرانجام صبح شنبه ۲۱ دی ماه، ستاد کل نیروهای مسلح با انتشار اطلاعیه‌ای این واقعه را تایید کرده و مدعی شد که هدف گیری هواپیمای مسافربری غیرعمدی و ناشی از خطای عامل انسانی بوده است.

در پی اطلاعیه ستاد کل نیروهای مسلح و پذیرفتن مسئولیت ساقط کردن هواپیمای مسافربری تهران – کیف، بر فراز آسمان استان تهران تجمعاتی در یادبود جانباختگان این حادثه در شهرهای مختلف کشور، از جمله تهران، ساری، یزد، گرگان، اراک، شهر قدس، یزد، سمنان، شیراز، رشت، بابل، آمل، مشهد، زنجان، اهواز، کرمانشاه، سنندج، قزوین و در دانشگاه‌های اراک، دامغان، پردیس کرج، صنعتی اصفهان، علامه طباطبایی، خواجه نصیر، الزهرا، علم و صنعت و دانشگاه شهید بهشتی” شکل گرفت.

تجمع کنندگان با سر دادن شعارهایی خواستار استعفای مسئولین این واقعه از جمله آیت الله خامنه‌ای به عنوان فرمانده کل قوا شدند. همچنین گزارش شده است شماری از تجمع کنندگان در شهرهای تهران، تبریز، اهواز، اصفهان، زنجان، سنندج و آمل بازداشت شده‌اند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید