خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اندیشه و بیان  >  بازداشت کوتاه مدت سفیر بریتانیا در پی شرکت در مراسم گرامیداشت قربانیان هواپیمای اوکراین

بازداشت کوتاه مدت سفیر بریتانیا در پی شرکت در مراسم گرامیداشت قربانیان هواپیمای اوکراین

خبرگزاری هرانا – روز شنبه ۲۱ دی ماه، راب مک ایر، سفیر بریتانیا در تهران، در جریان شرکت در مراسم گرامیداشت قربانیان سانحه هواپیمای مسافربری تهران-کیف که در مقابل دانشگاه امیر کبیر برگزار شده بود، بازداشت و پس از گذشت ساعاتی آزاد شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از بی بی سی، روز شنبه ۲۱ دی‌ماه ۱۳۹۸، راب مک‌ایر، سفیر بریتانیا در تهران، پس از شرکت در مراسم یادبود قربانیان هواپیمای اوکراین در مقابل دانشگاه امیر کبیر بازداشت شد.

دومینک راب، وزیر خارجه بریتانیا با تایید این خبر در بیانیه‌ای بازداشت سه ساعته سفیر خود در تهران را اقدامی “بی دلیل و ناموجه” دانسته و آن را “نقض فاحش” قوانین بین‌المللی خوانده است.

در بخشی از این بیانیه آمده است: “دولت ایران در حال عبور از یک گذرگاه مهم است. می‌تواند به حرکت خود به سوی وضعیتی منزوی و طرد شده با همه پیامدهای سیاسی و اقتصادی که این روش در پی دارد ادامه دهد، یا گام‌هایی برای رفع تنش و تعامل در مسیری دیپلماتیک بردارد”.

همچنین راب مکایر، در واکنش به بازداشت چندین ساعته خود در صفحه شخصی‌اش نوشت: “تاکید می‌کنم که من در هیچ تظاهراتی شرکت نکردم! من به مراسم یادبود افرادی که در سانحه ناگوار سقوط هواپیما بودند رفتم. طبیعی است که نسبت به کشته شدگان ادای احترام کنم”.

گفتنی است، عصر روز شنبه ۲۱ دی ماه، در پی اطلاعیه ستاد کل نیروهای مسلح و پذیرفتن مسئولیت ساقط کردن هواپیمای مسافربری تهران– کیف، بر فراز آسمان استان تهران تجمعاتی در یادبود جانباختگان این حادثه در شهرهای اصفهان، شیراز، رشت، سنندج، تهران و دانشگاه‌های نوشیروانی بابل، بوعلی همدان، امیرکبیر و دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد. تجمع کنندگان با سر دادن شعارهایی خواستار استعفای مسئولین این واقعه از جمله آیت الله خامنه‌ای به عنوان فرمانده کل قوا شدند. تجمع مقابل دانشگاه صنعتی امیرکبیر و خیابان حافظ با دخالت نیروی انتظامی و نیروهای یگان ویژه و با شلیک گاز اشک آور و استفاده از ماشین‌های آب پاش به خشونت کشیده شد.

پرواز شماره ۷۵۲ خطوط هوایی اوکراین در نخستین ساعات روز چهارشنبه ۱۸ دی ماه توسط پدافند هوایی ساقط شده بود. صبح روز شنبه ستاد کل نیروهای مسلح با انتشار اطلاعیه‌ای اصابت پدافند هوایی سپاه به این هواپیما را تایید کرده و مدعی شد که هدف گیری هواپیمای مسافربری غیرعمدی و ناشی از خطای عامل انسانی بوده است

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید