خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > حقوق آکادمیک, سایر گروهها  >  روز سه شنبه دستکم دو تجمع اعتراضی برگزار شد

روز سه شنبه دستکم دو تجمع اعتراضی برگزار شد

خبرگزاری هرانا – روز سه شنبه ۱۰ دی، جمعی از مالباختگان موسسه کاسپین در مقابل ساختمان دفتر ریاست قوه قضائیه و شماری از دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی در مقابل ساختمان ریاست این دانشگاه، در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ابران، روز سه شنبه ۱۰ دی ماه  ۱۳۹۸، جمعی از مالباختگان موسسه کاسپین در تهران نسبت به برآورده ‌نشدن مطالبات خود در مقابل ساختمان دفتر ریاست قوه قضائیه، اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.

اعتراض سپرده گذاران موسسه‌های مالی و اعتباری از حدود سه سال پیش آغاز شد و دولت و بانک مرکزی پرداخت مطالبات سپرده گذاران از طریق بانک‌های دولتی و خصوصی را متعهد شدند.

بر اساس ادعای بانک مرکزی تا به حال مطالبات بیش از ۹۵ درصد سپرده‌گذاران پرداخت شده است.

تجمع دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی

به گزارش ایرنا، روز سه شنبه ۱۰ دی ماه  ۱۳۹۸، شماری از دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی، در اعتراض به مصوبه جدید آموزشی مبنی بر اخذ جریمه برای واحدهای افتاده و حذفی برای دانشجویان ورودی ٩٧ به بعد، در مقابل ساختمان ریاست این دانشگاه دست به تجمع زدند.

این دانشجویان با حمل پلاکاردهایی با شعارهایی نظیر “بودجه دانشگاه تو جیب دانشجو نیست”،”نه به دانشگاه خصوصی شهید بهشتی”، “نه به دانشگاه آزاد بهشتی” ، “نه به پولی سازی آموزش” و “دانشگاه آزاد شهید بهشتی” اعتراض خود را به گوش مسئولان دانشگاه رساندند.

دانشجویان معترض همچنین با تهیه طوماری اعتراضی به شرح مطالبات و علت اعتراض خودبه مصوبه جدید آموزشی پرداختند.

در بخشی از این طومار آمده است: “دانشگاه باید موجبات تحصیل علم و معرفت را برای همه اقشار فراهم آورد، متاسفانه دانشگاه دارد تبدیل به بنگاهی می‌شود که حداقل امکانات تحصیلی را به ازای پرداخت هزینه‌های گزاف در اختیار دانشجو می‌گذارد. بر اساس قانون اصل مهم ۳۰ قانون اساسی دولت موظف است وسایل آموزش و پرورش رایگان را برای همه ملت تا پایان دوره متوسطه فراهم سازد و وسایل تحصیلات عالی را تا سر حد خودکفایی کشور به طور رایگان گسترش دهد”.

در این طومار که تاکنون به امضای ۸۰۰ تن از دانشجویان رسیده، با اشاره به اینکه خواسته دانشجویان حذف بدون قید و شرط مصوبه جریمه مربوط به واحدهای حذف شده، افتاده و جبرانی برای دانشجویان در تمام مقاطع است، تاکید شده که ما دانشجویان منتظر پاسخ شما مسئولان هستیم، در غیر این صورت اعتراضات را با شروع ترم جدید از سر می‌گیریم.

یکی از دانشجویان حاضر در تجمع در خصوص مطالباتشان گفت: “دانشگاه می‌خواهد از راه کسب شهریه از دانشجویان روزانه کسب درآمد کند. هر دانشجو باید به ازای هر واحد حذف شده یا جبرانی هزینه هنگفتی را متحمل شود. ما دانشجویان دوره کارشناسی بیکار هستیم و از پس هزینه‌های غیر احتمالی دانشگاه برنمی‌آییم. از سوی دیگر ما رتبه ‌های برتر کنکور سراسری بوده‌ایم بنابراین نباید برای تحصیل هزینه‌ای پرداخت کنیم”.

بر اساس این گزارش، مصوبه جدید آموزشی از پیش به دانشجویان اعلام نشده و دانشگاه به صورت ناگهانی نزدیک به امتحانات ترم آن را اجرایی کرده که موجب اعتراض دانشجویان شده است.

در این گزارش آمده است، پس از بالا گرفتن تجمع دانشجویان، مختار کاظم ­زاده، مشاور رییس و سرپرست مدیریت حراست دانشگاه شهید بهشتی در میان دانشجویان حاضر شد و وعده داد که این موضوع در جلسه هیات امنای دانشگاه بررسی خواهد شد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید