خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اندیشه و بیان  >  نیما صفار، نویسنده و فعال مدنی بازداشت و جهت تحمل حبس به زندان گرگان منتقل شد

نیما صفار، نویسنده و فعال مدنی بازداشت و جهت تحمل حبس به زندان گرگان منتقل شد

خبرگزاری هرانا – نیما صفار، شاعر، نویسنده و فعال مدنی ساکن گرگان صبح امروز شنبه ۱۰ دی‌ماه پس از حضور در واحد اجرای احکام دادگستری گرگان بازداشت و جهت تحمل دوره محکومیت خود به زندان گرگان منتقل شد. آقای صفار پیشتر توسط دادگاه انقلاب این شهر به ۸ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود. این حکم مدتی بعد در دادگاه تجدید نظر استان گلستان عینا تایید شد. در مردادماه امسال کانون نویسندگان ایران و بیش از ۲۰۰ شاعر، نویسنده و هنرمند طی بیانیه‌هایی جداگانه صدور حکم حبس این نویسنده را محکوم کرده بودند. کانون نویسندگان ایران صدور اینگونه احکام را “پرونده سازی” جهت مرعوب و منفعل کردن نویسندگان و هنرمندان مستقل دانسته و خواستار لغو این حکم و سایر احکام مشابه شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، صبح امروز سه‌شنبه ۱۰ دی ماه ۱۳۹۸، نیما صفار سفلایی، شاعر، نویسنده و فعال مدنی ساکن گرگان پس از حضور در واحد اجرای احکام دادگستری گرگان بازداشت و جهت تحمل دوره محکومیت خود به زندان گرگان منتقل شد.

آقای صفار اسفند ماه ۹۷ بدون داشتن وکیل توسط شعبه یک دادگاه انقلاب گرگان به ۸ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود، این حکم در تاریخ ۶ مردادماه ۹۸ توسط شعبه ۳ دادگاه تجدید نظر استان گلستان عینا تایید و به وی ابلاغ شد.

بر اساس دادنامه صادره در دادگاه بدوی، اتهام مطروحه علیه وی “فعالیت تبلیغی علیه نظام” عنوان شده است، مصادیق مورد استناد دادگاه مطالب نوشته شده در صفحات شخصی او و شرکت در بازی مافیا که «به گفته قاضی یک بازی امنیتی است»، ذکر شده بود.

کانون نویسندگان ایران پیشتر در تاریخ ۱۶ مرداد ۹۸، با انتشار بیانیه‌ای نسبت به حکم ۸ ماه حبس نیما صفار اعتراض کرد. کانون نویسندگان صدور اینگونه احکام را “پرونده سازی” جهت مرعوب و منفعل کردن نویسندگان و هنرمندان مستقل دانسته و خواستار لغو این حکم و سایر احکام مشابه شده است.

در تاریخ ۱۹ مردادماه امسال نیز حدود ۲۰۰ شاعر، نویسنده و هنرمند طی بیانیه‌ای صدور حکم حبس علیه نیما صفار را محکوم کرده و خواستار لغو این حکم و سایر احکام مشابه شده بودند.

در بخشی از این بیانیه آمده بود: “نیما صفار یک انسان چند ساحتی است. نیما صفار فقط شعر کار نمی‌کند. مدافع حقوق حیوانات، مخالف هرگونه اعدام، کسی ست که خواهان گفتگو است. همان کسی که در شهر خودش گرگان، جلسات  ادبی را رونق می‌بخشد. نیما صفار، نویسنده و منتقد حمایتگر است. ما شاعران، هنرمندان و نویسندگان، خواهان لغو حکم هشت ماه زندان نیما صفار شاعر و منتقد حمایتگر هستیم. خواهان احترام گذاشتن به حقوق شهروندی و خواهان احترام به آزادی بیان، اندیشه و قلم، به تعبیر شهید محمد مختاری، بدون هیچ حصر و بند و استثنا هستیم. آزادی و حقوق شهروندی، آزادی مخالف، غیر از اندیشه حکومت را شامل می‌شود. آزادی اگر این آزادی ست!  آیندگان چه خواهند گفت. نیما صفار به خاطر نشر افکار و عقایدش به زندان افتاد!”.

جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات نیما صفار در تاریخ ۶ اسفندماه ۹۷، در شعبه اول دادگاه انقلاب گرگان برگزار شده بود.

لازم به ذکر است آقای صفار در شهریورماه سال ۹۶ نیز به تحمل ۸۰ روز حبس تعزیری محکوم شده بود. وی در بهمن ماه سال ۹۶ جهت تحمل دوران محکومیت روانه زندان گرگان شد و در تاریخ ۲۶ فروردین ماه ۹۷ با پایان دوران محکومیت از این زندان آزاد شد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید