خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اقلیت های دینی  >  تخریب گورستان تاریخی مسیحیان در اصفهان

تخریب گورستان تاریخی مسیحیان در اصفهان

خبرگزاری هرانا – روز پنجشنبه ۲۸ آذرماه، بخشی از گورستان تاریخی مسیحیان در اصفهان توسط افرادی ناشناس تخریب شده است. تخریب آرامگاه‌‌ها و بناهای متعلق به مسیحیان، بهاییان و قبور دگر اندیشان در شهرهای مختلف ایران طی سالهای گذشته پرسابقه است و اغلب این تخریب‎ها با چراغ سبز مسئولان جمهوری اسلامی صورت گرفته است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از محبت نیوز، روز پنجشنبه ۲۸ آذرماه ۱۳۹۸، بخشی از گورستان تاریخی مسیحیان در اصفهان تخریب شده است.

بر اساس این گزارش، شماری از سنگ‌ قبرها و صلیب‌ها در این گورستان شکسته شده است.

به گفته منابع آگاه، هنوز مشخص نیست این اقدام با چه انگیزه‌‌ای و از سوی چه کسانی صورت گرفته است.

بر اساس این گزارش آرامگاه ارامنه یکی از گورستان‌های قدیمی اصفهان است که قدمت آن به قرن پانزدهم میلادی می‌رسد، در جنوب شهر و در دامنه کوه صفه قرار دارد. به غیر از ارامنه اصفهان، مقبره بسیاری از اتباع خارجی که از زمان صفویه تاکنون در اصفهان زندگی می‌کرده‌اند در این گورستان قرار دارد.

تخریب آرامگاه‌‌ها و بناهای متعلق به مسیحیان در شهرهای مختلف ایران پرسابقه است. در سایه افراط گرایی و مسیحیت ستیزی که اتفاقا پروپاگاندای جمهوری اسلامی به آن دامن می‌زند همواره هستند افرادی که با انگیزه‌‌های ایدئولوژیک دست به تخریب نمادها و ساختمان‌‌های تاریخی غیراسلامی می‌‌زنند.

۶ مرداد ۱۳۹۰ کلیسای تاریخی کرمان که در لیست آثار ملی ایران نیز ثبت شده بود در کرمان به وسیله لودرها کاملن تخریب و به تلی از خاک تبدیل شد. خرداد سال ۱۳۹۶ گورستان تاریخی مسیحیان کرمانشاه نیز تخریب شده و به محلی برای دپوی زباله تبدیل شده است.

تعرض شهرداری به گورستان مسیحیان اهواز و تخریب و سرقت صلیب‌های قبرستان ارامنه و لهستانی‌های این شهر در سال‌های اخیر نمونه‎ای از این رخدادها است. حتی بخشی از گورستان ارامنه تهران در منطقه دولت که زیر نظر شورای شهر تهران قرار دارد آسیب جدی دیده است.

«قبرستان انگلیسی‎ها» یا قبرستان مسیحیان بوشهر که به عنوان یکی از محل‌های تدفین ارمنیان بوشهر نیز استفاده می‌شد نیز از تخریب‎ها در امان نماند و زمین‎های آن فروخته شد و ساخت و ساز در آن صورت گرفت.

لازم به‌ذکر است، طی سال های گذشته علاوه بر مسیحیان، پیروان آیین بهایی نیز در ایران بارها با تخریب و پلمب شدن آرامستان‌های خود در شهرهای مختلف مواجه شده اند. هرانا، پیشتر در گزارشات مختلف از تخریب قبور و تعطیلی گورستان‌های بهاییان توسط نهادهای قضایی و امنیتی خبر داده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید