خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, سایر گروهها  >  زخمی شدن دو کولبر در مناطق مرزی بانه و مریوان

زخمی شدن دو کولبر در مناطق مرزی بانه و مریوان

خبرگزاری هرانا – روز سه شنبه ۱۹ آذرماه در پی شلیک مستقیم نیروهای نظامی در مناطق مرزی شهرستان بانه یک کولبر زخمی شد. همزمان یک کولبر دیگر در مناطق مرزی شهرستان مریوان بر اثر انفجار مین زخمی شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز سه شنبه ۱۹ آذرماه ۱۳۹۸، در پی تیراندازی نیروهای مرزبانی در مناطق مرزی شهرستان بانه در استان کردستان یک کولبر زخمی شد.

هویت این کولبر به نام یادگار اسماعیلی توسط هرانا احراز شده است.

آقای اسماعیلی متاهل و پدر دو فرزند است. او هم اکنون در بیمارستانی در شهر بانه بستری و تحت درمان است.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، پیشتر با انتشار یک گزارش مشترک به بررسی عملکرد نیروهای نظامی و تلفات وارده به شهروندان به خصوص در نقاط مرزی کشور در محدوده زمانی سال ۲۰۱۸ پرداخته است. بر اساس این گزارش به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، قتل ۴۸ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۱۰۴ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی در محدوده غرب و شمال غربی کشور مستند شده است.

همزمان در خبری دیگر روز سه شنبه ۱۹ آذرماه یک کولبر دیگر در منطقه هورامان، از مناطق مرزی شهرستان مریوان در استان کردستان بر اثر انفجار مین زخمی شده است.

هویت این کولبر، به نام عثمان رستم زاده توسط هرانا احراز شده است.

آقای رستم زاده اهل روستای شمشیر از توابع شهرستان پاوه در استان کرمانشاه است.

وی هم اکنون در بیمارستانی در کرمانشاه بستری و تحت درمان است.

لازم به ذکر است مین‌های برجای‌ مانده از دوران جنگ همه ساله موجب مرگ و مصدومیت تعدادی از هموطنان در مناطق مرزی می‌شود. در حدود ۴۲۰۰۰ کیلومتر مربع از اراضی ایران آلوده به مین های به جا مانده و عمل نکرده جنگ ایران و عراق است. دولت ایران نیز همچنان به تولید و کاشت مین های ضد نفر ادامه می‌دهد و برخلاف مقاوله نامه های بین‌المللی، معتقد است استفاده از این مین‌ها تنها راه مؤثر برای تأمین امنیت مرزهای طولانی این کشور است. بر همین اساس بخش‌هایی از مرزهای ایران با افغانستان، پاکستان و عراق مین‌گذاری شده است؛ در جریان درگیری‌های دهه ۱۳۶۰ در کردستان هم بسیاری از اراضی این منطقه مین‌گذاری شدند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید