خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اندیشه و بیان  >  جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات راحله احمدی برگزار شد

جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات راحله احمدی برگزار شد

خبرگزاری هرانا – جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات راحله احمدی امروز سه‌شنبه ۱۹ آذرماه در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران برگزار شد. جلسه آخرین دفاع این فعال مدنی در تاریخ ۱۳ مردادماه برگزار و پرونده وی جهت رسیدگی به دادگاه انقلاب تهران ارسال شده بود. صبا کردافشاری، فعال مدنی محبوس در زندان اوین و دختر راحله احمدی نیز اوایل آذرماه امسال توسط دادگاه تجدید نظر استان تهران به ۹ سال حبس تعزیری محکوم شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران،جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات راحله احمدی، مادر صبا کردافشاری امروز سه‌شنبه ۱۹ آذرماه ۱۳۹۸ در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ایمان افشاری برگزار شد.

یک منبع مطلع در خصوص برگزاری جلسه دادگاه به هرانا گفت: “این جلسه با حضور راحله احمدی و وکیل مدافع او و به ریاست قاضی افشاری برگزار شد. خانم احمدی اتهامات مطروحه علیه خود را رد و وکیل مدافع وی به دفاع از موکل خود پرداخت؛ در پایان نیز وکیل مدافع خانم احمدی کتباً دفاعیات خود را در خصوص موکلش به دادگاه ارائه کرد. نهایتا آقای افشاری خطاب به آنها گفته که به زودی حکم را صادر و به ایشان ابلاغ خواهد کرد”.

راحله احمدی حدود ده روز پیش طی ابلاغه‌ای به شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران احضار شده بود.

اتهامات مطرح شده در این ابلاغیه علیه خانم احمدی “تشویق به فساد از طریق کشف حجاب در اماکن عمومی و انتشار آن در فضای مجازی، اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور از طریق همکاری با رسانه های «معاند» و تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی” عنوان شده بود.

جلسه آخرین دفاع راحله احمدی در تاریخ ۱۳ مردادماه امسال در دادسرای ناحیه ۲۱ تهران (دادسرای ارشاد) به ریاست حاجی مرادی برگزار و پرونده وی جهت رسیدگی به دادگاه انقلاب تهران ارسال شده بود. یک منبع مطلع پیشتر در این خصوص به هرانا گفته بود “خانم احمدی در این جلسه کلیه اتهامات مطروحه را رد کرده و گفته است دلیل انتشار مطالب در صفحات شخصی عدم پاسخ‌دهی مقامات قضایی و مسئولین در ارتباط با فرزندم و بی توجهی رسانه های داخلی به این موضوع بوده است”.

راحله احمدی، روز چهارشنبه ۱۹ تیرماه ۹۸ بازداشت و در دادسرا از بابت اتهامات “تشویق به فساد از طریق کشف حجاب در اماکن عمومی و انتشار آن در فضای مجازی، اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور از طریق همکاری با رسانه های «معاند» و تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی” مورد تفهیم اتهام قرار گرفته و به قرنطینه زندان قرچک ورامین منتقل شد. خانم احمدی ساعتی بعد و پس از ثبت کارتکس در این زندان به بازداشتگاه اطلاعات سپاه در زندان اوین موسوم به بند ۲-الف منتقل شده بود.

پیشتر یک منبع نزدیک به خانواده این فعال مدنی در این خصوص به گزارشگر هرانا گفته بود: “بازداشت راحله احمدی به هدف تحت فشار قرار دادن فرزندش است که در هفته های اخیر از انجام اعترافات اجباری ویدئویی خودداری کرده است. مامورین به راحله احمدی گفته‌اند تنها زمانی که صبا جهت اعتراف در مقابل دوربین نشست وی را آزاد خواهد کرد”.

راحله اصل احمدی نهایتاً در تاریخ ۲۱ تیرماه با پایان مراحل بازجویی به زندان قرچک بازگردانده شد و پس از چند روز با تودیع قرار وثیقه ۷۰۰ میلیون تومانی به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی از زندان آزاد شده بود.

صبا کردافشاری، فعال مدنی محبوس در زندان اوین و دختر راحله احمدی اوایل آذرماه امسال توسط دادگاه تجدید نظر استان تهران از بابت اتهامات “فعالیت تبلیغی علیه نظام و اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور” مجموعا به ۹ سال حبس تعزیری محکوم شد. دادگاه همچنین محکومیت خانم کردافشاری از بابت اتهام “اشاعه فساد و فحشا از طریق کشف حجاب و پیاده روی بدون حجاب” در دادگاه بدوی را رد و در خصوص این اتهام حکم بر برائت وی صادر کرد. با استناد به ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی مجازات اشد یعنی ۷ سال و شش ماه حبس تعزیری از بابت اتهام “اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور” در خصوص وی قابل اجرا خواهد بود. صبا کردافشاری پیشتر توسط دادگاه انقلاب تهران از بابت این اتهامات مجموعا به ۲۴ سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید