خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اندیشه و بیان, حقوق آکادمیک  >  اعمال فشار و تهدید خانواده سها مرتضایی، توسط مسئولان دانشگاه تهران و نهادهای امنیتی

اعمال فشار و تهدید خانواده سها مرتضایی، توسط مسئولان دانشگاه تهران و نهادهای امنیتی

خبرگزاری هرانا – خانواده سها مرتضایی، دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد رشته علوم انسانی و دبیر وقت شورای صنفی مرکزی دانشجویان دانشگاه تهران که چندی پیش در خوابگاه دانشجویی بازداشت شده بود، به این دانشگاه احضار و از طرف حراست و معاونت فرهنگی دانشگاه تهران تحت فشار و تهدید قرار گرفتند. در این جلسه به خانواده خانم مرتضایی می‌گوید که می‌تواند برگه‌ای را امضا کند تا «از طرف دانشگاه تهران» سها مرتضایی به جای زندان به «بیمارستان روانی» منتقل شود، تماس‌های مسئولان دانشگاه تهران با خانواده خانم مرتضایی برای قبول پیشنهاد بستری کردن دبیر پیشین شورای صنفی دانشگاه تهران در بیمارستان روانی همچنان ادامه دارد. این در حالی است که مادر خانم مرتضایی هفته پیش از طرف یک نهاد امنیتی احضار شده و مورد بازجویی و تهدید قرار گرفته است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از شورای صنفی دانشجویان کشور، سها مرتضایی در مهر ماه سال جاری در اعتراض به ستاره‌دار شدن خود اقدام به تحصن در مقابل کتابخانه مرکزی دانشگاه کرده بود. بعد از این حرکت مدنی که نهادهای امنیتی داخل دانشگاه یعنی حراست و کمیته انضباطی و همینطور نیروهای اطلاعاتی خارج از دانشگاه حتی با وجود تمایل آشکار خود توجیهی برای مقابله با این حرکت پیدا نمی‌کردند، خانواده سها مرتضایی را به دانشگاه احضار کردند.

در این جلسه مادر خانم مرتضایی تهدید می‌شود که اگر دخترش به تحصن خود ادامه بدهد، بلافاصله دستگیر و علاوه بر میزان حبس دادگاه بدوی (شش سال زندان) دو سال و نیم دیگر به حکم حبس او اضافه خواهد شد. علاوه بر آنکه مشخص نیست رئیس حراست چه جایگاهی در قوه قضائیه دارد که بتواند دو سال و نیم زندان به حکم خانم مرتضایی اضافه کند یک پیشنهاد کم‌سابقه از طرف او مطرح می‌شود. بعد از تهدید به افزایش حکم زندان این فعال دانشجویی، رئیس حراست دانشگاه تهران به مادر خانم مرتضایی می‌گوید که می‌تواند برگه‌ای را امضا کند تا «از طرف دانشگاه تهران» خانم مرتضایی به «بیمارستان روانی» منتقل شود، به او “شوک الکتریکی” داده شود تا «دست از این کارهایش بر دارد!»

خانم مرتضایی در تاریخ بیست و شش آبان با یک پیامک به محوطه ورودی خوابگاه فاطمیه دانشگاه تهران فراخوانده شده و سپس با ضرب و شتم از مقابل خوابگاه به همراه دو تن دیگر از دانشجویان بازداشت شد. پیرو بازداشت وی حراست دانشگاه تلاش می‌کند «برگه مهمان» خانم مرتضایی در خوابگاه را از بین ببرد تا با این بهانه نقش خود در این بازداشت را انکار کند.

مادر خانم مرتضایی هفته پیش از طرف یک نهاد امنیتی احضار شده و مورد بازجویی و تهدید قرار گرفته است.

سها مرتضایی طی روزهای اخیر و در پی محرومیت از تحصیل در مقطع دکترا به مدت بیست و یک روز با به همراه داشتن پلاکارد در محوطه دانشگاه تهران دست به تحصن انفرادی زده بود.

وی در شهریورماه سال گذشته توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به شش سال حبس تعزیری و دو سال محرومیت از عضویت در احزاب و گروه‌ها و دسته‌جات سیاسی محکوم شده بود.

این دانشجوی محروم از تحصیل به دلیل پیگیری وضعیت دانشجویان بازداشتی در اعتراضات دی‌ماه ۹۶ توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود.

لازم به یادآوری است این فعال دانشجویی پیشتر نیز در طی سلسله بازداشت های اواخر دی ماه سال ۹۳ به همراه زهرا خندان، فرشته طوسی و پرستو بیرانوند از فعالین دانشگاه‌های امیرکبیر و علامه طباطبایی بازداشت و پس از حدود دو ماه در بهمن ماه همان سال آزاد شد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید