خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز چهارشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸, 7th of May 2021      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۸/۰۹/۱۳ ساعت ۱۹:۴۰:۵۶

    خانه  > slide, اقلیت های دینی  >  آزادی مادر و دختر بهایی در زاهدان همزمان با بازداشت فریبا اشتری، شهروند بهایی در یزد

آزادی مادر و دختر بهایی در زاهدان همزمان با بازداشت فریبا اشتری، شهروند بهایی در یزد

خبرگزاری هرانا – فریبا اشتری، شهروند بهایی ساکن یزد روز دوشنبه ۱۱ آذرماه توسط نیروهای امنیتی در منزل خود بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. مامورین در زمان بازداشت منزل خانم اشتری را نیز مورد بازرسی قرار داده و برخی وسایل شخصی او را ضبط کرده و با خود بردند. همچنین کیمیا پورصادقیان و نسیم شوقی، مادر و دختر بهایی ساکن زاهدان که روز سه‌شنبه ۲۸ آبان ماه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بودند، با تودیع قرار وثیقه و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز دوشنبه ۱۱ آذرماه ۱۳۹۸، فریبا اشتری، شهروند بهایی ساکن یزد توسط نیروهای امنیتی در منزل خود بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

گفته می‌شود پنج تن از ماموران وزارت اطلاعات ضمن مراجعه به منزل و بازداشت خانم اشتری، منزل او را نیز مورد بازرسی قرار داده و برخی وسایل شخصی از جمله تلفن همراه، کامپیوتر و کتب مرتبط با آیین بهایی ایشان را ضبط کرده و با خود بردند.

گفتنی است، این شهروند بهایی مبتلا به بیماری قلبی بوده و به تازگی دو عمل جراحی انجام داده است.

فریبا اشتری پیشتر در سال ۹۳ به اتهام “تبلیغ علیه نظام ” و “عضویت در تشکل جامعه بهایی” به دو سال حبس تعزیری و یک سال حبس تعلیقی محکوم شده بود.

ناصر باقری، همسر خانم اشتری نیز هم اکنون در زندان یزد در حال گذراندن دوره محکومیت  ۹ ماهه خود است. فائز باقری، فرزند فریبا اشتری نیز توسط دادگاه انقلاب یزد به ۳ سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

 همچنین کیمیا پورصادقیان و نسیم شوقی، مادر و دختر بهایی ساکن زاهدان امروز چهارشنبه ۱۳ آذرماه با تودیع قرار وثیقه و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شدند.

این دو شهروند بهایی روز سه‌شنبه ۲۸ آبان ماه توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده بودند. مامورین در زمان بازداشت این مادر و دختر منزل آنها را نیز مورد بازرسی قرار داده و برخی وسایل شخصی آنها از قبیل لپ تاب و تعدادی دست‌نوشته را ضبط کرده و با خود بردند.

مامورین در زمان بازداشت این مادر و دختر منزل آنها را نیز مورد بازرسی قرار داده و برخی وسایل شخصی آنها از قبیل لپ تاب و تعدادی دست‌نوشته را نیز ضبط کرده و با خود بردند.

شهروندان بهایی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید