خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اندیشه و بیان  >  بازداشت مرتضی شکری در شهرستان اهر و بازداشت کوتاه مدت خانواده میثم جولانی

بازداشت مرتضی شکری در شهرستان اهر و بازداشت کوتاه مدت خانواده میثم جولانی

خبرگزاری هرانا – صبح امروز یکشنبه، خانواده میثم جولانی که برای پیگیری وضعیت وی به دادسرای عمومی و انقلاب اردبیل مراجعه کرده بودند، به دستور دادیار مستقر در دادستانی بازداشت و پس از ساعاتی آزاد شدند. میثم جولانی پیشتر در جریان اعتراضات سراسری اخیر در واکنش به افزایش قیمت بنزین بازداشت شده است. همچنین روز شنبه ۹ آذرماه، یک شهروند دیگر به نام مرتضی شکری توسط نیروهای امنیتی در محل کار خود در شهرستان اهر بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز یکشنبه ۱۰ آذر ماه ۱۳۹۸، خانواده میثم جولانی، شهروند بازداشتی در اردبیل بازداشت شدند.

چهار عضو خانواده آقای جولانی که صبح امروز برای پیگیری وضعیت وی به دادسرای عمومی و انقلاب اردبیل مراجعه کرده بودند، پس از مشاجره با آقای سلیم، دادیار مستقر در دادستانی دادسرای عمومی و انقلاب اردبیل بازداشت شدند. والدین آقای جولانی به همراه مهدی جولانی و سمیه جولانی، برادر و خواهر این شهروند بازداشتی ساعت ۹ صبح امروز به کلانتری ۱۱ اردبیل منتقل شده و در ساعت ۱۸ پس از بازجویی توسط قاضی کشیک آزاد شدند.

میثم جولانی، پیشتر در جریان اعتراضات سراسری آبان ماه امسال، توسط نیروهای امنیتی در خانه پدری خود در اردبیل بازداشت شده بود. گفته می‌شود علیرغم صدور قرار کفالت ۱۵ میلیون تومانی مسئولان از قبول قرار و صدور دستور آزادی وی خودداری کرده‌اند.

در خصوص میثم جولانی گفتنی است که وی پیش از این نیز به دلیل فعالیت‌های مسالمت‌آمیز سابقه بازداشت و محکومیت دارد.

همچنین روز شنبه ۹ آذرماه، یک شهروند دیگر به نام مرتضی شکری توسط نیروهای امنیتی در محل کار خود در شهرستان اهر بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

از دلایل بازداشت آقای شکری اطلاع دقیقی در دست نیست؛ با این حال نزدیکان آقای شکری  احتمال می‌دهند که بازداشت وی در راستای اجرای حکم ۷ ماه زندان ایشان صورت گرفته و به زندان اهر منتقل شده باشد.

آقای شکری در مهرماه سال گذشته توسط شعبه یک دادگاه انقلاب شهرستان اهر، به اتهام شرکت در سلسله اعتراضات خیابانی به برنامه تلویزیونی “فیتیله” به ۷ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود. این حکم نهایتاً در تاریخ ۱۰ شهریورماه سال گذشته توسط شعبه ۳ دادگاه تجدید نظر استان آذربایجان شرقی به ریاست قاضی حسین فرشی عینا تایید شده بود.

از روز جمعه ۲۴ آبان ماه در واکنش به افزایش قیمت بنزین، تجمعات اعتراضی در بسیاری از نقاط کشور برگزار شد. به گفته قاسم میرزایی نیکو، نماینده دماوند در مجلس، این اعتراضات در بیش از ۵۰۰ نقطه کشور رخ داده و بیش از ۱۳۰ نفر طی آن کشته شده‌اند.

سیدحسین نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز روز دوشنبه ۴ آذرماه، آمار بازداشتی های اعتراضات اخیر را حدود ۷ هزار نفر اعلام کرد.

هرانا در رابطه با این اعتراضات گزارش جمع بندی اولیه منتشر کرده است که می‌توانید در این لینک مطالعه کنید.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید