خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  سه متهم در تهران مجموعا به ۳۷۴ ضربه شلاق محکوم شدند

سه متهم در تهران مجموعا به ۳۷۴ ضربه شلاق محکوم شدند

خبرگزاری هرانا – سه متهم یک پرونده توسط شعبه هفتم دادگاه کیفری یک استان تهران در کنار سایر مجازات ها مجموعا به ۳۷۴ ضربه شلاق محکوم شدند. ایران از معدود کشورهایی است که کماکان از مجازات های تحقیرآمیز استفاده می‌کند، این در حالی است که کنوانسیون بین المللی حقوق مدنی و سیاسی صراحتا استفاده از مجازات های تحقیر آمیز و نافی کرامت انسانی مانند شلاق را ممنوع کرده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از روزنامه خراسان، سه متهم در تهران مجموعا به ۳۷۴ ضربه شلاق محکوم شدند.

رسیدگی به این پرونده با شکایت پسری نوجوان به نام مهیار به پلیس آگاهی پاکدشت کلید خورد. وی از دو پسر جوان به نام های امین، شاهین و یک پسر نوجوان به نام باربد شکایت کرد.

مهیار گفت: “من از مدتی قبل باربد را می‌شناختم و با او دوست بودم. دیروز در خیابان بودم که باربد به همراه دو پسر جوان که آن‌ها را هم می‌شناختم سراغم آمدند و از من خواستند تا همراهشان به جایی بروم. باربد و امین مرا سوار موتور کردند و شاهین هم با موتور خودش دنبالمان آمد. ‌آن‌ها مرا به حاشیه پاکدشت بردند و با تهدید آزارم دادند”.

با اظهارات مهیار، وی به پزشکی قانونی معرفی شد و کارشناسان آزار و اذیت او را تایید کردند.

به این ترتیب سه متهم بازداشت و در شعبه هفتم دادگاه کیفری یک استان تهران به ریاست قاضی کیخواه، محاکمه و به اتهام “آدم ربایی” و  “آزار جنسی” و سرقت گوشی تلفن همراه وی اعتراف کردند.

در پایان جلسه، قضات امین را از بابت اتهام “آدم ربایی” به ۱۵ سال زندان و به اتهام “سرقت” به هفت سال  زندان و ۷۴ ضربه شلاق محکوم کردند. شاهین نیز به ۱۵ سال زندان محکوم شد و قضات باربد را به این علت که هنوز به سن قانونی نرسیده و هنگام ارتکاب جرم نوجوان بوده به پنج سال زندان محکوم کردند. سه متهم همچنین از بابت اتهام “آزار جنسی”، هرکدام به ۱۰۰ ضربه شلاق محکوم شدند.

حکم صادر شده در دیوان عالی کشور تحت رسیدگی قرار گرفت و  قضات دیوان عالی کشور حکم امین و باربد را تایید کردند اما حکم شاهین شکسته شد.

قضات دیوان اعلام کردند با توجه به این که شاهین با موتوری جداگانه مهیار را تعقیب کرده، لازم است وی بار دیگر در دادگاه محاکمه شود تا روشن شود جرم وی مشارکت یا معاونت در آدم ربایی بوده است. از این رو، قرار است شاهین بار دیگر محاکمه شود.

لازم به ذکر است در ادبیات عرفی رسانه های دارای مجوز از کلمه آزار و اذیت برای اشاره به تجاوز و اشکال مختلف آسیب های جنسی استفاده می شود.

لازم به ذکر است ایران از معدود کشورهایی است که کماکان از مجازات های تحقیرآمیز استفاده می کند این در حالی است که میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی صراحتا استفاده از مجازات های غیر انسانی و موهن از جمله اعدام و شلاق را ممنوع کرده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید