خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  سه زندانی در زندان رشت اعدام شدند

سه زندانی در زندان رشت اعدام شدند

خبرگزاری هرانا – طی روزهای یکشنبه ۱۹ آبان ماه و امروز سه‌شنبه ۲۱ آبان ماه، حکم اعدام سه زندانی که پیشتر از بابت اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بودند، در زندان لاکان رشت به اجرا درآمد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از سازمان حقوق بشر ایران، روز سه شنبه ۲۱ آبان ماه ۹۸، حکم اعدام یک زندانی در زندان لاکان رشت به اجرا در آمد.

هویت این زندانی “راشد افروز، با اتهامات زنای محصنه و قتل عمد” احراز شده است.

در این گزارش به نقل از یک منبع آگاه در خصوص پرونده آقای افروز آمده است: “وی متهم بوده که در بهمن‌ماه ۱۳۹۳، دوستش را با همدستی همسر او به قتل رسانده است. همچنین زنی که با راشد افروز هم‌ پرونده بوده نیز به اعدام محکوم شده و حکم وی در نهایت طی سال‌های گذشته به اجرا درآمده بود”.

راشد افروز پیش از این نیز در مردادماه سال جاری جهت اجرای حکم به سلول انفرادی منتقل شده و با کسب مهلت از اولیای دم به بند بازگشته بود.

همچنین روز یکشنبه ۱۹ آبان ماه ۹۸، دو زندانی در زندان لاکان رشت اعدام شدند.

هویت یکی از این زندانیان “حسین آراسته، اهل خمام” عنوان شده است. مطابق این گزارش آقای آراسته پیشتر به اتهام “قتل” در جریان یک نزاع خیابانی به اعدام محکوم شده بودند.

زندانی دیگر که همزمان با حسین آراسته در روز یکشنبه اعدام شده نیز مدیر مدرسه‌ای اهل “املش” واقع در استان گیلان بوده که پیشتر به اتهام قتل همسرش به اعدام محکوم شده بود.

هویت این زندانی کماکان توسط هرانا در حال بررسی است.

گفتنی است اعدام این سه زندانی تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران اعلان نشده است.

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (۱۰ اکتبر ۲۰۱۸ تا ۸ اکتبر ۲۰۱۹) دستکم ۲۴۲ شهروند اعدام شدند و ۱۳۴ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۵ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۱۶ حکم اعدام که در ملآعام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۲ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید