خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > بهداشت و محیط زیست, سایر گروهها  >  بازداشت ۱۵ تن از معترضان به حفر چاه، در روستای کوشک بیدک شیراز

بازداشت ۱۵ تن از معترضان به حفر چاه، در روستای کوشک بیدک شیراز

خبرگزاری هرانا – روز سه شنبه هفته جاری، عده ای با مجوز حفر چاه جهت فراهم کردن مقدمات کندن آن به روستای کوشک بیدک در حوالی شیراز رفتند که اهالی  روستا مطلع شده و با تجمع در محل مانع آن ها شدند. در پی حضور نیروی انتظامی دستکم ۱۵ تن از معترضین بازداشت شدند. به گفته یکی از اعضای شورای اسلامی روستای کوشک بیدک “کارشناسان و متخصصینی توسط شورای این روستا به کار گرفته شدند که تحقیقاتشان نشان داد که حفر این چاه بر کشاورزی و آب شرب ساکنان روستای کوشک بیدک تاثیر منفی زیادی خواهد گذاشت. پیشه چهار هزار نفر از ساکنین این روستا کشاورزی است و حفر این چاه کسب و کار و در پی آن زندگی آنها را به مخاطره می اندازد”.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از ایلنا، روز سه ‌شنبه ۱۴ آبان‌ماه ۹۸، در جریان تجمع مردم معترض به حفر چاه در روستای “کوشک بیدک” شیراز، ۱۵ تن از این شهروندان بازداشت شدند.

محمدباقر رحمانی، یکی از اعضای شورای اسلامی روستای کوشک بیدک شیراز در این خصوص گفت: “از حدود یک ماه پیش واکنش اجتماعی اهالی این روستا در مخالفت با حفر چاه عمیق برای منطقه ویژه اقتصادی شیراز آغاز شده اما تاکنون مسئولان مربوطه توجهی به این تجمع‌ها و مخالفت‌ها نکرده اند. مردم مخالف حفر این چاه هستند و معتقدند که این موضوع تاثیر منفی زیادی بر زندگی و کسب و کار اهالی این روستا خواهد گذاشت”.

وی ادامه داد: “روز سه ‌شنبه عوامل حفر چاه برای کندن آن به محل مورد نظر در بالادست روستای کوشک بیدک آمدند که مردم مطلع شده و با تجمع در این محل مانع این کار شدند که در پی آن نیروی انتظامی وارد عمل شده و حدود ۱۵ نفر از اهالی این روستا را بازداشت با خود برده است”.

رحمانی در خصوص تبعات حفر چاه در این منطقه یادآوری کرد:‌ “منطقه ویژه اقتصادی شیراز در سال‌های گذشته اقدام به حفر چاه در روستای مجاور کوشک بیدک، به نام روستای “اسلاملو” کرده و اکنون این روستا کاملا خشک و کشاورزی مردم این منطقه نابود شده و در حال حاضر اهالی روستای اسلاملو حتی آب شرب هم ندارند و روزانه از روستاهای اطراف، آب مورد نیاز آشامیدن خود را تامین می کنند. اخیرا نیز کارشناسان و متخصصینی توسط شورای این روستا به کار گرفته شدند که تحقیقاتشان نشان داد که حفر این چاه بر کشاورزی و آب شرب ساکنان روستای کوشک بیدک تاثیر منفی زیادی خواهد گذاشت. پیشه چهار هزار نفر از ساکنین این روستا کشاورزی است و حفر این چاه کسب و کار و در پی آن زندگی آنها را به مخاطره می اندازد”.

حسن راستی، بخشدار مرکزی شیراز، با بیان اینکه هنوز چاه مورد نظر برای تامین آب شرب منطقه ویژه اقتصادی شیراز حفر نشده است، گفت: “بنابر تحقیقات کارشناسان رسمی دادگستری حفر این چاه بر روی آب شرب و کشاورزی روستای کوشک بیدک تاثیری نخواهد داشت”.

در این گزارش آمده است که کندن چاه در زمین های بالادستی روستای کوشک بیدک شیراز، اوایل آبان ۹۸ منجر به اعتراض اعضای شورای اسلامی این روستا شد و همه آنان که پنج نفر هستند، استعفانامه خود را نوشتند و اعلام کردند این چاه که برای مصارف منطقه ویژه اقتصادی شیراز کنده شده موجب بروز تبعاتی خواهد شد.

حسن راستی با بیان این که با نامه‌ استعفای جمعی اعضای شورای شهر موافقت نشده است، گفت: “منطقه ویژه اقتصادی شیراز به لحاظ رونق تولید و اشتغال زایی برای بیش از سه هزار نفر، حائز اهمیت است لیکن در این منطقه کمبود آب وجود دارد و به همین سبب تصمیم گرفته شد که با حفر یک چاه این مشکل حل شود. مجوز حفر چاه نیز از سوی اداره آبفا و دستگاه های ذیربط صادر شده است”.

نادر طیبی، مدیر عامل منطقه ویژه اقتصادی شیراز، پیشتر در تاریخ پنجم تیرماه ۹۸ در حاشیه بازدید برخی از مسئولان از این منطقه گفته بود: “یکی از مشکلات این منطقه، مساله آب آشامیدنی است که برای رفع این مشکل در سال ۷۷ یک حلقه چاه به این محل اختصاص داده شد، اما با توجه به وجود ۶۰ واحد تولیدی در این منطقه، این چاه دیگر پاسخگوی نیاز واحدها نیست.

طیبی با بیان اینکه هفت ماه پیش پروانه حفر چاه جدید در این منطقه صادر شده است، مدعی شده بود: “موضوع تامین آب این منطقه را در دوره‌های مختلف پیگیری کردیم اما عده‌ای که منافع آن‌ها از فروش آب در این منطقه تامین می‌شود، اجازه حفاری برای انجام این کار را نمی‌دهند”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید