خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اصناف, سایر گروهها, کارگران  >  دستکم ۳ تجمع اعتراضی برگزار شد

دستکم ۳ تجمع اعتراضی برگزار شد

خبرگزاری هرانا – طی روز گذشته و امروز، جمعی از شهروندان حامی محیط زیست شهرستان بابل در ساحل بابلسر، گروهی از کارگران شرکت پتروشیمی فارابی در مقابل ساختمان مرکزی این شرکت و شماری از دانشجویان دانشگاه صنعتی قوچان در مقابل سازمان مرکزی این دانشگاه، در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از پایگاه خبری اسکان، امروز سه‌شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۸، جمعی از شهروندان حامی محیط زیست شهرستان بابل، در اعتراض به موافقت رییس سازمان حفاظت محیط زیست با “طرح شیرین سازی و انتقال آب دریای خزر به کویر مرکزی ایران” در ساحل بابلسر تجمع کردند.

معترضان با در دست داشتن پلاکاردهایی با مضمون “نه به انتقال آب دریای خزر” اعلام کردند که مردم مازندران به هیچ عنوان اجازه نمی‌دهند چنین طرح مخربی اجرا شود و  تاکید کردند با اجرای این طرح  علاوه بر تخریب‌های زیست محیطی، معیشت کشاورزان مسیر لوله گذاری این خط انتقال نیز به خطر خواهد افتاد که نتیجه‌اش بیکاری و فقر و حاشیه نشینی صدها هزار نفر از کشاورزان در سواحل دریای خزر است. همچنین از بین رفتن زیستگاه فوک خزری، یکی دیگر از عواقب اجرای طرح انتقال آب خزر خواهد بود.

شهروندان معترض وزارت نیرو را مخاطب قرار داده و گفتند بر چه اساسی رضا اردکانیان، وزیر نیرو در ایران، باید طرحی را که پیشتر یک بار توسط مجلس رد شده و از نظر زیست محیطی مورد تایید قرار نگرفته است، دوباره در دستور کار قرار دهد. معترضان خطاب به نمایندگان مجلس درخواست پیگیری موضوع استیضاح وزیر نیرو و سوال از عیسی کلانتری، رییس سازمان حفاظت محیط زیست را عنوان کردند.

گفتنی است طرح انتقال آب خزر به کویر مرکزی ایران، نخستین بار در دولت احمدی نژاد مطرح شد و موافقت ضمنی گرفت اما به مرحله اجرا نرسید. در دولت یازدهم، سال گذشته، حسن روحانی علیرغم مخالفت معصومه ابتکار، رییس وقت سازمان حفاظت محیط زیست، اعلام کرد که مشکلات محیط زیستی این طرح برطرف شده و به زودی اجرا می شود. این درحالی بود که نه “مطالعات ارزیابی اثرات زیست محیطی و تجمعی” این طرح به روز شده و نه مشکلات و موانع اجتماعی و محیط زیستی و اقتصادی آن تا امروز برطرف نشده است. موافقت عیسی کلانتری، رییس سازمان حفاظت محیط زیست نیز گام بعدی برای اجرای این طرح بود که درست پس از مخالفت کمیته ارزیابی اداره کل منابع طبیعی مازندران-ساری اتفاق افتاد.

تجمع کارگران پتروشیمی فارابی 

به گزارش ایلنا، امروز سه‌شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۸، گروهی از کارگران شرکت پتروشیمی فارابی، در اعتراض به عدم اجرای طرح طبقه بندی مشاغل، قطع خدمات رفاهی و اخراج تعدادی از همکاران خود، در مقابل ساختمان مرکزی این شرکت، دست به تجمع زدند.

یکی از این کارگران گفت: “پس از اینکه مسئولین شرکت به مطالبات ما بی‌توجهی نشان دادند، تصمیم گرفتیم امروز این اعتراض را به خارج از شرکت انتقال دهیم که شاید مسئولین صدای ما را بشنوند”.

یکی دیگر از کارگران حاضر در این تجمع صنفی بیان داشت: “در صورتی که تا چند روز آینده به درخواست‌های به حق ما پاسخ مثبت داده نشود، این اعتراضات را به مقابل فرمانداری شهرستان بندر ماهشهر خواهیم کشاند”.

گفتنی است کارگران پتروشیمی فارابی، زیر مجموعه هلدینگ تاپیکو، ماههاست با برگزاری تجمعاتی خواستار رسیدگی به مطالباتشان هستند.

تجمع دانشجویان دانشگاه صنعتی قوچان 

به گزارش شورای صنفی دانشجویان، دیروز دوشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۸، شماری از دانشجویان دانشگاه صنعتی قوچان در اعتراض به روند پولی سازی آموزش در مقابل سازمان مرکزی این دانشگاه تجمع کردند.

این دانشجویان اعلام کردند نسبت به سیاست‌های پولی سازی آموزش عالی، از جمله “دریافت شهریه از دانشجویان روزانه پس از پایان سنوات تحصیلی (هشت ترم برای دانشجویان کارشناسی پیوسته)، و همچنین دریافت شهریه از دانشجویان روزانه در صورت عدم قبولی و یا حذف درسی در طول ترم، معترض‌اند.

در این گزارش آمده است که در پی این تجمع، ریاست و معاونت آموزشی دانشگاه صنعتی قوچان با حضور در میان دانشجویان در این خصوص توضیحاتی را ارائه کردند و با تنظیم متنی که به امضای این دو تن رسید، مقرر شد طی یک هفته آینده این مطالبه دانشجویان پیگیری شود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید