خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها, کودکان  >  یک متهم در تهران به ۱۰۰ ضربه شلاق محکوم شد

یک متهم در تهران به ۱۰۰ ضربه شلاق محکوم شد

خبرگزاری هرانا – روز گذشته، یک متهم در تهران از بابت اتهام “آزار یک کودک” توسط دادگاه کیفری یک استان تهران در کنار سایر مجازات ها به ۱۰۰ ضربه شلاق محکوم شد. ایران از معدود کشورهایی است که کماکان از مجازات های تحقیرآمیز استفاده می‌کند، این در حالی است که کنوانسیون بین المللی حقوق مدنی و سیاسی صراحتا استفاده از مجازات های تحقیر آمیز و نافی کرامت انسانی مانند شلاق را ممنوع کرده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از رکنا، دیروز یکشنبه ۲۹ مهرماه ۱۳۹۸، یک متهم توسط دادگاه کیفری یک استان تهران در کنار سایر مجازات ها به ۱۰۰ ضربه شلاق محکوم شد.

بر اساس این گزارش، رسیدگی به این پرونده از اوایل پاییز سال ۹۶ به دنبال شکایت یک مرد جوان آغاز شد. این مرد که با پسر ۱۰ ساله اش به پلیس آگاهی تهران رفته بود با آشفتگی راز پسر ۲۲ ساله همسایه به نام سیاوش را فاش کرد و خواستار بازداشت او شد.

پدر این کودک در تشریح جزئیات شکایتش گفت: پسر ۱۰ ساله ام به نام آرین برای بازی از خانه مان در جنوب تهران بیرون رفته بود. او یک ساعت بعد در حالی که گریه می‌کرد به خانه برگشت و من علت گریه او را پرسیدم اما او حرف نمی زد و سکوت کرده بود. تا این که من و همسرم از او چند بار درباره علت گریه سوال کردیم تا این که آرین گفت پسر همسایه به بهانه نشان دادن حیوان خانگی او را به خانه شان کشانده و وی را آزار داده است .

با این شکایت، آرین به پزشکی قانونی معرفی شد و کارشناسان تایید کردند وی تحت آزار قرار گرفته است. با این مدارک، سیاوش بازداشت شد و در بررسی های ابتدایی مشخص شد او دارای یک سابقه کیفری است. سیاوش در مراحل بازجویی و وقتی با آرین مواجهه حضوری داده شد بخشی از اتهام خود را پذیرفت. این پسر گفت: من در غیاب مادرم، به بهانه نشان دادن حیوان خانگی پسر همسایه را به خانه مان کشاندم اما او را آزار ندادم.

پرونده با صدور کیفرخواست به دادگاه کیفری یک استان تهران فرستاده شد و سیاوش در شعبه هفتم دادگاه کیفری یک استان تهران پای میز محاکمه ایستاد. در ابتدای جلسه مادر سیاوش مدارکی به قضات ارائه داد که نشان می‌داد پسرش مدتی در بیمارستان روانی بستری بوده است. این زن گفت: پسرم به بیماری روانی مبتلا است و به همین دلیل دست به چنین کاری زده است.

با این ادعا، قضات دادگاه سیاوش را برای بررسی سلامت روانی اش به پزشکی قانونی معرفی کردند. کارشناسان پس از معاینه این پسر در گزارشی اعلام کردند اگر چه وی از بیماری روانی رنج می‌برد اما بیماری وی در حدی نیست که رافع مسئولیت کیفری باشد.

با اظهار نظر کارشناسان پزشکی قانونی، سیاوش برای دومین بار پای میز محاکمه ایستاد. او باز ادعا کرد هیچ تجاوزی در کار نبوده است و تنها آرین را برای بازی با حیوان خانگی به خانه شان برده است.

بنابه این گزارش؛ دیروز قضات دادگاه کیفری یک استان تهران متهم را به تحمل هشت سال زندان و ۱۰۰ ضربه شلاق محکوم کردند.

گفتنی است که در ادبیات عرفی رسانه های دارای مجوز از کلمه آزار و اذیت برای اشاره به تجاوز و اشکال مختلف آسیب های جنسی استفاده می شود.

لازم به ذکر است ایران از معدود کشورهایی است که کماکان از مجازات های تحقیرآمیز استفاده می کند این در حالی است که میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی صراحتا استفاده از مجازات های غیر انسانی و موهن از جمله اعدام و شلاق را ممنوع کرده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید