خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها, کارگران  >  دستکم ۳ تجمع اعتراضی برگزار شد

دستکم ۳ تجمع اعتراضی برگزار شد

خبرگزاری هرانا – روز جاری، شماری از کارگران واحد صنعتی آذرآب اراک در مقابل ساختمان این شرکت، جمعی از کارگزاران مخابرات روستایی خوزستان در مقابل ساختمان مخابرات این استان و گروهی از کارگران اخراجی شرکت حمل و نقل بین‌ المللی خلیج فارس در مقابل ساختمان استانداری تهران، در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه، امروز دوشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۸، شماری از کارگران واحد صنعتی آذرآب اراک، در اعتراض به معوقات مزدی خود و بازداشت شماری از همکارانشان، در مقابل ساختمان این شرکت دست به تجمع اعتراضی زدند.

در جریان این تجمع، مأموران نیروهای انتظامی با حضور در مقابل درب ورودی این شرکت اقدام به متفرق کردن کارگران معترض کرده و از ادامه تجمع و راهپیمایی اعتراضی آن‌ها جلوگیری کردند.

همچنین لازم به ذکر است روز جاری در گزارشی دیگر به نقل از خبرگزاری فارس، دادستان اراک اعلام کرده است که “در جریان اعتراضات کارگری روز گذشته کارگران آذرآب که به درگیری بین نیروهای پلیس و کارگران منجر شد، ۲۱ نفر از این کارگران بازداشت شدند”.

لازم به یادآوری است روز گذشته جمعی از  کارگران واحد صنعتی آذرآب اراک، در مسیر ریل راه‌آهن شمال به جنوب این شهر دست به تجمع اعتراضی زدند و خواهان تعیین تکلیف وضعیت سهام‌داری شرکت و دریافت معوقات مزدیشان شدند. در جریان این تجمع مأموران نیروهای انتظامی با کارگران درگیر شده و معترضان را مورد ضرب و شتم قرار دادند.

تعیین تکلیف سهامداری، پرداخت معوقات حقوق از تیرماه جاری تاکنون و نداشتن قرارداد کاری، نبود منابع برای پرداخت پاداش و تسویه حساب بازنشستگان از جمله موضوعاتی است که کارگران خواستار رسیدگی مسئولان به آنها هستند.

کارخانجات شرکت آذرآب در پنج کیلومتری شهر اراک واقع شده و در میان راه آهن سراسری شمال ـ جنوب و جاده تهران ـ جنوب محصور است.

تجمع کارگزاران مخابرات روستایی استان خوزستان

به گزارش ایلنا، امروز دوشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۸، جمعی از کارگزاران مخابرات روستایی خوزستان، در اعتراض به عدم اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل، در  مقابل ساختمان مخابرات منطقه‌ای این استان، دست به تجمع زدند.

به گفته‌ی معترضان که تعدادشان در تجمع امروز صد تن تخمین زده می‌شود، علیرغم رای دیوان عدالت اداری، شرکت مخابرات خوزستان، طرح طبقه‌بندی مشاغل کارگزاران مخابرات روستایی را در این استان اجرا نمی‌کند.

معترضان در این خصوص گفتند: “قبلاً مسئولان مخابرات استان، وعده‌ اجرای طرح را داده بودند ولی به وعده‌شان عمل نکردند. به همین دلیل امروز مقابل مخابرات منطقه استان خوزستان جمع شده‌ایم و خواستار پاسخگویی مسئولان مخابرات استان هستیم. “.

کارگزاران مخابرات روستایی معتقدند اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل که براساس مواد ۴۸ و ۴۹ قانون کار، حق قانونی کارگزاران است، به دلایل نامشخص به تعویق افتاده می‌شود، آن هم در شرایطی که دیوان عدالت رای داده که باید این طرح برای همه کارگزاران مخابرات روستایی اجرایی شود. اجرای این طرح دریافتی کارگزاران را با توجه به سابقه کار، مهارت، تخصص و تحصیلات افزایش می‌دهد.

تجمع کارگران تعدیلی شرکت حمل و نقل بین‌المللی خلیج فارس

به گزارش ایلنا، امروز دوشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۸، گروهی از کارگران اخراجی شرکت حمل و نقل بین‌المللی خلیج فارس، در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالباتشان، در مقابل ساختمان استانداری تهران تجمع کردند.

یکی از این کارگران در تشریح جزئیات اعتراض خود و سایر همکارانش گفت: “در آخرین تجمع کارگران اخراجی شرکت حمل و نقل خلیج فارس، فرمانداری شهرستان اسلامشهر را مکلف به پیگیری مطالباتمان کردند. در نتیجه فرمانداری، مهلت ۴۸ ساعته خواست تا همه کارگران اخراجی را طبق مفاد واگذاری شرکت به بخش خصوصی (که تا ۵ سال حق اخراج نیروی کار را ندارد) به کار سابق‌شان بازگرداند. با وجود اتمام مهلت هنوز تا این لحظه  اتفاق خاصی در خصوص بازگشت به کارمان رخ نداده است”.

وی با بیان اینکه بررسی نشدن مشکلاتمان باعث استمرار اعتراضاتمان شده است ، افزود: “استانداری مخالف اخراج شماری از کارگران قرارداد دائمی خلیج فارس است، به همین دلیل پیگیری مشکلاتمان را با ارسال یک نامه به فرمانداری اسلامشهر واگذار کرده بود. اما کارفرما نیز نسبت به بازگشت به کارمان بی‌توجه است”.

بر اساس این گزارش، گروهی از کارگران دائمی شرکت حمل و نقل جاده‌ای خلیج فارس در اعتراض به تبدیل وضعیت قرارداد از حالت مستقیم به پیمانکاری که در نهایت منجر به بیکاری شماری از آنها شده است‌، مرتبا دست به اعتراض می‌زنند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید