خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اندیشه و بیان, سایر گروهها  >  زندانی بودن یک محقق دیگر فرانسوی در ایران تایید شد

زندانی بودن یک محقق دیگر فرانسوی در ایران تایید شد

خبرگزاری هرانا – روز گذشته وزارت خارجه فرانسه بازداشت یک محقق دیگر فرانسوی به نام رولان مارشال در ایران را تایید کرد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از بی‌بی‌سی فارسی، روز چهارشنبه ۲۴ مهرماه ۱۳۹۸، وزارت خارجه فرانسه خبر بازداشت یک محقق دیگر فرانسوی به نام رولان مارشال در ایران طی ماه های گذشته را تایید کرد.

براساس این گزارش، یک گروه پژوهشی در فرانسه روز گذشته اعلام کرد که یکی از اعضای آنها در ماه ژوئن در کنار فریبا عادلخواه بازداشت شده است.

انجمن “اف‌ای‌اس‌اوپی‌او” که مارشال و عادلخواه هر دو عضو آن هستند خبر بازداشت آقای مارشال را در وبسایت خود منتشر کرد.

فرانسه بازداشت رولان مارشال را “غیرقابل قبول” توصیف کرد و خواستار آزادی او شد. ایران از چند ماه پیش فریبا عادلخواه دیگر محقق فرانسوی را تحت بازداشت داشته است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از ریچارد بانگاس استاد دانشگاه “ساینس پو” پاریس گزارش می دهد که آقای مارشال کارشناس آفریقا در این دانشگاه در ماه ژوئن حین سفر به ایران برای دیدار با خانم عادلخواه بازداشت شد.

به گفته آقای بانگاس این دو کارمند دانشگاه با هم رابطه عاشقانه داشتند.

اتهامات رولان مارشال معلوم نیست. آقای بانگاس گفت که او و همکارانش، مارشال را “زندانی آکادمیک” می دانند.

مقام های ایرانی در ماه ژوئیه فاش کردند که خانم عادلخواه، مردم شناس برجسته که شهروندی دوگانه ایران و فرانسه را دارد، در این کشور بازداشت شده است.

بازداشت آقای مارشال که ابتدا توسط روزنامه فیگارو فاش شد قبلا معلوم نبود.

یک سخنگوی وزارت خارجه فرانسه گفت که مقام های کنسولگری فرانسه در ایران چندین بار به دیدن آقای مارشال در زندان رفته اند و با خانواده او در تماس هستند.

اگنس وان در مول گفت: “ما از مقام های ایرانی می خواهیم در این مورد شفافیت نشان دهند و بدون معطلی به این وضعیت غیرقابل قبول پایان دهند.”

محققان دانشگاه ساینس پو از ناپدید شدن آقای مارشال خبر داشتند با این حال به توصیه وزارت خارجه فرانسه آن را علنی نکردند.

ایران تابعیت دوگانه را به رسمیت نمی شناسد و مقام های این کشور قبلا درخواست فرانسه برای دسترسی کنسولی به خانم عادلخواه را رد کرده اند.

در اواخر تیرماه سال جاری علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران،خبر از بازداشت فریبا عادل خواه داده بود. این شهروند دوتابعیتی در تاریخ ۱۷ خردادماه توسط نیروهای امنیتی در منزل شخصی خود در تهران بازداشت شده بود.

فریبا عادل‌خواه در رشته جامعه شناسی در دانشگاه استراسبورگ در شرق فرانسه آموزش دیده و دکترای خود را در “مردم شناسی اجتماعی و قوم شناسی” از مدرسه “مطالعات عالی علوم اجتماعی” در پاریس دریافت کرده است. وی سالیان درازی است که به عنوان پژوهشگر و مدیر پژوهش، در “بنیاد ملی علوم سیاسی “در پاریس به کار مشغول بوده است. همچنین علاوه بر حضور در مجامع علمی کشورهای مختلف جهان، در دانشگاه‌های ایران نیز با موضوعاتی چون اقتصاد و سیاست سخنرانی‌هایی را انجام می‌داده و به طور مرتب در حال رفت و آمد به ایران بوده است.

پژوهش‌های فریبا عادل‌خواه عمدتاً درباره مسائل زنان و دیگر آسیب‌ها و پدیده‌های اجتماعی در افغانستان و ایران بوده است. او در پژوهش‌های خود همچنین به جنگ و مالکیت ارضی و مدارس مذهبی و نهادهای اجتماعی و سیاسی در افغانستان نگریسته و در پدیده‌های «مهاجرت و دوری» و «فرهنگ مذهبی مردم» بویژه ایرانیان و افغانی‌ها اندیشه کرده است.

خانم عادل‌خواه نویسنده کتاب‌هایی مانند “انقلاب باحجاب: زن مسلمان ایرانی” و “مدرن بودن در ایران” است و سال گذشته هم کتاب دیگری با نام “هزار و یک مرز ایران: سفر و هویت” از او منتشر شد. این کتاب‌ها به زبان فرانسوی منتشر شده است.

لازم به ذکر است طی سال‌های گذشته مقام‌های امنیتی ایران و به خصوص سپاه پاسداران بسیاری از شهروندان دو تابعیتی را در ایران بازداشت کرده‌اند. بسیاری از این افراد به دعوت رسمی از سوی دانشگاه‌ها و موسسات علمی به ایران سفر کرده بود اما در ادامه به “اتهام جاسوسی و همکاری با دولت متخاصم” یا تحت عنوان “پروژه نفوذ” بازداشت و محاکمه شده‌اند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید