خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  کشته و زخمی شدن چهار کولبر بر اثر تیراندازی نیروهای نظامی در مناطق مرزی

کشته و زخمی شدن چهار کولبر بر اثر تیراندازی نیروهای نظامی در مناطق مرزی

خبرگزاری هرانا – روز یکشنبە، در پی شلیک مستقیم نیروهای نظامی در مناطق مرزی شهرستان پیرانشهر دو کولبر جان خود را از دست دادند. همچنین در مناطق مرزی شهرستان‌های پاوه و سلماس نیز دو کولبر دیگر به همین شیوه زخمی شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، روز یکشنبە ۲۱ مهرماه ۱۳۹۸، در پی تیراندازی نیروهای زمینی سپاه پاسداران در مناطق مرزی شهرستان پیرانشهر واقع در آذربایجان غربی دو کولبر جان خود را از دست دادند. همچنین دو کولبر دیگر در مناطق مرزی شهرستان‌های پاوه و سلماس نیز به شدت زخمی شدند.

طبق این گزارش هویت کولبران کشته شده، عبدالرحمن مرادی و صادق مرادی از اهالی روستای قبر حسین و هویت کولبران زخمی، دیاکو شریفی از اهالی روستای تشار و سمکو خلیلی باغچه از شهرستان سلماس عنوان شده است.

در این گزارش آمده است که این کولبران بدون اخطار قبلی از فاصله نزدیک و به ظن حمل کالای قاچاق مورد شلیک قرار گرفته شده‌اند.

تا زمان تهیه این گزارش اجساد این افراد به خانواده‌شان تحویل داده نشده‌ است.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، پیشتر با انتشار یک گزارش مشترک به بررسی عملکرد نیروهای نظامی و تلفات وارده به شهروندان به خصوص در نقاط مرزی کشور در محدوده زمانی سال ۲۰۱۸ پرداخته است.

بر اساس این گزارش به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، قتل ۴۸ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۱۰۴ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی در محدوده غرب و شمال غربی کشور مستند شده است.

مطابق این آمار، در کنار افرادی که هویت آنان به عنوان کولبر روشن شده، ۳۰۰ شهروند در ۱۱ استان کشور به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به واسطه عمل قوای نظامی دچار حادثه شدند.

متن کامل این گزارش در رابطه با نقض قوانین به کارگیری سلاح و عملکرد قوای نظامی (ویژه سال ۲۰۱۸ میلادی) را مطالعه کنید.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید