خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  اجرای حکم اعدام یک زندانی همزمان با خطر اعدام قریب الوقوع یک محکوم به اعدام

اجرای حکم اعدام یک زندانی همزمان با خطر اعدام قریب الوقوع یک محکوم به اعدام

خبرگزاری هرانا –  سحرگاه روز جاری، حکم اعدام یک زندانی که پیشتر از بابت اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بود، در زندان مرکزی مشهد اجرا شد. همچنین در زندان مرکزی سنندج نیز یک زندانی که پیشتر از بابت اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بود، قرار است تا ساعاتی دیگر اعدام شود.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل سازمان حقوق بشر ایران، صبح روز جاری، سه‌شنبه ۱۶ مهر ماه، حکم اعدام یک زندانی در زندان مرکزی مشهد به اجرا درآمد.

این زندانی که هویتش جهان آگشته، ۳۹ ساله احراز شده است، پیشتر به اتهام «قتل» به اعدام محکوم شده بود.

یک منبع مطلع در این خصوص گفت: “جهان آگشته اهل اصفهان بود و به خاطر قتل یک شهروند مشهدی در سال ۹۴ در این شهر بازداشت و به اعدام محکوم شده بود”.

اعدام این زندانی تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران اعلان نشده است.

همچنین  قرار است تا ساعاتی دیگر یک زندانی به نام عالم کریمی در زندان مرکزی سنندج اعدام شود. این زندانی که به اتهام «قتل » به اعدام محکوم شده از حدود ۹ سال پیش در زندان بسر می‌برد.

یک منبع مطلع در این خصوص  گفت: «عالم کریمی به اتهام قتل خواهر زاده خود بازداشت و به اعدام محکوم شده بود».

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۱۸ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۱۸) دست‌کم ۲۳۶ شهروند اعدام شدند و ۱۹۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۶ کودک-مجرم اشاره کرد و همین‌طور به محل اجرای ۱۳ حکم اعدام که در ملآعام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۲ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید