خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > بهداشت و محیط زیست  >  بازداشت بیش از هزار شکارچی همزمان با محکومیت یک متخلف محیط زیست دیگر

بازداشت بیش از هزار شکارچی همزمان با محکومیت یک متخلف محیط زیست دیگر

خبرگزاری هرانا – طی روزهای اخیر، ۱۷ شکارچی متخلف در استان‌های چهارمحال و بختیاری، خراسان جنوبی، قزوین، یزد، آذربایجان غربی، کرمان و زنجان با تلاش ماموران یگان حفاظت محیط زیست، بازداشت و با تشکیل پرونده به مراجع قضایی معرفی شدند. بنا بر خبری دیگر، فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان مازندران گفت که در شش ماه گذشته هزار و ۷ متخلف زیست محیطی در این استان بازداشت شدند. همچنین یک شکارچی متخلف توسط دادگاه کیفری شهرستان بردسکن در استان خراسان رضوی، به چهار ماه حبس محکوم شد. در گزارشی دیگر، مدیر کل محیط زیست استان ‌کرمان از وجود ۱۱ معدن دارای آلایندگی زیست محیطی در این استان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایسنا، مدیرکل حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری گفت: “با تلاش مأموران یگان حفاظت محیط زیست استان، در منطقه حفاظت شده جنگلی هلن در شهرستان اردل یک مورد تخلف شکار غیرمجاز شناسایی به دستگاه قضایی ارجاع شد”.

وی اظهار کرد: “در جریان بازرسی از منزل متخلف یا متخلفان شکار غیرمجاز با دستور مقام قضایی در شهرستان اردل توسط مأموران یگان حفاظت محیط زیست در این شهرستان مقادیری گوشت حیات وحش و یک قبضه سلاح شکاری کشف و ضبط شده و متخلف جهت طی مراحل قانونی به مراجع قضایی ارجاع داده شد”.

احمدی در پایان افزود: “شکار و صید حیات وحش، بدون داشتن مجوز از حفاظت محیط زیست غیرقانونی است و با متخلفان برابر قانون برخورد خواهد شد”.

بازداشت شکارچی متخلف در زیرکوه

به گزارش صدا و سیما، عامل شکار یک رأس قوچ وحشی در شهرستان زیرکوه بازداشت شد.

رئیس نمایندگی حفاظت محیط زیست زیرکوه گفت: “ماموران یگان حفاظت محیط زیست شهرستان هنگام گشت و کنترل در منطقه شکار ممنوع آهنگران موفق به شناسایی این شکارچی متخلف شدند”.

صادقی افزود: “از این شکارچی مقادیری گوشت قوچ وحشی، یک قبضه اسلحه شکاری ساچمه زنی، چاقوی دو لبه مخصوص شکار، ۵ فشنگ ساچمه زنی و یک دوربین چشمی کشف و ضبط شد.

وی ادامه داد: “متهم پس از تنظیم صورت جلسه به  مراجع قضایی شهرستان معرفی شد”.

شکارچیان متخلف در شهرستان آبیک بازداشت شدند

به گزارش ایلنا، در پی عملیات مشترک مأموران اداره حفاظت از محیط زیست شهرستان آبیک و منابع طبیعی این شهرستان، شکارچیان بزکوهی به دام افتادند.

طبق گزارش واصله مبنی بر مشاهده خودروی مشکوک در منطقه حاجی‌آباد شهرستان آبیک استان قزوین، مأموران اداره حفاظت از محیط زیست این شهرستان در منطقه مذکور حاضر شدند.

امید رحمانی رئیس اداره حفاظت از محیط زیست شهرستان آبیک اظهار کرد: “پس از حضور مأموران اداره حفاظت از محیط زیست این شهرستان در منطقه حاجی‌آباد، در عملیاتی مشترک با مأموران اداره منابع طبیعی این شهرستان نسبت به مسدود کردن راه برگشت متخلفان اقدام و پس از شناسایی خودرو، نسبت به توقف آن اقدام کردند”.

وی افزود: “پس از تفتیش و بازرسی خودرو، دو رأس بز کوهی شامل یک رأس بز کوهی و یک رأس بزغاله وحشی کوهی، یک قبضه سلاح شکاری ساچمهه زنی و یک دستگاه دوربین و دو عدد چاقو کشف و ضبط و خودروی شکارچیان هم توقیف شد”.

وی ادامه داد: “با تهیه صورت جلسه در منطقه حاجی‌آباد و شکار مذکور، متخلفان که ۲ نفر بودند به مراجع قضایی شهرستان آبیک معرفی شدند”.

دستگیری شکارچی متخلف در خاتم

به گزارش صداوسیما، مدیر اداره حفاظت محیط زیست شهرستان خاتم از دستگیری یک متخلف شکار و صید در این شهرستان خبر داد.

شاکر شمسی گفت: “در بازرسی از یک منزل در دهستان چاهک شهرستان خاتم تعداد سه قطعه باقرقره گندمی کشف و پس از تشکیل پرونده، متخلف جهت رسیدگی تحویل مقامات قضایی شد”.

شهرستان خاتم یکی از شهرستان‌های استان یزد است.

۲ شکارچی پرندگان در میاندوآب دستگیر شدند

به گزارش ایرنا، رییس اداره حفاظت محیط زیست میاندوآب گفت: “۲ نفر شکارچی متخلف در این شهرستان شنسایی و دستگیر شدند”.

علیرضا بقالی، افزود: “این افراد که اقدام به زنده‌گیری پرندگان شکاری می‌کردند به دنبال انجام ماموریت‌های گسترده مأموران یگان حفاظت محیط زیست این شهرستان در سواحل شرقی و جنوب شرقی پارک ملی دریاچه ارومیه دستگیر  شدند”.

وی ادامه داد: “از این متخلفان یک بهله پرنده شکاری دلیجه، ۲ رشته تور زنده‌گیری پرندگان و سایر ادوات شکار کشف و ضبط شد”.

وی با بیان اینکه این متخلفان با تشکیل پرونده، تحویل مراجع قضایی شدند، گفت: “بر اساس دستور مقام قضایی برای آنان قرار بازداشت موقت صادر شده‌است. از این افراد همچنین یک دستگاه خودرو و یک دستگاه موتورسیکلت نیز کشف و ضبط شد”.

۶ شکارچی متخلف در کرمان دستگیر شدند

به گزارش ایرنا، ۶ شکارچی متخلف با پرونده‌های مختلف شکار حیوانات وحشی در استان کرمان دستگیر شدند.

سرپرست اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بردسیر گفت: “۲ شکارچی متخلف که اقدام به شکار ۲ راس قوچ و میش در این شهرستان کرده بودند با هوشیاری ماموران حفاظت محیط زیست دستگیر شدند. از متخلفان یک قبضه اسلحه گلوله زنی ۲۷۰ و همچنین یک قبضه اسلحه ساچمه زنی دولول و پنجاه گلوله ۲۷۰ کشف و ضبط شد”.

میلاد اسماعیلی افزود: “ماموران یگان حفاظت محیط زیست شهرستان بردسیر حین انجام ماموریت در منطقه چهل تن با ۲ شکارچی متخلف روبرو می شوند”.

وی ادامه داد: “متخلفان بلافاصله از تاریکی هوا استفاده کرده و اقدام به فرار می‌کنند که با اقدام به موقع ماموران یگان حفاظت محیط زیست این شهرستان دستگیر و به منظور سیر مراحل قانونی به مرجع قضایی معرفی می‌شوند”.

سرپرست نمایندگی حفاظت محیط زیست بخش شهداد شهرستان کرمان نیز گفت: “شکارچی متخلفی که با سلاح دست ساز دام اقدام به شکار پرندگان وحشی می کرد در شهداد کرمان دستگیر شد”.

حامد جلیلوند افزود: “ماموران حفاظت محیط زیست شهداد از توابع کرمان بعد از اطلاع از اقدام این شکارچی، وی را شناسایی و دستگیر کردند و یک قبضه اسلحه دست ساز و مقداری لاشه پرنده از منزل متخلف شکار و صید کشف و ضبط شد”.

وی ادامه داد: “طی یک فقره بازرسی از منزل تعداد هشت قطعه کبوتر وحشی به همراه یک قبضه اسلحه دست ساز و مقادیری ادوات شکار کشف و ضبط شد”.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان کرمان گفت: “پس از یک سری عملیات شناسایی در بازرسی از منزل سه نفر مظنون به شکار غیر مجاز گوشت سه راس قوچ و میش وحشی کشف و ضبط شد”.

مهدی افشار پور افزود: “در هر یک از این منازل بقایای لاشه یک راس قوچ یا میش کشف شد و مجرمین به همراه پرونده‌ها به مقام قضایی شهرستان معرفی شدند”.

دستگیری شکارچی متخلف در قاین

به گزارش صداوسیما، مأموران یگان حفاظت محیط زیست شهرستان قاین یک شکارچی متخلف را دستگیر کردند.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان قائن در این رابطه گفت: “مأموران یگان حفاظت این شهرستان در کنترل و پایش مناطق حفاظت شده، یک نفر شکارچی متخلف که اقدام به شکار ۶ قطعه کبک کرده بود را دستگیر کردند”.

محمدرضا بسملی افزود: “از شکارچی متخلف یک قبضه اسلحه ساچمه زنی، لاشه ۶ قطعه کبک کشف و ضبط شد”.

سه شکارچی کبک در زنجان دستگیر شدند

به گزارش ایرنا، رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ماهنشان گفت: “سه شکارچی متخلف غیربومی در حین شکار کبک در منطقه حفاظت شده انگوران این شهرستان دستگیر شدند.

محرمعلی عزیزی افزود: “بامداد جمعه، ۵ مهرماه، ماموران یگان حفاظت محیط زیست این شهرستان در حین پایش شبانه این منطقه، این شکارچیان غیرمجاز که خود را برای شکار کبک‌ها آماده کرده بودند را مشاهده و بی درنگ نسبت به دستگیری آنان اقدام کردند”.

وی، ادامه داد: “یک قبضه اسلحه ته پر تک لول به همراه ۱۰ تیر فشنگ ساچمه، ۱۷ رشته تور زنده گیری کبک و یک دستگاه پروژکتور، ۲ دستگاه بلندگو و یک دستگاه ضبط صوت از این شکارچیان خاطی کشف شد.

عزیزی با بیان اینکه متخلفان در پی زنده گیری و شکار کبک در اراضی روستای شیخ لر، بودند،گفت: “متخلفین دستگیر شده پس از تشکیل و تکمیل پرونده تخلف به منظور اعمال قانون به مراجع قضایی بخش انگوران شهرستان ماهنشان معرفی شدند”.

صیاد غیرمجاز در بوکان دستگیر شد

به گزارش ایرنا، سرپرست اداره حفاظت محیط زیست بوکان گفت: “صیاد متخلفی که به صورت غیرمجاز در حاشیه زرینه‌رود این شهرستان اقدام به صید ماهی می‌کرد، دستگیر شد”.

رحیم عبدالکریمی، افزود: “از این صیاد خاطی ۲۰۰ قطعه ماهی زرد رودخانه‌ای کشف و ضبط و پرونده‌ای برای این متخلف زیست محیطی به منظور اعمال قانون تشکیل و به مراجع قضایی ارجاع شد”.

وی با اشاره به ممنوعیت صید ماهی رودخانه در این فصل از سال افزود: “فرد دستگیر شده با روش‌های غیرمتعارف از قبیل کلرزنی اقدام به صید ماهی می‌کرد که دارای چندین بار سابقه تخلف بوده و بارها از دست یگان حفاظت محیط زیست نیز فرار کرده و متواری شده بود”.

دستگیری یک هزار متخلف زیست محیطی در مازندران

به گزارش، ایرنا، فرمانده یگان حفاظت محیط زیست مازندران از دستگیری هزار و ۷ متخلف زیست محیطی طی ۶ ماه گذشته در این استان خبر داد.

آهنگری گفت: “در این مدت ۶۷۴ فقره پرونده تخلفات زیست محیطی اعم از شکار و صید غیرمجاز، آلودگی محیط زیست در استان تشکیل شد که بیشترین پرونده‌ها مربوط به شکار غیر مجاز است”.

به گفته وی آمار پرونده های تخلفات زیست محیطی مازندران در سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود ۵ درصد بیشتر شد.

آهنگری صدور اخطاریه برای ۸۸۴ متخلف زیست محیطی را از دیگر کارکردهای یگان حفاظت در نیمه نخست سال جاری بیان اعلام کرد.

وجود عرصه طبیعی در مازندران به خصوص تالاب های سرخرود و میانکاله باعث کوچ سالانه ۱۵۰ گونه از پرندگان مهاجر به این خطه شمال کشور با جمعیت ۱.۵  میلیون بال می شود که طبق آمار سالانه حداقل یک پنجم این پرندگان به دست شکارچیان غیرمجاز شکار می شوند.

شکارچی متخلف در خراسان رضوی به تحمل چهار ماه حبس محکوم شد

به گزارش پایگاه خبری دیده بان محیط زیست ایران، چند ماه قبل به دنبال دریافت گزارشی مبنی بر حضور یک شکارچی متخلف در عرصه‌های طبیعی بردسکن، نیروهای محیط زیست این شهرستان عازم منطقه مذکور شده و متخلف را مشاهده کردند”.

مامورین جهت برخورد قانونی با متخلف وارد عمل شدند اما شکارچی به محض مشاهده محیط‌بانان سوار خودرو شده و اقدام به فرار کرد. شکارچی متخلف حین تعقیب و گریز لاشه دو باقرقره را از پنجره خودرو به بیرون پرتاب کرده و سپس متواری شد.

بر اساس این گزارش، پس از این حادثه با شکایت اداره محیط زیست بردسکن پرونده‌ای در این رابطه در مراجع قضایی تشکیل و متهم بر اساس پلاک خودرو و شناخت قبلی مامورین از وی شناسایی و حکم جلب متهم توسط مقام قضایی صادر شد. هنگامی که مامورین محیط زیست و پاسگاه انتظامی جهت جلب متهم به منزل وی مراجعه کردند متوجه شدند متخلف مدتی است متواری شده و به خانه نیز مراجعه نکرده است.

در جریان رسیدگی به این پرونده در دادگاه کیفری بردسکن، قاضی پرونده با توجه به گزارش مامورین محیط زیست، اظهارات و اعتراف ضمنی پدر متهم در زمان مراجعه مامورین به منزل، سابقه‌دار بودن متهم در زمینه شکار و صید و همچنین عدم حضور وی در دادگاه و ارائه دفاعیات، بزه انتسابی به متهم را محرز و مسلم دانسته و وی را به جرم شکار غیرمجاز و تمرد نسبت به مامورین به تحمل چهار ماه حبس تعزیری محکوم کرد.

این متهم چند روز قبل در شهرستان خلیل‌آباد شناسایی و توسط مامورین انتظامی دستگیر و به مراجع قضایی تحویل شد.

شهرستان خلیل‌آباد یکی از شهرستان‌های استان خراسان رضوی است.

۱۱ معدن مهم استان کرمان آلایندگی محیط زیستی دارند

به گزارش تسنیم، مرجان شاکری، مدیر کل محیط زیست ‌کرمان گفت: “بررسی معادن دارای آلایندگی در استان کرمان انجام شده و هنوز ۶ معدن در حال بررسی نهایی است.”

شاکری از وجود ۱۱ معدن دارای آلایندگی در استان کرمان خبر داد و افزود: “معادن سنگ آهن گل‌گهر، گهر‌زمین، جلال‌آباد، درآلو، مس سرچشمه، مس درآزار، مس نوچون، تیتانیوم کهنوج، معادن کرومیت اسفندقه و کرومیت فاریاب، معدن مس میدوک و معادن ذغالسنگ دارای آلایندگی هستند”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید