خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  تایید حکم دو بار اعدام یک زندانی همزمان با صدور یک حکم اعدام

تایید حکم دو بار اعدام یک زندانی همزمان با صدور یک حکم اعدام

خبرگزاری هرانا – حکم محکومیت یک زندانی در میناب که پیشتر از بابت اتهام “قتل دو تن از ماموران دریابانی” توسط دادگاه کیفری یک استان هرمزگان، به دو بار اعدام در ملا عام محکوم شده بود، در دیوان عالی کشور تایید شد. بنا بر خبری دیگر یک زندانی تبعه کشور پاکستان از بابت اتهام “قتل” توسط دادگاه جنایی مشهد به اعدام محکوم شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کمپین فعالین بلوچ، حکم دو بار اعدام “مهداد ملاحی” شهروند بلوچ اهل کرگان استان هرمزگان در دیوان عالی کشور تایید شد.

یک منبع مطلع در خصوص گفت: “یک هفته پیش حکم اعدام مهداد از دیوان عالی کشور تایید شده و به دادگستری کل استان هرمزگان برای اجرا ارسال شده است”.

پیشتر علی صالحی رئیس کل دادگستری استان هرمزگان در مورد این پرونده اعلام کرده بود که حکم دوبار اعدام در ملا عام توسط دادگاه کیفری یک استان هرمزگان برای وی صادر شده و همچنین نامبرده از بابت اتهام “تمرد علیه مامورین و حمل فشفشه” به شش ماه حبس تعزیری نیز محکوم شده بود.

دو تن دیگر از همراهان مهداد ملاحی که متهم درجه دو شناخته شدند به اتهام “تمرد علیه مامورین و حمل فشفشه” به یک سال و شش ماه حبس تعزیری محکوم شدند.

دادگستری هرمزگان گفته است که خردادماه امسال (۲۰ خرداد ۹۸) دو تن از مأموران دریابانی شهرستان میناب به نام‌های حسن کریمی و سجاد افراسیابی در جریان درگیری با این افراد که به عنوان “قاچاقچی کالا و ارز” نام برده شدند، کشته شده‌اند.

در این گزارش آمده است: منابع محلی با رد گفته‌های دادگستری هرمزگان، مدعی شدند: “در تاریخ ۲۰ خرداد ۹۸ مامورین دریابانی به قایقی از بندر کرگان که حامل گوسفند و راهی بندر خصب عمان بود حمله کردند و در این درگیری دو قایق گلف و یک ناوچه حضور داشتند که ناوچه که عقب تر از قایق‌ها بوده اقدام به تیراندازی می‌کند که در این تیراندازی تیر به اشتباه به مامورین خودشان که در قایق گلف بودند برخورد کرده و دو تن از این مامورین کشته شدند. قایق‌های مردمی چه از سوخت بر و چه از آنهایی که برای بارگیری به خصب عمان می‌روند سلاحی برای درگیری ندارند و تنها چیزی که بعضی برای دفاع خود دارند نوعی فشفشه است که برای ترساندن و دور کردن مامورین استفاده می‌کنند”.

منابع نزدیک به خانواده متهم گفتند: “نکته دیگر اینکه دادگاه این افراد به سرعت تشکیل شد و به اتهام قتل حکم فوری دو بار اعدام در ملا عام صادر شد بدون در نظر گرفتن سخنان متهم”.

تایید حکم مهداد ملاحی از سوی دیوان عالی کشور نیز به سرعت اتفاق افتاد.

خانواده این زندانی از اعدام قریب‌الوقوع وی ابراز نگرانی کرده و از نهادهای بین‌المللی خواستار رسیدگی موضوع شدند تا به گفته آنها “بیگناه به چوبه دار نرود”.

میناب یکی از شهرستان‌های شرقی استان هرمزگان واقع در جنوب ایران است.

صدور یک حکم اعدام در مشهد

به گزارش سازمان حقوق بشر ایران، طی روز گذشته، سه‌شنبه ۲ مهر ماه، حکم اعدام “عمران اسحاق‌بشیر”، فرزند حمدالله از سوی دادگاه جنایی صادر شد. این زندانی که تبعه کشور پاکستان است، از حدود ۲۰ ماه پیش به اتهام «قتل» بازداشت و از آن موقع در زندان بسر برده است.

یک منبع مطلع در این خصوص گفت: «عمران از ۴ سال پیش در مشهد کار میک‌رد تا اینکه ۲۰ ماه پیش به اتهام قتل نگهبان یک ساختمان که خودش هم کارگر آن بود بازداشت شد. عمران نقشی در این قتل نداشته و برعکس به دفاع از نگهبان پرداخته بود. چند نفر برای سرقت به این ساختمان در ۱۷ کیلومتری مشهد وارد شدند و با نگهبان درگیر شدند. عمران هم تنها نقشش دفاع از نگهبان بود که در حین درگیری، فرد دیگری نگهبان را به قتل می‌رساند. چون عمران فرار نکرد و بالای سر نگهبان ماند، ماموران که رسیدند او را دستگیر کردند».

گفتنی است، عمران اسحاق‌بشیر هم اکنون در زندان وکیل آباد مشهد بسر می‌برد و به حکم خود اعتراض کرده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید