خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اصناف, سایر گروهها, کارگران  >  دستکم ۶ تجمع اعتراضی برگزار شد

دستکم ۶ تجمع اعتراضی برگزار شد

خبرگزاری هرانا – روز گذشته و امروز، جمعی از مالباختگان موسسه کاسپین در مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی، شماری از کارگران مجتمع کشت و صنعت هفت تپه در مقابل ساختمان دفتر مدیریت این شرکت، تعدادی از کارکنان و متخصصان شرکت لوله سازی ماهشهر در مقابل ساختمان استانداری خوزستان، جمعی از پاکبانان شهرداری رشت، جمعی از موبایل فروشان پاساژ علاءالدین تهران در مقابل ورودی این پاساژ و تعدادی از اهالی روستاهای شهرستان قلعه گنج در مقابل ساختمان استانداری کرمان، در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالباتشان شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز دوشنبه ۱ مهر ۱۳۹۸، جمعی از مالباختگان موسسه کاسپین در تهران، نسبت به برآورده نشدن مطالبات خود، در مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی، دست به تجمع اعتراضی زدند.

اعتراض سپرده گذاران موسسه‌های مالی و اعتباری از حدود سه سال پیش آغاز شد و دولت و بانک مرکزی پرداخت مطالبات سپرده گذاران از طریق بانک‌های دولتی و خصوصی را متعهد شدند.

بر اساس ادعای بانک مرکزی تا به حال مطالبات بیش از ۹۵ درصد سپرده گذاران پرداخت شده است.

تجمع کارگران مجتمع کشت و صنعت هفت تپه

به گزارش ایلنا، امروز دوشنبه ۱ مهر ۱۳۹۸، شماری از کارگران مجتمع کشت و صنعت هفت تپه، در اعتراض به اخراج ۲۰ نفر از همکارانشان، دست از کار کشیده و در مقابل ساختمان دفتر مدیریت این شرکت دست به تجمع زدند.

یکی از کارگران حاضر در تجمع با بیان اینکه سوابق فعالیت بعضی از کارگران بیکار شده به ۲ تا ۱۰ سال می‌رسد که پایان روز گذشته (۳۱ شهریور ماه) قرارداد کاری شش ماهه این کارگران با کارفرما به اتمام رسیده است، اظهار کرد: “در مجموع مجتمع کشت و صنعت هفت تپه بیش از ۳ هزار و ۵۰۰ کارگر دارد که کارفرمای بخش خصوصی این مجتمع در پرداخت مطالبات آنان بی‌توجهی می‌کند”.

به گفته این کارگر، “تجمع کنندگان در حمایت از ۲۰ کارگر تعدیل شده، خواستار بازگشت به‌ کار همکارانشان هستند”.

این کارگر در ادامه اظهار داشت: “کارگران نگران‌ هستند که روند تعدیل کارگران ادامه پیدا کند و تعدیل‌های دیگری از میان کارگران قراردادی در هفته‌های آینده صورت بگیرد”.

به گفته وی؛ کارفرما دلیل خودداری از تمدید قرارداد این کارگران را بی نظمی و اخلال در شرکت عنوان کرده که این موضوع باید بررسی شود.

این کارگر با بیان اینکه با وجود اطلاع برخی مسئولان استانی از تمدید نشدن قرارداد تعدادی از کارگران این کارخانه؛ متاسفانه هنوز عکس‌العملی از جانب آنها در این باره مشاهده نشده است، افزود: “در میان اسامی کارگران بیکار شده نام یک نفر به عنوان نماینده صنفی و قانونی کارگران مجتمع مشاهده می‌شود که انتظار می‌رود لااقل نمایندگان کارگری و تشکل‌های قانونی درباره مصونیت و چتر حمایتی برای دفاع از حقوق او و همکارانش اقدام کنند”.

او در خاتمه با بیان اینکه کارگران تعدیل شده به اداره کار شهرستان مراجعه کردند تا به وضعیت شغلی‌شان رسیدگی شود، گفت: “چرا یک نماینده کارگری باید به اتهام «پیگیری مطالبات قانونی بیش از ۳ هزار و ۵۰۰ کارگر مجتمع کشت و صنعت هفت تپه» حق ورود به محل کار خود را نداشته باشد؟!”

تجمع کارکنان و متخصصان شرکت لوله سازی ماهشهر

امروز دوشنبه ۱ مهر ۱۳۹۸، تعدادی از کارکنان و متخصصان شرکت لوله سازی ماهشهر، در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالباتشان در مقابل ساختمان استانداری خوزستان دست به تجمع زدند.

برای پیگیری موضوع و علت تجمع کارکنان این شرکت با مصلح آبادی مدیر فنی شرکت لوله سازی ماهشهر گفت و گو کردیم.

وی گفت: “در مناقصه ای که مربوط به احداث خط لوله گوره به جاسک با مدیریت شرکت متن بود شرکت کرده و این پروژه بین سه شرکت لوله ساز تقسیم شد”.

این مقام مسئول ادامه داد: “به طوری که نیمی از لوله‌های این پروژه ۱۲۰۰ کیلومتری به شرکت لوله سازی اهواز سپرده شد و نیم باقی مانده هم بین شرکت لوله سازی ماهشهر و صفا تقسیم شد.

مصلح آبادی تصریح کرد: “پس از دریافت یک نسخه از قرارداد که اواخر سال ۹۶ در اختیارمان قرار گرفت اقدام به خرید ۱۰ هزار تن ورق لوله گاز ترش از یک شرکت کره‌ای کردیم و ورق‌ها به بندر “امام خمینی” منتقل شد”.

وی خاطرنشان کرد: “اما بعد از انتقال به یکباره مسئولان شرکت مهندسی و توسعه نفت اعلام کردند چرا بدون اطلاع  ما رفتید و ورق‌ها را خریداری کردید و ما باید از کل پروسه تولید لوله و خرید ورق مطلع باشیم”.

وی ادامه داد: “شرکت ما پرسید الان چه کار باید انجام دهیم؟ آنها پاسخ دادند ما از کجا بدانیم که ورق های خریداری شده از کره‌ای‌ها درجه یک است؟ ما هم گفتیم شما را به شرکت کره ای می بریم و از ورق های خریداری شده  آزمایش کنید”.

وی اظهار داشت: “یک تیم از این شرکت را به کره بردیم و آنجا تمام اسناد و مدارک را در اختیارشان قراردادیم و به گمرک بندر امام خمینی آمدند و تمام ۱۰ هزار تن ورق را بر اساس اسناد و مدارکی که در اختیار داشتند مورد بررسی قراردادند و یک مغایرت هم پیدا نکردند؛ اما باز با این شرایط گفتند مطمئن نیستیم و باید از این ورق‌ها  آزمایش بگیریم که اعلام کردیم شما این کار را انجام دهید و بازرس آوردند و نمونه‌ها را به آزمایشگاه رازی تهران ارسال کردند”.

مصلح آبادی ادامه داد: “پس از آنکه تمام تست‌ها با موفقیت انجام شد متاسفانه باز هم اعلام شد که ما قبول نداریم و نمی‌توانیم به شما اجازه ترخیص این ورق‌ها را بدهیم در صورتی که این اوراق خریداری شده سرمایه ملی هستند و باید مسئولان شرکت متن نسبت به این رفتارشان پاسخگو باشند”.

وی گفت: “بررسی‌ها نشان می‌دهد این مشکل را فقط برای شرکت ما ایجاد کرده‌اند و برای دیگر شرکت‌ها چنین مشکلی وجود ندارد”.

تجمع پاکبانان در رشت

به گزارش صداوسیما، شب گذشته ۳۱ شهریور ۱۳۹۸، گروهی از پاکبانان شهرداری رشت در اعتراض عدم پرداخت مطالبات مزدی دو ماهه خود، دست به تجمع اعتراضی زدند.

در این تجمع، پاکبانان شهرداری رشت ۲ ماه حقوق معوقشان را خواستار شدند.

تجمع اهالی روستاهای شهرستان قلعه گنج

به گزارش آرمان کرمان، روز گذشته ۳۱ شهریور ۱۳۹۸، تعدادی از اهالی روستاهای شهرستان قلعه گنج، در اعتراض به عدم دسترسی به آب شرب سالم و عملی نشدن وعده های مسئولان، در مقابل ساختمان استانداری کرمان دست به تجمع زدند.

گفتنی است تعداد زیادی از ساکنین به دلیل نبود آب شرب سالم مهاجرت کردند و تعدادی هم دچار بیماری‌های کلیوی و گوارشی شده‌اند.

آرسنیک آب آنقدر بالاست که حتی به دام هم داده نمی‌شود و مردم برای استحمام و شستن ظرف نیز از آن استفاده نمی‌کنند.

تجمع موبایل فروشان پاساژ علاءالدین تهران

به گزارش ایران اینترنشنال، جمعی از موبایل فروشان پاساژ علاءالدین تهران در اعتراض به مشکل «رجیستری» (ثبت گوشی)، و قطع هزاران تلفن همراه که چند ماه پیش در سامانه همتا ثبت شده بود، مغازه‌های خود را تعطیل و مقابل ورودی این پاساژ تجمع کردند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید