خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اندیشه و بیان, زندانیان  >  حسن عطار، هانی و هود یازرلو به بند عمومی زندان اوین منتقل شدند

حسن عطار، هانی و هود یازرلو به بند عمومی زندان اوین منتقل شدند

خبرگزاری هرانا – هانی و هود یازرلو، زندانیان سیاسی سابق و حسن عطار که بیش از ۷۰ روز گذشته را بدون وجود حکم، بازداشت شده و در زندان اوین به سر می برند، امروز پنجشنبه از بازداشتگاه اداره اطلاعات موسوم به بند ۲۰۹ زندان اوین به قرنطینه بند ۴ منتقل شدند. این شهروندان در تاریخ ۱۶ تیرماه سال جاری توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بودند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز پنجشنبه ۲۸ شهریورماه ۹۸، هانی و هود یازرلو، زندانیان سیاسی سابق و حسن عطار از بازداشتگاه اداره اطلاعات موسوم به بند ۲۰۹ زندان اوین به قرنطینه بند ۴ این زندان منتقل شده اند.

گفته می شود هانی یازرلو در زمان این انتقال به دلیل ضعف شدید جسمی و بیماری قادر به حمل پتوی خود نیز نبوده است.

روز چهارشنبه ۲۰ شهریورماه ۱۳۹۸، دکتر هانی یازرلو در پی بیهوشی به بهداری بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل و تا شب در آنجا تحت مراقبت پزشکی قرار گرفته بود.

لازم به ذکر است دکتر هانی یازرلو و فرزندش هود یازرلو، هر دو از زندانیان سیاسی سابق در تاریخ ۱۶ تیرماه سال جاری، توسط نیروهای وزارت اطلاعات در تهران بازداشت شده بودند. علیرغم گذشت بیش از ۷۰ روز این شهروندان کماکان در بازداشت و بلاتکلیفی به سر می برند.

دکتر هانی یازرلو فعال سیاسی با سابقه ای است که در دهه های ۵۰ و ۶۰ و ۷۰ و ۹۰ بارها بازداشت و در زندانهای مختلف تحمل حبس کرده است.

وی در آخرین پرونده خود در سال ۹۰ به دلیل شرکت در مراسم بزرگداشت تعدادی از زندانیان سیاسی جان باخته بازداشت و پس از تحمل ۵۵ روز بازداشت در سلول های انفرادی به صورت موقت با قرار وثیقه آزاد شد. دکتر یازرلو سپس در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به یک سال حبس در تبعید و پانزده سال تبعید در ایرانشهر محکوم شد که در دادگاه تجدید نظر محل تبعید و حبس به مشهد تغییر کرد. وی در نهایت در تاریخ ۳۱ اردیبهشت ۹۲ جهت تحمل حبس به بند ۳۵۰ زندان اوین منتقل شد.

این زندانی سیاسی  ۲۸ دی ماه ۹۲ به بهانه اعزام به دادسرای اوین از بند ۳۵۰ زندان اوین خارج و به زندان وکیل آباد مشهد تبعید شد و در نهایت در اواخر بهمن ماه ۹۲ با پایان دوره محکومیت خود از زندان وکیل آباد مشهد آزادشد.

هود یازرلو، دیگر بازداشت شده مورد اشاره این گزارش پیش از این در خردادماه سال ۸۷ همراه با مادر خود، نازیلا دشتی توسط نیروهای وزارت اطلاعات بازداشت شد، آقای یازرلو که در دانشگاه قم تحصیل می‌کرد به واسطه بازداشت از تحصیل محروم شد. وی پس از حدود سه سال تحمل حبس از باب اقدام علیه امنیت ملی در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۰ از زندان رجایی شهر کرج آزاد شد.

پس از آزادی هود، نازیلا دشتی که خود از زندانیان سیاسی دهه شصت محسوب می شود، در اواخر فروردین ماه ۱۳۹۱ پس از تحمل حدود ۳ سال زندان از زندان اوین آزاد شد.

حامد یازرلو، دیگر عضو این خانواده چهار نفره است که از اسفند ۸۷ تا اواسط بهمن ۹۰ در زندان اوین متحمل سه سال حبس تعزیری از باب اقدام علیه امنیت ملی شد. حامد یازرلو دانشجوی ستاره داری بود که مسئولان گزینش وزارت علوم، با عدم تایید وی در مصاحبه آزمون دکتری در دو سال پیاپی و با وجود قبولی، از ادامه تحصیلش جلوگیری کردند.

همزمان با این شهروندان حسن عطار نیز، به قرنطینه بند ۴ این زندان منتقل شده است. آقای عطار روز یکشنبه ۱۶ تیرماه ۱۳۹۸، همزمان با صدیقه مرادی، زندانی سیاسی سابق و همسر وی مهدی خواص صفت، توسط همان تیم نیروهای امنیتی بازداشت شده بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید