خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها, کارگران  >  دستکم ۳ تجمع اعتراضی برگزار شد

دستکم ۳ تجمع اعتراضی برگزار شد

خبرگزاری هرانا – امروز، جمعی از مالباختگان موسسه کاسپین در مقابل حوزه ریاست قوه قضاییه در تهران، شماری از کارگران شرکت هپکو در مقابل ساختمان این شرکت و گروهی از ساکنان منطقه خیرآباد گچساران در مقابل ساختمان فرمانداری این شهرستان، در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸، جمعی از مالباختگان موسسه کاسپین در تهران نسبت به برآورده نشدن مطالبات خود در مقابل حوزه ریاست قوه قضاییه دست به تجمع اعتراضی زدند.

اعتراض سپرده گذاران موسسه‌های مالی و اعتباری از حدود سه سال پیش آغاز شد و دولت و بانک مرکزی پرداخت مطالبات سپرده گذاران از طریق بانک‌های دولتی و خصوصی را متعهد شدند.

بر اساس ادعای بانک مرکزی تا به حال مطالبات بیش از ۹۵ درصد سپرده گذاران پرداخت شده است.

تجمع کارگران هپکو / عدم پاسخگویی مقامات رسمی در ارتباط با بازداشت و ضرب و شتم کارگران

به گزارش ایلنا، امروز سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸، شماری از کارگران شرکت هپکو در اعتراض به معوقات مزدی، بلاتکلیفی وضعیت مالکیت و سهامدار شرکت، در مقابل ساختمان این شرکت دست به تجمع زدند.

گفتنی است که روز گذشته شماری از این کارگران که در مسیر ریل راه آهن شمال_جنوب این شهر دست به تجمع اعتراضی زده بودند که با مداخله نیروهای انتظامی به خشونت کشیده شد و تعدادی از کارگران معترض بازداشت و مصدوم شدند.

بر اساس این گزارش، تلاش‌ها برای تماس با مقامات استان مرکزی در ارتباط با بازداشت کارگران معترض هپکو تاکنون بی‌نتیجه مانده است این در حالی است که منابع خبری از بازداشت حدود ۲۵ کارگر خبر می‌دهند.

کارگران حاضر در تجمع، خواستار پرداخت مطالبات مزدی خود و همچنین تعیین تکلیف سهامدار هستند؛ این درحالی‌ست که منابع کارگری از بازداشت و ضرب و شتم حدود ۲۵ کارگر این مجموعه پس از تجمع روز گذشته کارگران خبر می‌دهند.

با این وجود، پیگیری بازداشت کارگران و چند و چون آن از منابع رسمی به نتیجه نرسیده است. دادستان استان مرکزی در پاسخ، گفت: “در حال حاضر آمادگی صحبت با شما را ندارم”.

تماس‌ها با استاندار مرکزی و معاون سیاسی این استانداری تا این لحظه، علیرغم بارها تماس تلفنی، به نتیجه نرسیده است و هر بار اعلام شده که مقامات استانی جلسه دارند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی نیز در رابطه با بازداشت کارگران اظهار بی اطلاعی کرد.

تجمع اهالی منطقه خیرآباد شهرستان گچساران

به گزارش فانوس زاگرس، امروز سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸، گروهی از ساکنان منطقه خیرآباد شهرستان گچساران، در اعتراض به محرومیت و عدم ساخت مرکز سلامت در این منطقه در مقابل فرمانداری گچساران تجمع کردند.

یکی از معتمدین منطقه خیرآباد گچساران در خصوص تجمع اعتراض آمیز اهالی این منطقه گفت: “این موضوع در زمان رحیمی، فرماندار سابق و بخشدار فعلی گچساران کلید خورده است و قرار شد که یک مرکز سلامت در منطقه خیرآباد (حدفاصل روستای پادوک تا روستای اشکفت شیری) کارشناسی و احداث شود”.

وی افزود: “اما متاسفانه مسئولین با استفاده از اهرم فشار و بده بستان های خودشان با رده های بالاتر و ارائه آمار غلط جمعیتی و دیگر موارد به مسئولان بالا دستی، آنها را متقاعد کرده‌اند که این مرکز سلامت در روستای ده جلیل احداث شود”.

این معتمد منطقه خیرآباد ادامه داد: “به طوری که امروز این اقدام نسنجیده مسئولین موجب شده که بر طبق مصوبه وزارت بهداشت بایستی این مرکز سلامت در “ده جلیل” احداث شود! در حالی که این روستا از بعد مسافت برای اهالی منطقه مطلوب نیست، هرچند این مرکز سلامت هم قرار است در کیلومتر ۲۰ این روستا احداث شود”.

وی گفت: “ما معتقدیم که این موضوع بایستی کارشناسی شود و مسئولین شهرستان مکان مناسب تری را برای این امر اختصاص بدهند که متاسفانه در این منطقه اگر کسی حتی یک آمپول بخواهد بزند باید به شهر دوگنبدان یا به بهبهان برود”.

این معتمد منطقه گفت: “مطالبه ما این است که روستاهای مناسبتری برای این مرکز سلامت با ظرفیت بسیار بالاتری همچون “ده ناصر” وجود دارد که هم از نظر بعد مسافت برای خدمات دهی بهتر به مردم و هم از نظر جمعیت بسیار مناسبتر است”.

وی تاکید کرد: “متاسفانه مسئولین شهرستان در این زمینه کوتاهی کرده‌اند و به نوعی هم سوءاستفاده کرده‌اند، اگرچه این دومین تجمع اعتراض آمیز اهالی منطقه به این اقدام است و در جلسه قبلی با جمعی از مسئولین شهرستان این موارد مطرح شد که هنوز که هنوز است اقدام خاصی صورت نگرفته است”.

این معتمد منطقه خیرآباد افزود: “در جلسه قبلی، قولی که مسئولین شهرستان به ما دادند این بود که بگذارید این مرکز فعلا احداث شود و در آینده نزدیک با بودجه شهرستان یک مرکز سلامت دیگر در روستای دیگری احداث شود که این موضوع یعنی همان وعده سر خرمن”.

وی در پایان گفت: “به وعده مسئولین اعتماد نداریم ،هرچند همین مرکز سلامت را با هزاران بدبختی و مکاتبات به این منطقه آورده‌ایم و به هیچ وجه وزارت بهداشت زیر بار این موضوع نخواهد رفت که مرکز دیگری احداث شود هرچند امیدوارم مسئولین در پایان طوری تدبیر کنند که اهالی منطقه خیرآباد در این مورد متضرر نشوند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید