خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  کشته و زخمی شدن سه کولبر بر اثر تیراندازی نیروهای نظامی در مناطق مرزی

کشته و زخمی شدن سه کولبر بر اثر تیراندازی نیروهای نظامی در مناطق مرزی

خبرگزاری هرانا – یک کولبر در مناطق مرزی شهرستان پیرانشهر در پی شلیک نیروهای نظامی جان خود را از دست داد. دو کولبر دیگر هم در مناطق مرزی شهرستانهای خوی و سردشت به همین شیوه زخمی شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، روز دوشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۸، گروهی از کولبران در مناطق مرزی سردشت هدف تیراندازی مستقیم نیروهای سپاه پاسداران قرار گرفتند، در نتیجه این تیراندازی یک کولبر به نام “محی‌الدین مام‌خدری” به شدت زخمی شد.

همزمان از شهرستان پیرانشهر گزارش شده است که روز یکشنبه ۲۴ شهریورماه، یک کولبر به نام “ادریس ویسی” فرزند عزیز از اهالی روستای “گرد شیطان” در پاسگاه مرزی نیلان از سوی همین نیروها هدف شلیک مستقیم قرار گرفته و جان خود را از دست داده است.

پیش از آن روز جمعه ۲۲ شهریورماه هم در مورد مشابه دیگری یک کولبر به نام “محمد هادی‌زاده” ٢۵ ساله فرزند اسد از اهالی روستای “یوسف آباد” از توابع شهرستان خوی در پی شلیک مستقیم نیروهای سپاه زخمی شده بود.

در هر سه مورد، کولبران بدون اخطار قبلی از فاصله‌ی نزدیک و به ظن حمل کالای قاچاق مورد شلیک مستقیم این نیروها قرار گرفته اند.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، پیشتر با انتشار یک گزارش مشترک به بررسی عملکرد نیروهای نظامی و تلفات وارده به شهروندان به خصوص در نقاط مرزی کشور در محدوده زمانی سال ۲۰۱۸ پرداخته است.

بر اساس این گزارش به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، قتل ۴۸ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۱۰۴ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی در محدوده غرب و شمال غربی کشور مستند شده است.

مطابق این آمار، در کنار افرادی که هویت آنان به عنوان کولبر روشن شده، ۳۰۰ شهروند در ۱۱ استان کشور به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به واسطه عمل قوای نظامی دچار حادثه شدند.

محی الدین مام خدری

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید