خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  رهایی از اعدام دو زندانی در کرمان و چهارمحال و بختیاری

رهایی از اعدام دو زندانی در کرمان و چهارمحال و بختیاری

خبرگزاری هرانا – دو زندانی در استان های کرمان و چهارمحال و بختیاری که پیشتر از بابت اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بودند، با رضایت اولیای دم از مرگ رهایی یافتند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از صداوسیما، اجرای آیین کهن”خون بس”در بین طوایف بختیاری چهارمحال و بختیاری یک جوان را از طناب دار نجات داد.

در این آیین صبح امروز با مشارکت خیران، ریش سفیدان و بزرگان طوایف بختیاری، خانواده مقتول “آرپناهی” از اعدام متهم به قتل گذشتند.

با گذشت این خانواده یک جوان به آغوش خانواده خود بازگشت.

کرم پور، پژوهشگر تاریخ گفت: “آیین “خون بس” برگرفته از سنت های نبوی به ویژه جایگاه ویژه عفو و بخشش است و همواره این مراسم تجلیگاه بزرگ منشی و جوانمردی مردمان بختیاری است”.

رهایی از اعدام یک زندانی در شهرستان ریگان

به گزارش فارس، رئیس شوراهای حل اختلاف استان کرمان گفت: “خانواده نیکوکار ریگانی و اولیای دم با اعلام گذشت و رضایت از اجرای حکم اعدام، باعث رهایی یک جوان پشیمان از پای چوبه دار شدند”.

مهدی تقی‌زاده با اشاره به جزئیات این خبر گفت: “متهم به قتل پنج سال قبل در سال ۹۳ به علت اختلاف و نزاع دو طایفه با مقتول درگیر شده و او را به قتل می‌رساند”.

وی افزود: “سران طوایف، ریش سفیدان و معتمدان و متنفذان محلی نقش موثری در ترویج فرهنگ صلح و سازش دارند”.

معاون قضایی رئیس کل دادگستری استان کرمان گفت: “سرانجام با ورود دادگستری ریگان و با تلاش‌های اعضای شورای حل اختلاف ناصریه و تشکیل جلسات مکرر صلح و سازش فی‌مابین طرفین که از دو طایفه جداگانه بودند، این پرونده به نتیجه رسید و خانواده مقتول با اعلام رضایت و بخشش متهم به قتل به این جوان نادم زندگی مجدد اهدا کردند و این پرونده پس از پنج سال با صلح و سازش بین این دو طایفه مختومه شد”.

تقی‌زاده در پایان از خانواده مرحوم هاشم‌زهی به ویژه پدر و مادر و فرزندان وی و همه کسانی که در این امر نیک نقش داشتند، سپاسگزاری و تشکر کرد.

شهرستان ریگان یکی از شهرستان‌های استان کرمان در جنوب شرق ایران است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید