خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, زندانیان  >  بهانه تراشی مسئولین زندان در اعزام سعید شیرزاد به بیمارستان

بهانه تراشی مسئولین زندان در اعزام سعید شیرزاد به بیمارستان

خبرگزاری هرانا – روز جاری از اعزام سعید شیرزاد، زندانی سیاسی زندان رجایی شهر کرج به بیمارستان به دلیل امتناع از پوشیدن لباس زندان جلوگیری شد. این در حالی است که از ماه‌ها پیش برای وی وقت معاینه پزشکی تعیین شده بود. پیشتر پس از انجام سونوگرافی مشخص شده بود هر دو کلیه‌ این زندانی به شدت آسیب دیده و نیازمند رسیدگی پزشکی است. این زندانی علاوه بر مشکلات کلیوی به دیسک کمر، اسپاسم عضلات کمر و تنگی کانال نخاعی مبتلا بوده و سال گذشته نیز از ناحیه کتف راست دچار شکستگی شده است. با این حال علیرغم تجویز فیزیوتراپی توسط پزشکان و نیاز به درمان تاکنون با بهانه تراشی و بی توجهی مسئولین زندان مواجه شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز یکشنبه ۲۴ شهریورماه ۹۸، سعید شیرزاد، زندانی سیاسی زندان رجایی شهر کرج به دلیل مخالفت با درخواست غیرقانونی مسئولین زندان جهت پوشیدن لباس زندان، از اعزام به بیمارستان محروم شد.

گفته می شود این بهانه تراشی مسئولین در حالی صورت گرفته است که سعید شیرزاد به دلیل مشکلات متعدد جسمی از مدتها قبل نیازمند رسیدگی پزشکی بوده و تاکنون با بی توجهی مسئولین مواجه شده بود. روز جاری علیرغم تعیین وقت قبلی جهت اعزام به بیمارستان صرفا به دلیل امتناع این زندانی از پوشیدن لباس زندان در حین انتقال به بیمارستان، از اعزام وی جلوگیری شده است.

مدتی پیش با انجام سونوگرافی مشخص شد هر دو کلیه‌ این زندانی به شدت آسیب دیده است. کلیه سمت راست او ۲۵ درصد کوچکتر شده است و در کلیه سمت چپ نیز دارای کیست است. وی سال گذشته در جریان درگیری در زندان از ناحیه کتف راست دچار شکستگی شد و علیرغم درد در ناحیه کتف و دستور پزشکان زندان مبنی بر انجام ۲۰ جلسه فیزیوتراپی همچنان با بی توجهی مسئولین مواجه است.

این زندانی تیرماه سال گذشته نیز به خاطر دیسک کمر و التهاب شدید اسپاسم در ناحیه‌ی پایین کمر و با وجود تاکید پزشکان متخصص و بهداری زندان مبنی بر نیاز به تحت درمان بودن و اعزام به بیمارستان، از دریافت این خدمات نیز محروم مانده بود.

ممانعت از اعزام سعید شیرزاد به بیمارستان جهت رسیدگی پزشکی در حالی رخ می‌دهد که در خردادماه سال جاری، امین وزیری، دادیار ناظر بر پرونده زندانیان سیاسی از صدور و ارسال مجوز اعزام وی در اردیبهشت‌ماه خبر داده بود. همزمان مسئولین زندان رجایی شهر دریافت هر گونه مجوز برای اعزام را رد کرده بودند. بهانه ای که به نظر می آید در مورد زندانیان سیاسی رجایی شهر تبدیل به یک رویه بین مسئولین شده است.

با وجود اینکه غلامرضا ضیایی رئیس سابق زندان رجایی شهر کرج از راس سرپرستی این زندان عزل شده است به نظر می‌رسد تاکنون هیچ بهبودی در روند دسترسی زندانیان سیاسی بیمار محبوس در این زندان و اعزام آنها به بیمارستان حاصل نشده و موانعی که توسط وی در ارتباط با خدمات پزشکی این زندانیان گذاشته شده بود به بهانه های مختلف همچنان پابرجا است.

لازم به یادآوری است، سعید شیرزاد که اکنون در زندان رجایی شهر کرج به سر می برد در خردادماه ۹۷ حکم محکومیت قطعی خود به تحمل ۵ سال حبس تعزیری را دریافت کرد، با فاصله اندکی ۱ سال حبس تعلیقی نامبرده از بابت پرونده ای قدیمی به اجرا درآمد و محکومیت وی به ۶ سال حبس افزایش یافت. این در حالی است که در تاریخ ۲۱ فروردین ماه سال جاری دوران محکومیت ۵ ساله وی با احتساب ایام بازداشت به پایان رسیده است.

علاوه بر محکومیت مورد اشاره با توجه به اینکه آقای شیرزاد در ماجرای انتقال اجباری زندانیان سیاسی به بندی امنیتی در زندان رجایی شهر کرج بعنوان معترض نقش فعالی داشت دو پرونده دیگر نیز علیه این زندانی از بابت اتهاماتی چون توهین به رهبری و اخلال در نظم زندان مفتوح شد. وی در این پرونده توسط شعبه ۱۱۶۲ دادگاه کیفری ۲ تهران به شش ماه حبس تعزیری محکوم شد.

این خبرگزاری پیش از این نیز از ادامه محرومیت دسته جمعی زندانیان سیاسی بیمار رجایی شهر کرج از دریافت خدمات درمانی خبر داده و به شرح وضعیت بیماری این زندانیان پرداخته بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید