خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  اجرای حکم اعدام یک زندانی در زندان بروجرد

اجرای حکم اعدام یک زندانی در زندان بروجرد

خبرگزاری هرانا – سحرگاه روز چهارشنبه ۱۶ مردادماه سال جاری، حکم یک زندانی که پیشتر از بابت اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بود، در زندان بروجرد اجرا شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از سازمان حقوق بشر ایران، صبح روز چهارشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۸، حکم اعدام یک زندانی در زندان مرکزی بروجرد در استان لرستان به اجرا درآمده است.

هویت این زندانی که با اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بود “ترنج فیضی”، ۳۷ ساله احراز شده است.

یک منبع مطلع در این خصوص به سازمان حقوق بشر ایران گفت: “ترنج از ۴ سال پیش به اتهام قتل بازداشت و در زندان بسر می‌برد”.

این منبع در ادامه گفت: “زندان بروجرد ۱۵۰۰ زندانی دارد که بیش از ۳۰۰ نفر از آنها با اتهامات مربوط به مواد مخدر بازداشت شده‌اند و تعداد زیادی از ایشان زیر حکم اعدام هستند. اکثر زندانیان در بند مردان را جرایمی همچون مهریه، درگیری مسلحانه، سرقت، قتل و مواد مخدر تشکیل می‌دهند. در بخش زنان زندان بروجرد هم، اکنون ۳۳ زندانی زن وجود دارد که ۱۸ نفر از آنها به اتهام قتل و حمل مواد مخدر به اعدام محکوم شده‌اند».

اعدام ترنج فیضی با وجود گذشت بیش از یک ماه از سوی رسانه‌های داخل ایران اعلان نشده است.

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۱۸ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۱۸) دست‌کم ۲۳۶ شهروند اعدام شدند و ۱۹۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۶ کودک-مجرم اشاره کرد و همین‌طور به محل اجرای ۱۳ حکم اعدام که در ملآعام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۲ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید