خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  زخمی شدن دو کولبر بر اثر تیراندازی نیروهای مرزبانی در مناطق مرزی سردشت

زخمی شدن دو کولبر بر اثر تیراندازی نیروهای مرزبانی در مناطق مرزی سردشت

خبرگزاری هرانا – طی روزهای گذشته دو کولبر طی دو حادثه‌ی جداگانه در مناطق مرزی شهرستان سردشت بر اثر تیراندازی مستقیم نیروهای مرزبانی زخمی و به مراکز درمانی منتقل شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، روز یکشنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۸، گروهی از کولبران در نزدیکی جاده‌ی مرزی کانی زرد از توابع شهرستان سردشت هدف شلیک نیروهای سپاه پاسداران قرار گرفتند.

بر اساس این گزارش در پی این تیراندازی یک کولبر به نام “آزاد نعمتی” ۲۲ ساله فرزند جلال از ناحیه‌ی پا به شدت زخمی شد.

در این گزارش آمده است که پیش از آن نیز در تاریخ ۱۶ شهریورماه، در حادثه‌ای مشابه یک کولبر به نام “یوسف مصطفی‌پور” فرزند کریم از اهالی روستای “دارمرجان” از توابع سردشت در مکانی به نام “سنگر آغایان” هدف تیراندازی قرار گرفته و به شدت مصدوم شده بود.

بر اساس گزارشات رسیده، کولبران مذکور در هر دو مورد، بدون اخطار قبلی و از فاصله‌ی نزدیک به ظن حمل کالای قاچاق هدف تیراندازی قرار گرفته‌اند.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، پیشتر با انتشار یک گزارش مشترک به بررسی عملکرد نیروهای نظامی و تلفات وارده به شهروندان به خصوص در نقاط مرزی کشور در محدوده زمانی سال ۲۰۱۸ پرداخته است.

بر اساس این گزارش به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، قتل ۴۸ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۱۰۴ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی در محدوده غرب و شمال غربی کشور مستند شده است.

مطابق این آمار، در کنار افرادی که هویت آنان به عنوان کولبر روشن شده، ۳۰۰ شهروند در ۱۱ استان کشور به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به واسطه عمل قوای نظامی دچار حادثه شدند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید