خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اقلیت های دینی  >  فرید زیرگی مقدم، شهروند بهایی با تودیع قرار وثیقه آزاد شد

فرید زیرگی مقدم، شهروند بهایی با تودیع قرار وثیقه آزاد شد

خبرگزاری هرانا – فرید زیرگی مقدم، شهروند بهایی ساکن بیرجند روز گذشته با تودیع قرار وثیقه و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شده است. این شهروند بهایی در تاریخ ۱۲ مردادماه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود. اداره کل اطلاعات استان خراسان جنوبی پیشتر با اعلام خبر بازداشت یک شهروند در بیرجند مدعی شده بود فرد مذکور “در راستای تشدید تحریم‌ها” فعالیت داشته و یکی از اعضای “فرق ضاله”بوده است. نهادهای امنیتی و رسانه های نزدیک به حکومت غالبا پیروان آئین بهایی را اعضای “فرقه ضاله” می خوانند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز شنبه ۱۶ شهریورماه ۹۸،فرید زیرگی مقدم، شهروند بهایی ساکن بیرجند با تودیع قرار وثیقه ۱۵۰ میلیون تومانی آزاد شد.

این شهروند بهایی در تاریخ ۱۲ مردادماه در بیرجند و توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و به بازداشتگاه این نهاد در بیرجند منتقل شده بود. مامورین پیش از بازداشت منزل وی را نیز مورد تفتیش قرار داده و برخی لوازم شخصی از جمله تلفن های همراه آقای مقدم و خانواده اش و کامپیوتر شخصی وی را نیز ضبط کرده و با خود برده بودند.

پیشتر رسانه های نزدیک به حکومت به نقل از اداره کل اطلاعات استان خراسان جنوبی از بازداشت یک شهروند در شهرستان بیرجند خبر داده بودند. این نهاد امنیتی همچنین بدون اشاره به هویت وی مدعی شده بود که فرد مذکور “در راستای تشدید تحریم‌ها” علیه ابران در استان‌های البرز و خراسان جنوبی فعالیت داشته و یکی از اعضای “فرق ضاله”بوده است.

نهادهای امنیتی و رسانه های نزدیک به حکومت غالبا پیروان آئین بهایی را اعضای “فرقه ضاله” می خوانند.

لازم به ذکر است همزمان با وی روح الله زیبایی، شهروند بهایی نیز در شهر کرج بازداشت و در تاریخ ۱۱ شهریورماه با تودیع قرار وثیقه آزاد شده بود. رسانه های نزدیک به حکومت مدعی شده بودند دلیل بازداشت روح الله زیبایی نیز فعالیت وی “در راستای تشدید تحریم ها” بوده است.

شهروندان بهایی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید