خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  دو زندانی تبعه افغانستان در زندان بندرعباس اعدام شدند

دو زندانی تبعه افغانستان در زندان بندرعباس اعدام شدند

خبرگزاری هرانا – سحرگاه روز سه شنبه هفته گذشته، حکم دو زندانی تبعه افغانستان که پیشتر از بابت اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بودند، در زندان بندرعباس اجرا شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از سازمان حقوق بشر ایران، صبح روز سه‌شنبه هفته گذشته ۵ شهریور ماه ۱۳۹۸، حکم اعدام دو تبعه کشور افغانستان در زندان مرکزی بندرعباس به اجرا درآمد.

بر اساس این گزارش، هویت این دو زندانی که با اتهام «قتل عمد» به اعدام محکوم شده بودند ذبیح الله زکریا، ۴۲ ساله و ولید احمد، ۳۳ ساله احراز شده است.

در این گزارش در خصوص صدور حکم اعدام برای این دو زندانی به نقل از یک منبع مطلع آمده است که “این دو زندانی «حمل سلاح» نیز در پرونده خود داشته اند”.

اعدام این دو زندانی تا لحظه تنظیم این خبر و با وجود گذشت یک هفته، از سوی رسانه‌های داخل ایران اعلام نشده است.

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۱۸ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۱۸) دست‌کم ۲۳۶ شهروند اعدام شدند و ۱۹۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۶ کودک-مجرم اشاره کرد و همین‌طور به محل اجرای ۱۳ حکم اعدام که در ملآعام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۲ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید