خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  طی سال جاری؛ رهایی از اعدام ۵ زندانی در خوی / نقض حکم اعدام یک زندانی در دیوان عالی کشور

طی سال جاری؛ رهایی از اعدام ۵ زندانی در خوی / نقض حکم اعدام یک زندانی در دیوان عالی کشور

خبرگزاری هرانا – حکم یک زندانی که پیشتر توسط شعبه دهم دادگاه کیفری یک استان تهران به اعدام محکوم شده بود، در دیوان عالی کشور نقض شد. بنا بر خبری دیگر، رئیس حوزه قضایی شهرستان خوی گفت که از ابتدای سال جاری تاکنون ۵ زندانی محکوم به اعدام در این شهرستان، با گذشت اولیای دم از مرگ رهایی یافتند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از روزنامه خراسان، قضات دیوان حکم اعدام مردی را که متهم به قتل همسایه‌اش است را نپذیرفتند.

رسیدگی به این پرونده از ۳۱ فروردین ۹۵ به دنبال کشته شدن مرد ۳۲ ساله‌ای به نام یوسف در خانه‌اش در شریف آباد در دستور کار پلیس قرار گرفت.

همسر مقتول گفت: “نیمه شب با سر و صداهای شوهرم بیدار شدم و دیدم او با یک مرد غریبه گلاویز است. من از ترس بچه‌ام را در آغوش گرفتم و فریاد کشیدم. مرد غریبه می‌خواست فرار کند که شوهرم سد راهش شد و مرد غریبه با چاقو به شکم همسرم زد. اگر چه مرد غریبه صورتش را با پارچه پوشانده بود، ولی من او را از صدایش شناختم و گمان می‌کنم همسایه‌مان به نام احمد بود”.

با اطلاعاتی که زن جوان به پلیس داد احمد ۲۶ ساله یک ساعت بعد از قتل ردیابی و بازداشت شد. با اعتراف‌های احمد، وی در شعبه دهم دادگاه کیفری یک استان تهران پای میز محاکمه ایستاد.

احمد در دادگاه خودش را بی گناه خواند و گفت: “من نمی‌دانم چه کسی یوسف را کشته و مرا به عنوان قاتل معرفی کرده است. من قبلا تحت فشار به قتل اعتراف کرده بودم”.

در پایان جلسه قضات وارد شور شدند و وی را به اعدام محکوم کردند. با اعتراض احمد به حکم صادر شده پرونده در شعبه ۳۹ دیوان عالی کشور تحت رسیدگی قرار گرفت و قضات حکم صادر شده را شکستند تا احمد بار دیگر از خود دفاع کند.

قضات دیوان عالی کشور اعلام کردند با توجه به انکارهای متهم، لازم است همسر قربانی و مرد همسایه‌ای که در تحقیقات نخست احمد را به عنوان متهم به قتل معرفی کرده بود به دادگاه احضار شوند تا قضات پس از شنیدن اظهارات شهود در دادگاه و رفع نواقص پرونده، رای صادر کنند.

رهایی از اعدام ۵ زندانی در خوی

به گزارش صداوسیما، حسن‌زاده رئیس حوزه قضایی شهرستان خوی در جلسه پیشگیری از وقوع جرم با محوریت بررسی علل قتل‌های درون خانواده گفت: “با تلاش ریش سفیدان و اعضای شورای حل اختلاف از ابتدای امسال ۵ فقره حکم اعدام با بخشش اولیای دم در پای چوبه دار متوقف و متهمان زندگی دوباره‌ای یافته‌اند”.

وی افزود: “هم اکنون ۳۰ فقره پرونده قتل از شهرستان‌های شمال آذربایجان غربی در دادگاه کیفری یک شمال استان در خوی وجود دارد که ۱۶ فقره رسیدگی شده و در مرحله صدور حکم هستند و بقیه در حال رسیدگی است”.

خوی یکی از شهرستان‌های استان آذربایجان غربی است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید