خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  یک زندانی در زندان بندرعباس اعدام شد

یک زندانی در زندان بندرعباس اعدام شد

خبرگزاری هرانا – روز جاری رئیس کل دادگستری استان هرمزگان از اعدام یک زندانی متهم به جرایم مرتبط با مواد مخدر در زندان بندرعباس خبر داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از میزان، امروز یکشنبه ۳ شهریورماه ۱۳۹۸، علی صالحی، رئیس کل دادگستری استان هرمزگان با اعلام این مطلب که رسیدگی به اتهامات اعضای گروه موسوم به “باند هوشنگ” در دادگاه انقلاب شهرستان بندرعباس منجر به صدور رأی محکومیت شده است، گفت: بر اساس رأی صادره سرکرده این باند به اعدام محکوم شد که حکم مذکور در زندان مرکزی بندرعباس به مرحله اجرا گذاشته شد.

وی با اشاره به اینکه سایر اعضای این گروه نیز به حبس های طولانی محکوم شده اند، افزود: رأی صادر شده برای اعضای این باند بیش از ۱۸۰ صفحه است.

وی همچنین مدعی شد: این باند مواد مخدر علاوه بر تعدادی از کشورهای همسایه در استان‌های سیستان و بلوچستان، هرمزگان، فارس، تهران و آذربایجان غربی فعالیت نموده و بیش از دو هزار و پانصد حساب بانکی داشته اند و تراکنش حساب‌های بانکی متعلق به سرکردگان این باند، بیش از سه هزار و دویست و هشتاد میلیارد ریال بوده است.

رئیس شورای قضایی استان هرمزگان همچنین با اعلام اینکه اموال و دارایی‌های این باند، شناسایی و توقیف‌شده است، گفت: بر اساس حکم دادگاه دستور مصادره ۱۸ باب مغازه، تعداد قابل توجهی ملک و زمین به همراه مبلغ هجده میلیارد ریال وجه نقد متعلق به اعضای این باند صادر شده است.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان در پایان مدعی شد که بیش از هفت تن و یکصد و نه کیلوگرم انواع مواد مخدر از این باند کشف شده و متعاقب آن حکم اعدام برای سرکرده این باند در دادگاه انقلاب شهرستان بندرعباس صادر شد.

وی افزود: حکم مذکور پس از تأیید در دیوان عالی کشور به مرحله اجرا گذاشته شد.

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۱۸ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۱۸) دست‌کم ۲۳۶ شهروند اعدام شدند و ۱۹۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۶ کودک-مجرم اشاره کرد و همین‌طور به محل اجرای ۱۳ حکم اعدام که در ملآعام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۲ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید