خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > زندانیان  >  پرونده قتل علیرضا شیرمحمدعلی به دادگاه تجدید نظر می رود

پرونده قتل علیرضا شیرمحمدعلی به دادگاه تجدید نظر می رود

خبرگزاری هرانا – وکیل مدافع اولیای دم علیرضا شیرمحمدعلی، زندانی سیاسی به قتل رسیده توسط دو زندانی دیگر در زندان تهران بزرگ، از اعتراض به حکم بدوی این پرونده خبر داد. وی می گوید مساله این است که علیرغم درخواست ما مبنی بر رسیدگی به تقصیر سایر مسببین این قتل، دادگاه بدوی به این امر توجهی نکرد. بر اساس حکم بدوی دادگاه، متهم ردیف اول به اتهام مشارکت در قتل عمد به اعدام و پرداخت دیه صدمات غیرموثر در قتل و متهم ردیف دوم نیز به اتهام معاونت در قتل عمد به ۲۵ سال حبس و پرداخت دیه صدمات غیرموثر در قتل محکوم شده بودند. این درحالی است که مادر علیرضا شیرمحمدعلی که در این پرونده در جایگاه شاکی قرار دارد علاوه بر مجازات این دو زندانی، خواهان مجازات عاملین و مسببین اصلی این قتل شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از انصاف نیوز، امروز دوشنبه ۲۸ مردادماه ۱۳۹۸، محمدهادی عرفانیان کاسب وکیل مدافع اولیای دم علیرضا شیرمحمدعلی گفت که روز شنبه به حکم صادره اعتراض کردیم.

وی افزود: به حکم دادگاه بدوی اعتراض کردیم، چون رای قصاص و دیه برای قاتلان صادر شد. اما مساله این است که متاسفانه علی‌رغم اینکه ما لایحه داده بودیم و درخواست کرده بودیم که به تقصیر مقصرین هم رسیدگی شود -مسوولان وقت زندان یا افراد مرتبط دیگر- متاسفانه دادگاه بدوی به این توجهی نکرد.

عرفانیان کاسب همچنین گفت: من اعتراض زدم و این را مجددا درخواست کردم که انشالله پرونده به دیوان عالی کشور برود و در آنجا به بحث تقصیر و قصور افراد مرتبط با پرونده رسیدگی شود.

لازم به ذکر است که غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضایی در تاریخ ۱ مردادماه رای دادگاه بدوی علیه متهمین به قتل علیرضا شیرمحمدعلی اعلام کرده بود.

علیرغم اعتراض مادر علیرضا شیرمحمدعلی و وکلای آن نسبت به رسیدگی ناقص به پرونده، قاضی دادگاه روز شنبه  ۲۹ تیرماه ۹۸ در جلسه دادگاه، رسیدگی به پرونده وی را مختومه اعلام کرده بود.

مهناز کدخدایی سراب، مادر علیرضا شیرمحمدعلی زندانی سیاسی به قتل رسیده، در ارتباط با جلسه دادگاه روز گذشته به گزارشگر هرانا گفته بود: “علیرغم اینکه توسط وکلای بنده از قاضی بابایی خواسته شده بود عاملین و مسببین دیگر قتل فرزندم از جمله رئیس زندان تهران بزرگ، افسر نگهبان شیفت شب، مسئول شب و مدیر کل زندانها نیز در جلسه جهت پاسخ‌دهی حضور داشته باشند با این حال جلسه بدون حضور این افراد برگزار شد و صرفا اظهارات دو زندانی که مرتکب قتل شده بودند شنیده شد”.

مادر علیرضا شیرمحمدعلی می گوید: “از کار برکنار شدن رئیس زندان مجازات نیست! من خواهان مجازات تمام عاملین قتل فرزندم هستم. این مسئولین حتی یک ساعت هم نمی‌توانند خلع لباس شوند و در محلی که پسر من زندانی بود در کنار قاتلین دوام بیاورند”.

قتل علیرضا شیرمحمدعلی در ساعات پایانی شب دوشنبه ۲۰ خردادماه توسط دو زندانی محکوم از بابت جرائم مربوط به مواد مخدر و قتل صورت گرفته است. وی از طریق ضربات متعدد چاقو در ناحیه شاهرگ و شکم به شدت مجروح شده و پیش از اعزام به بیمارستان جان خود را از دست داده است. روز چهارشنبه ۲۲ خردادماه ۹۸، پیکر علیرضا شیرمحمدعلی، زندانی سیاسی به قتل رسیده بدون اعلام عمومی قبلی در قطعه ۳۲۴ ردیف ۹۷ شماره ۶۶ در بهشت زهرا به خاک سپرده شد.

قتل علیرضا شیرمحمدعلی واکنش های زیادی را در بین مردم، زندانیان، برخی مسئولان دولتی، رسانه ها و سازمان عفو بین الملل به دنبال داشت. در پی این واکنش ها سه تن از مسئولان زندان های استان تهران، بر اساس نتایج کمیته رسیدگی به قتل علیرضا شیرمحمدعلی برکنار شده و حشمت الله حیات الغیب به عنوان مدیر کل زندان های استان تهران و غلامرضا ضیائی، رئیس زندان رجائی شهر به عنوان رئیس جدید زندان تهران بزرگ منصوب شدند.

علیرضا شیرمحمدعلی فرزند محمدرضا، متولد ۱۵ شهریور ۱۳۷۶ (۲۱ ساله) و  اهل محله نازی آباد تهران در تاریخ ۲۴ تیرماه ۹۷ به دلیل فعالیت در فضای مجازی بازداشت شده‌ و از بابت اتهامات “توهین به مقدسات”، “توهین به بنیانگذار جمهوری اسلامی”، “توهین به رهبری” و “تبلیغ علیه نظام” به ۸ سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید