خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز سه شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸, 1st of December 2020      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۸/۰۵/۲۲ ساعت ۱۹:۲۹:۴۲

    خانه  > کارگران  >  محکومیت ۷ کارگر نیشکر هفت تپه به حبس و شلاق

محکومیت ۷ کارگر نیشکر هفت تپه به حبس و شلاق

خبرگزاری هرانا – هفت تن از کارگران مجتمع کشت و صنعت نیشکر هفت تپه توسط دادگاه کیفری شوش، هر کدام به ۸ ماه حبس تعلیقی و ۳۰ ضربه شلاق محکوم شدند. جلسه رسیدگی به اتهامات ۱۰ تن دیگر از کارگران این شرکت نیز فردا برگزار می شود. یک نفر دیگر هم به تازگی احضار شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه، هفت تن از کارگران این مجتمع توسط شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری شهرستان شوش به حبس و شلاق محکوم شدند.

بر اساس این گزارش هر کدام از این کارگران به ۸ ماه حبس تعلیقی و ۳۰ ضربه شلاق محکوم شده‌اند.

در این گزارش همچنین آمده است که روز چهارشنبه ۲۳ مردادماه ۱۳۹۸ جلسه رسیدگی به اتهامات ۱۰ تن دیگر از کارگران هفت تپه در شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری شوش برگزار خواهد شد و یک نفر دیگر نیز اخیراً احضار شده است.

یکی از اتهامات ۱۰ کارگری که فردا باید در شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری شهرستان شوش دانیال حاضر شوند «اخلال در نظم عمومی از طریق هدایت و حضور در تجمعات غیرقانونی و ممانعت از تردد فعالیت شرکت در وقت مقرر» است.

سندیکای نیشکر هفت‌تپه همچنین از احضار کارگران با اتهاماتی چون «انتشار پیام در فضای مجازی» خبر داده و به نمونه‌ای دیگر اشاره کرده است: «جالب اینجاست که چند ماه پیش یک کارگر که در گروه تلگرامی نوشته بود “اسدبیگی دروغ‌گو! ” نیز احضار شده بود.»

در این گزارش به هویت این کارگران اشاره‌ای نشده است.

در اواخر خردادماه سال جاری، فعالان کارگری مجتمع نیشکر هفت تپه به دنبال شکایت از دولت ایران به “کمیته آزادی انجمن” در سازمان جهانی کار نسبت به ادامه بازداشت و سرکوب فعالان کارگری، لیست اولیه شماری از کارگران هفت تپه، دوستان و اعضای خانواده آنها را منتشر کرده بودند که طی چند ماه بازداشت، احضار، تهدید یا مورد بازجویی قرار گرفته بودند.

کشت و صنعت هفت تپه، قدیمی ترین کارخانه تولید شکر از نیشکر در کشور است که نیم قرن از تاسیس آن می‌گذرد و طبق اصل ۴۴ قانون اساسی اواخر سال ۱۳۹۴ از سوی سازمان خصوصی سازی از چرخه دولتی خارج و به بخش خصوصی واگذار شد.

حدود چهار هزار نفر به صورت رسمی، قراردادی و پیمانکاری در بخش های مختلف این شرکت بزرگ تولید شکر مشغول کار هستند.

شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه در ۱۵ کیلومتری شهر شوش در شمال خوزستان واقع است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید