خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اندیشه و بیان  >  جایگزین مهدی حاجتی، عضو زندانی شورای شهر شیراز مشخص شد

جایگزین مهدی حاجتی، عضو زندانی شورای شهر شیراز مشخص شد

خبرگزاری هرانا – فرماندار شیراز از معرفی جایگزین برای مهدی حاجتی، عضو شورای شهر شیراز که در پی حمایت از شهروندان بهایی در حال تحمل دوران محکومیت خود است خبر داد. مهدی حاجتی، از تاریخ ۱۲ خردادماه ۹۸، جهت اجرای حکم یک سال حبس در منزل شخصی اش بازداشت و به زندان منتقل شد.  مهدی حاجتی به یک سال حبس تعزیری و دو سال تبعید به طبس محکوم شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از ایرنا، عصر روز یکشنبه ۲۰ مردادماه ۹۸، فرماندار شیراز از مشخص شدن جایگزین مهدی حاجتی، عضو شورای این شهر که در زندان شیراز به سر می برد خبر داد.

محمدرضا امیری فرماندار شیراز شامگاه یکشنبه با اشاره به صدور حکم زندان برای مهدی حاجتی، عضو شورای شهر شیراز که در انتخابات پنجمین دوره شوراها بعنوان منتخب مردم راهی این نهاد شده بود، افزود: معرفی جایگزین برای اعضای شورای شهر فرآیندی قانونی دارد و اگر به هر دلیلی یکی از اعضا حداکثر دو ماه در جلسات شرکت نکرده و غیبت داشته باشد، شورا موظف است که این مورد را به فرمانداری اعلام کند.

وی ادامه داد: فرمانداری نیز باید از اعضای علی البدل به ترتیب آرای مردم برای جایگزینی دعوت کند اما این کار در پی غیبت بیش از دو ماه حاجتی در جلسات این شورا از سوی این نهاد به فرمانداری اعلام نشده بود. در پی عدم اطلاع شورای شهر شیراز به فرمانداری این شهرستان نسبت به غیبت بیش از دو ماه حاجتی، فرمانداری شیراز نامه‌ای در این زمینه به شورای این شهر ارسال کرد و شورای شهر شیراز نیز پاسخ این نامه را به فرمانداری ارجاع داد که غیبت حاجتی بیش از دو ماه به طول انجامیده است.

امیری اضافه کرد: در پی اعلام شورای شهر شیراز فرمانداری این شهرستان از دومین عضو علی البدل این شورا برای جایگزینی دعوت کرد که این شخص از حضور در شورا انصراف داد و دوباره از نفر سوم که محمدتقی تذروی است دعوت شد که وی پذیرفت و این شخص برای جایگزینی به شورای شهر شیراز معرفی شد که باید در اولین جلسه آینده این شورا معارفه و رسما جایگزین حاجتی شود.

لازم به ذکر است مهدی حاجتی، عضو شورای شهر شیراز در تاریخ ۱۲ خردادماه ۹۸، جهت اجرای حکم یک سال حبس که به گفته همسرش از طریق پیامک به ایشان اطلاع داده شده بود، در منزل شخصی اش بازداشت و به زندان منتقل شد.

این عضو شورای شهر شیراز در تاریخ ۵ مهرماه ۹۷، به دلیل حمایت از بهاییان توسط یکی از نهادهای اطلاعاتی بازداشت و پس از ۱۰ روز در تاریخ ۱۵ مهرماه با تودیع قرار وثیقه و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شده بود. آقای حاجتی با انتشار یادداشتی از ۲ تن از شهروندان بهایی که اواخر شهریورماه در شیراز دستگیر شدند، حمایت کرده بود.

وی پس از آزادی  تا ۱۴ بهمن ماه همان سال، یعنی به مدت ۱۳۰ روز، به دلیل حمایت از بهاییان و با قرار نظارت دادسرا از حضور در شورای شهر اجازه نیافته بود که در شورای شهر شیراز حضور داشته باشد.

با لغو این قرار آقای حجتی از تاریخ ۱۴ بهمن ۹۷، در شورای شهر شیراز حضور یافت.

روز شنبه ۱ تیرماه ۹۸، دادستان شیراز از محکومیت مهدی حاجتی به یک سال حبس تعزیری و دو سال تبعید به طبس خبر داده بود.

مهدی حاجتی در تاریخ ۱۱ مردادماه سال جاری در بخشی از نامه ای که خطاب به همسرش نوشته بود گفته است: “اینجا بند چهارده امنیتی، اتاق دو، تخت طبقه سه را به خیال خود ساخته بودند تا شاید بتوانند عشق به ایران، به مردمانش و به تو را از سر من بیندازند، غافل از اینکه اینجا کارکردی عکس یافته است. ظاهراً خصلت اینجا را نتوانسته‌اند تغییر دهند، خصلتی که آدمی را سرسخت‌تر می‌کند. چراکه زندان مرا در عشق به ایران و مردمانش مصمم‌تر و تو را به‌عنوان یکی از مخلوقات زیبای خداوند ستودنی‌تر کرده است. عزیزکم، اینجا آن‌قدر آزادی هست که تقویم‌ها هم اجازه دارند به عقب برگردند یا به دلخواه به‌گونه‌ای خیال‌پردازانه جلو روند”.

مهدی حاجتی متولد ۱۳۵۸، نایب رئیس کمیسیون عمران، حمل و نقل و ترافیک و عضو کمیسیون حقوق شهروندی دوره پنجم شورای شهر شیراز است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید