خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  یک زندانی در زندان قم اعدام شد

یک زندانی در زندان قم اعدام شد

خبرگزاری هرانا – سحرگاه روز گذشته، حکم یک زندانی که پیشتر از بابت اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بود در زندان قم اجرا شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از سازمان حقوق بشر ایران، صبح روز جمعه ۱۸ مردادماه ۱۳۹۸، یک زندانی متهم به قتل در زندان قم اعدام شد.

هویت این فرد در این گزارش “رسول قادرملا” ۳۱ ساله و اهل قروه احراز شده است.

در این گزارش به نقل از یک منبع مطلع آمده است: “رسول چهار سال پیش مرتکب قتل شده بود و بازداشت شد. دعوای وی سر خرید تسبیح بود. از شخصی به‌نام کاووس که تسبیح فروش بود یک تسبیح را به قیمت بالایی خریده بود و بعد فهمید تسبیح تقلبی است. بر سر همین مساله با هم درگیر شدند”.

اعدام این شهروند تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های رسمی داخل ایران اعلام نشده است.

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۱۸ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۱۸) دست‌کم ۲۳۶ شهروند اعدام شدند و ۱۹۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۶ کودک-مجرم اشاره کرد و همین‌طور به محل اجرای ۱۳ حکم اعدام که در ملآعام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۲ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید